Ήττα και επιστροφή στη βάση

Την ήττα με σκορ 3-0 από την Μπουντβάνσκα γνώρισε η ομάδα βόλεϊ των ανδρών, στο τρίτο της και τελευταίο φιλικό επί σερβικού εδάφους. Η αποστολή των κίτρινων επιστρέφει στη Θεσσαλονίκη με απολογισμό μιας νίκης και δυο ηττών.

Σύμφωνα με την ενημέρωση από την επίσημη ιστοσελίδα του Ερασιτέχνη: «Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του επί σερβικού εδάφους ο ΑΡΗΣ, ο οποίος δεν τα κατάφερε σήμερα το πρωί κόντρα στην Μπουντβάνσκα, από την οποία και έχασε με 0-3 σετ, κατά την τρίτη και τελευταία ημέρα του τουρνουά, που έγινε στη μνήμη του Ζάρκο Πέτροβιτς.

Ο προπονητής των «κίτρινων», Γιώργος Γιάτσης, είχε την ευκαιρία να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα για την αγωνιστική κατάσταση των παικτών του, μία μόλις εβδομάδα πριν από την έναρξη του πρωταθλήματος, αλλά και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα.

Στον αγωνιστικό τομέα, στο πρώτο και στο τρίτο σετ, οι παίκτες του ΑΡΗ έπιασαν κατά διαστήματα εξαιρετική απόδοση και αν, μάλιστα, οι Σέρβοι διαιτητές δεν καθόριζαν με τα σφυρίγματά τους την τελευταία φάση και στα δύο, τότε η εξέλιξη του ματς ίσως ήταν διαφορετική.

Τα σετ: 24-26, 18-25, 23-25

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Νικηφορίδης 5 (1 μπλοκ, 4/11 επ. – 45% άριστες), Γκιρτζίκης 4 (4/8 επ. – 75% άριστες), Ντίνας, Χαριτωνίδης 3 (1 άσος, 1/2 επ., 1 μπλοκ), Τζελάτης 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 9 (1 άσος, 8/19 επ. – 38% άριστες), Μπαμπαλιούτας (λ-81% – 44% άριστες) / Μποζίδης 1 (1/2 επ.), Ωρολογάς, Κιόσης 10 (6/11 επ., 4 μπλοκ).

Μπουντβάνσκα (Ρέλιτς): Κάσιτς 12 (1 μπλοκ, 11/21 επ. – 25% άριστες), Τσουκ 6 (1 μπλοκ, 5/15 επ. – 16% άριστες), Πέτκοβιτς 2 (2 μπλοκ), Βένο 20 (1 άσος, 16/30 επ., 3 μπλοκ), Σούλιαγκιτς 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Μαξίμοβιτς 6 (2 άσοι, 1/4 επ., 3 μπλοκ), Ράσοβιτς (λ-54% – 31% άριστες) / Στεβάνοβιτς, Καλντέιρα 1 (1/3 επ. – 62% άριστες), Βούγιοβιτς 1 (1 μπλοκ), Μίλιτς».