Έχασε, αλλά βελτιώθηκε

Ο Άρης έχασε από την πρωταθλήτρια Κύπρου ΕΘΑ με σκορ 81-72 στο τουρνουά του Πράβετς και επιστρέφει σήμερα το βράδυ στην Θεσσαλονίκη, όπου και θα παρθούν οι σημαντικές αποφάσεις για την ολοκλήρωση του ρόστερ.

Ο Άρης μπήκε στο παιχνίδι από το 11′ και μετά. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μέσα μόνο οι φανέλες… Αυτό εκμεταλλεύτηκε η ΕΘΑ και κατάφερε να προηγηθεί με 28-10 στο τέλος του δεκαλέπτου, αφού ο Άρης δεν λειτουργούσε ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση.

Όλα άλλαξαν στα επόμενα δύο δεκάλεπτα. Μετά το 30-10 στο 11′ ο Άρης γύρισε τον διακόπτη, αποφάσισε να παίξει άμυνα και οι φωνές του Αλεξανδρή έπιασαν τόπο. Με ηγέτη τον εξαιρετικό Δημήτρη Βεργίνη οι κίτρινοι έκαναν το come back. Η διαφορά έπεσε κάτω από τους 10 πόντους (27-36) και το ημίχρονο έκλεισε στο 40-33 για τους Κύπριους.

Οι κίτρινοι είχαν βρει ρυθμό και μέσα από την άμυνα κατάφεραν να βρουν λύσεις στην επίθεση. Στο 26′ το σκορ ήταν 48-45 και στο 27′ ο Άρης με βολές του Βεργίνη προσπέρασε για πρώτη φορά με 49-48. Ο Βεζένκοφ με βολές στο 29” έγραψε το 56-53, όμως οι Κύπριοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 56-56 (δέχτηκε δηλαδή σε δύο δεκάλεπτα η ομάδα του Αλεξανδρή, όσους πόντους δέχτηκε στο πρώτο δεκάλεπτο στο τέλος της περιόδου)!

Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Μαυραϊδής στο 35′ μείωσε στον πόντο (65-66), όμως οι Κύπριοι με σερί 12-3 στα επόμενα τρία λεπτά κατάφεραν να ξεφύγουν με 78-69. Ο Βεζένκοφ μείωσε σε 78-72 (1.29), οι Κύπριοι αστόχησαν και ο Άρης έχασε την ευκαιρία να απειλήσει και πάλι αφού το σουτ του Βεργίνη δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 10-28, 33-40, 56-56, 72-81.

ΑΡΗΣ: Όλιβερ 7 (2/4β., 1/5δπ., 1/4τρ., 3ρ., 2ασ.), Γουότκινς 9 (3/5β., 3/6δπ., 5ρ.), Μάλντροου 5 (1/4δπ., 1/3τρ., 3ρ., 2κοψ.), Βεργίνης 17 (4/4β., 2/5δπ., 3/6τρ., 2ρ., 2ασ., 3κλ.), Μαυραϊδής 11 (2/2β., 3/6δπ., 1/5τρ.), Κιρούς 11 (6/8β., 1/2δπ., 1/3τρ., 3ρ.), Τσαϊρέλης 2, Βεζένκοφ 7 (2/2β., 1/1δπ., 1/1τρ.), Δήμας 2, Μποχωρίδης 1.

ΕΘΑ: Τατ 16 (8/10δπ., 4ρ., 6ασ.), Μασάμπα 14 (2/2β., 3/3δπ., 2/4τρ., 6ρ., 4ασ.), Ντάμπκους 16 (2/2β., 1/2δπ., 4/4τρ., 3ρ., 2ασ.), Ρέι 4, Λάλοβιτς 17 (5/5β., 6/7δπ., 7ρ.), Καπ 5, Οκαφόρ 2, Τζάκσον, Αναστασιάδης 7, Κωνσταντίνου.