Έκαναν το 5Χ5 οι γυναίκες του Άρη, εντυπωσιακές νίκες και για νεάνιδες, κορασίδες

Ένα σερί 19-1 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν αρκετό για τον Αρη που επικράτησε με μεγάλη άνεση, όπως φαίνεται από το τελικό 54-21 του ΕΟ Σταυρούπολης. Από τις νικήτριες προληπτικά δεν αγωνίστηκε η Αθηνά Αντωνιάδου.

Ο Άρης πέτυχε έτσι την 5η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και οδηγεί την κούρσα στην Α2 κατηγορία γυναικών.

Δεκάλεπτα: 8-7, 27-8, 39-18, 54-21

Διαιτητές: Αναστασιάδης-Θρασυβουλίδης

ΑΡΗΣ (Κουλακιώτης-Ξενίδης): Μπερμπέρη 3(1), Καραβέλη 3(1), Κωστανάκη 2, Γράψα 10, Κωφοκώτσιου 4, Βαντσιούρη 8, Γκρίτζαλη 4, Βεντούρα 10, Πλατσά 6, Λαγκαδιώτου 2, Γκομπετζίσβίλι 2, Αβρονιδάκη.

ΕΟ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ (Δρακουλίδης): Γρηγοριάδου 2, Μουρατίδου, Χαλκίδου 3, Χατζηστρατή, Πεχλιβανίδου Δ. 2, Πεχλιβανίδου Σ., Βέκιου 3(1), Κανέλλογλου, Δεληγιάννη, Γούτη 11(3), Αντωνιάδου.

Εύκολα οι νεάνιδες μέσα στο Ιβανώφειο!

Οι νεάνιδες του Αρη νίκησαν εύκολα εκτός έδρας τον Ηρακλή με σκορ 32-51,για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, της ΕΚΑΣΘ.

Όπως αναφέρει το κιτρινόμαυρο τμήμα:

“Οι κίτρινες ξεκίνησαν σχετικά καλά το παιχνίδι και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 9-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι κίτρινες με πολύ καλή άμυνα, αφού δέχτηκαν μόνο έναν πόντο,ανέβασαν την απόδοση τους και αύξησαν και άλλο την υπέρ τους διαφορά πόντων, με το σκορ να γίνεται 10-22,όπου ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι κίτρινες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, αυξάνοντας και άλλο την υπέρ τους διαφορά πόντων και έτσι έφτασαν άνετα στην νίκη με 32-51.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα και του ΑΡΗ ήταν η Μαρία Βαντσιούρη με 14 πόντους με 2 τρίποντα και η Σοφία Γκρίτζαλη με 14 πόντους.

Οι νεάνιδες του ΑΡΗ τελικά δεν θα αγωνιστούν με τον παοκ, εντός έδρας στο Αλεξάνδρειο, στις 14/11/2017 στις 21:00,για την 7η αγωνιστική και ο αγώνας αυτός αναβάλλεται, λόγω της διεξαγωγής του αγώνα του αντρικού μπάσκετ ΑΡΗΣ-Αβελινό στις 19:30 στο Αλεξάνδρειο, για το champions league!

Έτσι, επόμενος αγώνας για τις νεάνιδες του ΑΡΗ είναι στις 21/11/2017,στις 21:00,εντός έδρας στο Αλεξάνδρειο, με τον Αστέρα Ιπποδρομίου , για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, της ΕΚΑΣΘ 2017-2018.

Δεκάλεπτα: 9-14, 10-22, 21-39, 32-51

Διαιτητές: Αθανασιάδης-Καντερές

ΗρακλήςΠαπαβασιλείου,Θωμά): Πάππα, Πετρίδου 5, Κλιματσάκη 3, Παπά, Καλογρίδου 6(1), Θωμαϊδου 4, Βαλσαμοπούλου, Σιδηροπούλου 11, Τζέλου 3, Ευαγγελοπούλου, Γραμματικοπούλου, Νεφελούδη.

ΑΡΗΣ (Κουλακιώτης,Ξενίδης): Γκρίτζαλη 14, Ουζούνη Μαρία, Βαντσιούρη 14(2), Κωφοκώτσιου 3, Νιγδέλη 2, Μπερμπέρη 2, Γκομπετζισβίλι 4, Ουζούνη Μάγδα 4, Μπουντούκα 8, Κυριακοπούλου, Αβρονιδάκη”.

Νίκη των κορασίδων στο εξ αναβολής!

Oι κορασίδες του Άρη επικράτησαν εύκολα του ΠΚ Νεάπολης με 77-18,για την 1 εξ αναβολής αγωνιστική του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, της ΕΚΑΣΘ.

Όπως αναφέρει το κιτρινόμαυρο τμήμα: “Στον αγώνα οι κίτρινες ξεκίνησαν πολύ καλά και προηγήθηκαν στο σκορ με 17-3 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η συνέχεια του αγώνα ήταν παρόμοια, με τις κίτρινες να φτάνουν εύκολα στην νίκη επί του Π.Κ. Νεάπολης με 77-18.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα και του ΑΡΗ ήταν η Στεφανία Λυκίδου με 17 πόντους!

Επόμενος αγώνας τελικά, για τις κορασίδες του ΑΡΗ είναι στις 18/11/2017 στις 19:30 εντός έδρας στο Αλεξάνδρειο εναντίον του Παναθλητικού Συκεών, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης, της ΕΚΑΣΘ 2017-2018.

Δεκάλεπτα: 17-3, 33-7, 56-15, 77-18

Διαιτητές: Πετρογιαννάκη, Μάρτης

ΑΡΗΣ(Μακρής): Καρβουνιάδου 13(1), Κιρπιζλίδου 6, Καπόνη, Σοφιανάκου 10, Λαζαρίδου 2, Μπουσβάρου 2, Μπαξεβανίδου 12, Ατζέμη 7, Λυκίδου 17, Καραμπατζάκη, Εφραιμίδου 6, Νιγδέλη Χρυσούλα 2.

Π.Κ. Νέαπολης (Παγκούτσος) : Πούλιου 2, Χριστοδούλου, Κυπριώτη-Λουίζου, Χατζηαθανασίου, Κολοκυθά 1, Ταχταλίδου, Αγγελακίδου 3, Τσίτσιου, Παπαδοπούλου Α. 2, Παπαδοπούλου Ε. 10, Τσιρίδου”.