Ισοπαλία… στην κόψη του ξυραφιού

Τον βαθμό της ισοπαλίας, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να αποσπάσει η Κ-20 στην Ξάνθη, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2 ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της αναμέτρησης για την 20ή αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην περιοχή και η ακατάπαυστη βροχή κατά το δεύτερο ημίχρονο, δυσκόλεψαν αρκετά τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών, οι οποίοι εκτός των άλλων είχαν να αντιμετωπίσουν και τον βαρύ αγωνιστικό χώρο.

Σκόρερ για το συγκρότημα του Νίκου Πασσιαλή,, που στο πρώτο ημίχρονο παρουσίασε έναν εντελώς διαφορετικό εαυτό από εκείνον που μας είχε συνηθίσει στα τελευταία ματς, χρίστηκαν οι Νίκος Κουρέλλας (74′) και Ερωτόκριτος Νταμαρλής (93′), πετυχαίνοντας το δεύτερο και τρίτο τους γκολ, αντίστοιχα, για τη φετινή σεζόν.

Οι Ακρίτες πραγματοποίησαν την πρώτη τους αναγκαστική αλλαγή μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Τουργαϊδής έπειτα από σύγκρουση με τον Ζαρόπουλο, χτύπησε στα πλευρά και στο στήθος με αποτέλεσμα να διακομισθεί εσπευσμένα στο νοσοκομείο. Την θέση του πήρε ο Κριεζής.

Στο 8′ ο Άρης έχασε την πρώτη του ευκαιρία στο ματς όταν σουτ του Σουνά πέρασε άουτ. Στο 33′ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο σκορ με πλασέ του Τσαμούρη μετά από γύρισμα του Τορομανίδη (1-0). Στο 40′ ο Καραγιάννης έπιασε το σουτ, όμως ο Τσαμούρης απομάκρυνε σε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι «κίτρινοι», που ανέβασαν ρυθμούς απείλησαν την εστία του Ζαρόπουλου με σουτ του Καραγιάννη από το ύψος του πέναλτι, το οποίο κατέληξε λίγο άουτ. Στο 52′ σουτ του Μελισσόπουλου πέρασε άουτ, ενώ στο 56′ σουτ του Κανούλα απομακρύνθηκε από τους αντίπαλους αμυντικούς. Στο 65′ ο Ρένια δοκίμασε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 69′ ο Νταμαρλής μπήκε στην μεγάλη περιοχή, ανετράπη αντικανονικά από τον Γούτα, όμως ο διαιτητής συνέχισε την φάση θεωρώντας ότι ο κεντρικός αμυντικών του Άρη έκανε θέατρο υποδεικνύοντάς του παράλληλα την κίτρινη κάρτα.

Στο 70′ ο Τσαμούρης έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ σουτ του Κανούλα. Στο 74′ οι παίκτες του Νίκου Πασσιαλή έφτασαν στην ισοφάριση χάρη σε σουτ του Κουρέλλα μετά από κομπίνα που προηγήθηκε κατά την εκτέλεση φάουλ (1-1). Στο 75′ ο Πολιανίδης, έπειτα από ασίστ του Ρένια, σούταρε μόλις άουτ. Στο 79′ πλασέ του Ρένια μέσα από τη μεγάλη περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Ζαρόπουλος μπλόκαρε σουτ του Καραγιάννη.

Στο 81′ οι Ξανθιώτες πέτυχαν αυτό που δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι στις προηγούμενες χαμένες ευκαιρίες τους, με κεφαλιά του Ράνου, ο οποίος «έγραψε» το 2-1. Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα έληγε υπέρ των γηπεδούχων, οι «κίτρινοι» είπαν την τελευταία τους λέξη στην εκπνοή του αγώνα, όταν ο Νταμαρλής μετά από όμορφη εκτέλεση φάουλ του Κουρέλλα, έστειλε στο 93’με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ζαρόπουλου σημειώνοντας το τελικό 2-2.

Ο Άρης με την ισοπαλία αυτή ανέβηκε στους 36 βαθμούς (σε 17 αναμετρήσεις) και πλέον απέχει τέσσερις βαθμούς από την κορυφή, στην οποία παρέμειναν Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ, κερδίζοντας Λεβαδειακό και Ολυμπιακό αντίστοιχα.

Διαιτητής του παιχνιδιού ήταν ο Φώτης Τερετίδης από την Ένωση Καβάλας με βοηθούς τους Καραβασίλη και Λασρή από τον ίδιο σύνδεσμο.

Οι συνθέσεις:
ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Τουργαϊδης (5′ Κριεζής), Βασιλειάδης, Γούτας, Τσαμούρης, Τορομανίδης, Ντουμάνης, Τσομπανόπουλος (81′ Μπαρέττας), Ράνος, Μελισσόπουλος, Πασχαλάκης (59′ Νάκας).
ΑΡΗΣ: Διούδης, Πολιανίδης, Περήφανος, Τουλκερίδης, Νταμαρλής, Αντωνιάδης, Σουνάς (46′ Ρένια), Γιώρης (61′ Παλιάτσιος), Κανούλας, Κουρέλλας, Καραγιάννης (82′ Λένος).