Ήττα με 80-59 από τον Ολυμπιακό και αποκλεισμός!

Ο Άρης έχασε από τον Ολυμπιακό με σκορ 80-59 στο Αλεξάνδρειο στον πρώτο επίσημο αγώνα της χρονιάς και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδας. Οι κίτρινοι είχαν ορισμένα καλά διαστήματα απέναντι στους ερυθρόλευκους, έδειξαν όμως ότι ακόμα θέλουν πολύ δουλειά για να “δέσουν” σαν ομάδα.

Ο Άρης ξεκίνησε αρκετά νευρικά τον αγώνα. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε μπροστά με 6-0 και 10-2 στο ξεκίνημα, αφού οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή ήταν εξαιρετικά άστοχοι. Τελείωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 4-18 σουτ εντός παιδιάς, έβαλαν μόλις 9 πόντους, δέχτηκαν 25 και η διαφορά έφτασε πολύ γρήγορα σε υψηλά επίπεδα.

Η αντίδραση των κίτρινων ήρθε μέσα από την άμυνα και την επιθετική δράση του Δημήτρη Βεργίνη. Ο Άρης μείωσε σε 27-20, έχοντας τον Ματέι Κρούσιτς πολύ καλό αμυντικά, όμως η επιστροφή του Βασίλη Σπανούλη στο παρκέ έδωσε άλλο αέρα στον Ολυμπιακό, που ξέφυγε και πάλι με 33-20 (15′) και 38-24 (18′). Το ημίχρονο ήταν 42-26 για τους ερυθρόλευκους, που έλεγχαν πλήρως το παιχνίδι.

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης βρήκε στο πρόσωπο του Όλιβερ τον παίκτη που θα έδινε λύσεις επιθετικά. Ο Αμερικανός πέτυχε 7 πόντους στην τρίτη περίοδο, ο Άρης πίεσε τον Ολυμπιακό σε όλο το γήπεδο και στο 26′ μείωσε σε 48-42.

Στο τετράλεπτο ως το τέλος της περιόδου χάθηκε το παιχνίδι για τον Άρη. Ο Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Παπανικολάου έκανε σερί 17-2 και έκλεισε την περίοδο στο +21 (44-65).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει, όμως δεν είχε τις λύσεις για να επιστρέψει, αφού και η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη για να ανατραπεί. Οι κίτρινοι μείωσαν σε 50-67 (35′), όμως ο Ολυμπιακός είχε την ποιότητα και τους παίκτες να κρατήσει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 9-25, 26-42, 44-65, 59-80.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 9(2), Κερούς 4, Βεζένκοφ, Ταπούτος 8, Τζέιμς 4, Τσαϊρέλης 4, Δήμας, Όλιβερ 16, Κρούσιτς 4, Βεργίνης 9(2), Μόλντροου 3.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάινς 4, Παπανικολάου 18(2), Άντιτς 10(1), Σπανούλης 14(2), Μάντζαρης 2, Χάουαρντ 2, Κέσελ 5, Σλούκας 4, Παπαδόπουλος 8, Γκετσεβίτσιους 2, Πρίντεζης 9(1), Κατσίβελης.