Αν έχεις… πείρα διάβαινε! Νίκη-πρόκριση του Άρη επί του Φιλαθλητικού με 83-70!

Ο Άρης δεν είχε τον ενθουσιασμό, την ταχύτητα, το ταλέντο των Αμερικανών του, γι’ αυτό ξεδίπλωσε στο παρκέ όλη την εμπειρία του. Αυτή έφτασε για να κερδίσει τον Φιλαθλητικό με σκορ 83-70 και να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους κίτρινους ο Αντώνης Ασημακόπουλος και ο Σωτήρης Καραποστόλου.

Ο Άρης από το ξεκίνημα πήρε προβάδισμα στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 12-3 (4′) και 16-7 (6′), έκλεισε το 10λεπτο στο +9 (25-16) και χάρη στην πολύ καλή κατάσταση των Καραποστόλου και Ασημακόπουλου η διαφορά έφτασε στα μέσα της δεύτερης περιόδου στους 13 πόντους (35-22). Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Άρης προηγήθηκε με 43-27, όμως η ανάπαυλα βρήκε τους κίτρινους μπροστά με 43-31, αφού μείωσαν οι γηπεδούχοι.

Η παρουσία του Ασημακόπουλου στην τρίτη περίοδο ήταν καθοριστική. Ο αρχηγός κράτησε όρθιο τον Άρη επιθετικά και οι κίτρινοι άντεξαν στην πίεση που άσκησε ο Φιλαθλητικός. Το 51-37 στο 25′ έγινε 55-48 (28′) και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +9 (61-52) για τους κίτρινους.

Μεγάλη ανάσα έδωσε στην ομάδα ο Λευτέρης Μποχωρίδης, ο οποίος με συνεχόμενα τρίποντα στις αρχές της τέταρτης περιόδου έγραψε το 67-52! Από εκεί και πέρα οι κίτρινοι προσπάθησαν να παίξουν και με τον χρόνο, αφού είχαν κουραστεί και το έκαναν με τον σωστό τρόπο. Στο 35′ ο Χαρίσης έδωσε προβάδισμα 13 πόντων στον Άρη (72-59) και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να πιέσουν, αλλά και το πρόβλημα τα φάουλ, η ομάδα του Αλεξανδρή είχε το καθαρό μυαλό να κρατήσει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 31-43, 52-61, 70-83.

ΦΙΛΑΘΛΗΤΙΚΟΣ: Αντετολούμπο Γ. 13 (3), Αντετοκούμπο Θ. 20 (1), Γκίκας 8 (1), Σαμοθράκης 5 (1), Σαλούστρος 16 (2), Γεωργιάδης 2, Γιαννουλάκος 6.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 8, Μούρτος 2, Ασημακόπουλος 21 (1), Καραποστόλου 24 (6), Χαρίσης 11, Μποχωρίδης 6 (2), Δήμας 6 (1), Τσακαλέρης 4, Βεζένκοφ 1.

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα όπως σας την παρουσίασε live λεπτό προς λεπτό τo PRESSARIS