Άντεξε ένα δεκάλεπτο στη Μόσχα, ήττα με 88-72 και αποκλεισμός

Μόνο ένα δεκάλεπτο άντεξε ο Άρης στη Μόσχα. Γνώρισε την ήττα με σκορ 88-72 από τη Κίμκι, αφού έμεινε από δυνάμεις και λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι και τυπικά αποκλείστηκε από την προημιτελική φάση του Γιούροκαπ.

Ο Άρης έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο είχε καλή αμυντική παρουσία, μπόρεσε να περιορίσει την δράση των περιφερειακών της Κίμκι, όχι όμως και των ψηλών της. Ο Λόντσαρ πέτυχε οχτώ πόντους σε αυτό το διάστημα, αλλά ο Άρης είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Δημήτρη Βεργίνη, ο οποίος είχε 12 πόντους στο πρώτο ημίχρονο! Η Κίμκι βρέθηκε μπροστά με 11-8 στο 4′, όμως ο Άρης απάντησε με ένα προσωπικό σερί του Βεργίνη και προηγήθηκε με 16-11 (6′). Οι Ρώσοι απάντησαν άμεσα, ισοφάρισαν σε 16-16 (7′), όμως ο Άρης μπόρεσε να κρατηθεί μέσα στο παιχνίδι (22-22 στο 10′).

Η Κίμκι άρχισε να ανεβάζει στροφές εκμεταλλευόμενη το δίδυμο των Μόνια – Ζουκανένκο στην ρακέτα. Ο Άρης δεν βρήκε λύσεις σε αυτά τα μαρκαρίσματα και σταδιακά το παιχνίδι άρχισε να του… φεύγει. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 30-24 (13′) και 35-28 (16′), όμως ο Άρης μείωσε σε 35-32 (17′) χάρη στην μαχητικότητα του Κερούς. Στο τελευταίο τρίλεπτο η άμυνα του Άρη χαλάρωσε και η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (48-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έμεινε από δυνάμεις και λύσεις, έχασε το καθαρό μυαλό που είχε, δεν είχε σωστές επιλογές στην επίθεση και μοιραία η Κίμκι πήρε εύκολα μια διαφορά ασφαλείας την οποία και κράτησε χωρίς κόπο… Στο 27′ το σκορ ήταν 63-50, το δεκάλεπτο έκλεισε στο -16 για τους κίτρινους (70-54) και η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να προβάλλουν ιδιαίτερη αντίσταση τους Ρώσους.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 48-38, 70-54, 88-72.

ΚΙΜΚΙ: Φριντζόν 8 (1), Βιάλτσεφ 8 (1), Λόντσαρ 14, Κουίν 4 (6ασ.), Μόνια 13 (9ρ., 5ασ., 2κλ., 3κοψ.), Κβοστόφ 5 (1), Ζελαμπάλ 2, Ζουκανένκο 11 (7ρ.), Κελάτι 10 (2), Πλάνινιτς 13 (5ασ.).

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 2, Κερούς 10 (9ρ.), Ταπούτος 15 (6/6β., 3/5δπ., 1/4τρ., 4ρ.), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 14 (5/6β., 3/4δπ., 1/4τρ.), Κρούσιτς 2, Μποχωρίδης, Μπόγρης 8, Μάλντροου 2, Βεργίνης 19 (2/2β., 4/7δπ., 3/4τρ.).

Διαβάστε εδώ την εξέλιξη του αγώνα λεπτό προς λεπτό, όπως την παρουσίασε το PRESSARIS

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!