Ήττα Αστέρα στο ντεμπούτο Τσιώλη

Με ήττα συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Σάκη Τσιώλη στον πάγκο του Αστέρα Τρίπολης, αφού η νέα ομάδα του έχασε από την ΑΕΚ με 2-0 (13′ Λυμπερόπουλος, 65′ Λεονάρντο), αλλά με το τελικό σκορ να την αδικεί.

Στο ίδιο γήπεδο και με τον ίδιο αντίπαλο που είχε στο «κύκνειο άσμα» του στον Άρη, πριν από τρεις εβδομάδες, ο Καρδιτσιώτης τεχνικός δεν κατάφερε ούτε αυτή τη φορά να αποφύγει την ήττα.

Στο σχεδόν άδειο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ ήταν κάκιστη στο α’ ημίχρονο, παρότι προηγήθηκε στο 13′ με προβολή του Λυμπερόπουλου μετά από κεφαλιά του Μπέλεκ. Στην συνέχεια, οι Αρκάδες έχαναν τη μία ευκαιρία πίσω από την άλλη, ωστόσο ο Χούλι στο 17′, ο Μπρέσκα στο 22′ και ο Ράγιος στο 27′ δεν κατάφεραν να ισοφαρίσουν.

Στην επανάληψη, η «Ένωση» παρουσιάστηκε σαφώς βελτιωμένη χάρη στην είσοδο των Γεωργέα και Ρίκκα (πρώτη του εμφάνιση μετά το Νοέμβριο του 2008) και έκανε το 2-0 στο 65′, όταν ο Χοσέ Κάρλος έκανε βαθιά μπαλιά, ο Τσαμπούρης δεν υπολόγισε σωστά και ο Λεονάρντο νίκησε τον Χάκομπο.

Ο Αστέρας συνέχισε να κυνηγά το γκολ μέχρι τέλους, αλλά το εντυπωσιακό σουτ του Μπρέσκα στο 81′ σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ ο Ναβάρο έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία στο 88′.

Ο διαιτητής Βοσκάκης (Ρεθύμνου) έδειξε κίτρινες κάρτες στους Μανωλά, Λυμπερόπουλο, Φορμίκα, Ράγιο, Περόνε και Μπαρτολίνι.

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Αραμπατζής, Κοντοές, Καράμπελας (46′ Γεωργέας), Μανωλάς, Δέλλας, Μάκος, Καφές, Κάρλος (80′ Σιαλμάς), Λεονάρντο, Μπέλεκ (46′ Ρίκκα), Λυμπερόπουλος.
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Χακόμπο, Φορμίκα, Μπαρτολίνι, Κωστούλας (63′ Ναβάρο), Τσαμπούρης, Άλβαρες, Ουσέρο (76′ Μπακασέτας), Ροτζέριο, Ράγιος, Μπρέσκα, Χούλι (56′ Περόνε).