Έγκλημα και τιμωρία στη Δράμα!

Ο Άρης αυτοκτόνησε στη Δράμα! Έχασε ένα δικό του παιχνίδι από τον ΚΑΟΔ με σκορ 84-81, παρότι βρέθηκε μπροστά και με 12 πόντους διαφορά. Τραγικό το δεύτερο ημίχρονο για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και προβληματίζει έντονα με την αναποτελεσματικότητά της.

Ο Άρης ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα. Έκανε ένα γρήγορο 6-0 (2′) και στο 4′ είχε ήδη διαφορά 11 πόντων (13-2) με κορυφαίο επιθετικά τον Χρήστο Ταπούτο. Οι κίτρινοι με πολύ καλή αμυντική λειτουργία μπόρεσαν να βγουν στον αιφνιδιασμό και να πετύχουν εύκολα καλάθια. Ο ΚΑΟΔ έπαιξε και άμυνα ζώνης, ο Άρης όμως είχε τις απαντήσεις και προηγήθηκε με 21-10 (8′) και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 23-14. Η διαφορά με τρίποντο του Βεργίνη έφτασε στο +12 (26-14) στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου, όμως κάπου εκεί άρχισε ο ΚΑΟΔ να γίνεται πιεστικός. Με όπλο τα επιθετικά ριμπάουντ (και την παρουσία του Μισέλ) οι Δραμινοί μπόρεσαν να μειώσουν στους 6 πόντους (27-21 στο 15′), όμως ο Άρης απάντησε άμεσα. Με τους Βεργίνη και Ντέιβις βρήκε λύσεις επιθετικά, προηγήθηκε με 32-21 (16′) και έκλεισε το πρώτο μέρος με μια διαφορά ασφαλείας (37-29).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μια… τραγωδία για τον Άρη. Με… πηγή κακού τον Τζέιμς που δεν έκανε τίποτα σωστά στην οργάνωση και την εκτέλεση, οι κίτρινοι έχασαν την επαφή του με το καλάθι και την συγκέντρωσή τους στην άμυνα. Ο ΚΑΟΔ το εκμεταλλεύτηκε και με πρωταγωνιστές τους Τσέρανιτς και Κιτσούλη πήρε το προβάδισμα με σκορ 47-46 και το διατήρησε ως το φινάλε της περιόδου (58-54). Ο Άρης δέχτηκε στην τρίτη περίοδο 29 πόντους, όσους σε όλο το ημίχρονο και αυτό δείχνει την κακή του εικόνα σε αυτό το διάστημα…

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι. Συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και πρωταγωνιστές στο φινάλε ήταν δύο παίκτες που κανείς δεν τους περίμενε. Ο Αθηναίου για τον ΚΑΟΔ και ο Κρούσιτς για τον Άρη. Ο πλέι μέικερ των Δραμινών με δύο τρίποντα σε πολύ κρίσιμα σημεία έβαλε τον ΚΑΟΔ μπροστά (73-72 στο 38′ και 78-75 στα 27,6” πριν το τέλος), ο Σλοβένος νωρίτερα είχε κρατήσει τον Άρη με επιθετικά ριμπάουντ και καλάθια.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στις βολές. Ο Χαραλαμπίδης ήταν ψύχραιμος, το ίδιο και οι Τσαλδάρης και Βεργίνης, όμως ο ΚΑΟΔ είχε το προβάδισμα με 82-81 στα 10” πριν το φινάλε. Ο Φλάουερς στα 8,8” έγραψε το 84-81, ο Ντέιβις στα 4,8” ήταν άστοχος και στις δύο βολές και έτσι ο Άρης έχασε ένα δικό του παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 29-37, 58-54, 84-81.

ΚΑΟΔ: Σάντερς 6, Καρύδας 4, Χαραλαμπίδης 21 (13/14β., 3/7δπ., 0/3τρ., 7ρ., 6ασ.), Αθηναίου 11 (1/2β., 2/2δπ., 2/3τρ.), Μίσελ 4 (6ρ.), Κιτσούλης 9 (5ρ.), Τσέρανιτς 12 (7ρ., 3κοψ.), Ζάρας, Φλάουερς 14 (3/5β., 4/10δπ., 2/5τρ., 9ρ.), Κακαρούδης 2, Γκόινς 1.

ΑΡΗΣ: Μαυροειδής, Κερούς 5 (5ρ.), Ταπούτος 23 (1/2β., 5/6δπ., 4/6τρ., 10ρ.), Τζέιμς 13 (6/7β., 2/3δπ., 1/3τρ., 6ασ., 4λ.), Τσαϊρέλης, Ντέιβις 5 (1), Κρούσιτς 4, Μάλντροου 4 (7ρ., 3κοψ.), Τσαλδάρης 14 (5/6β., 3/5δπ., 1/7τρ., 5ρ., 5ασ.), Βεργίνης 13 (6/8β., 2/5δπ., 1/4τρ.).