Ήττα του Άρη στο… ριπλέι με γκρι σκιές και ένσταση!

Ο Άρης έχασε από τον Ολυμπιακό με σκορ 71-70 στο… ριπλέι. Ο Σπανούλης στα 5,2” ευστόχησε σε τρίποντο, ο Τζέιμς δέχτηκε φάουλ, ο Χάινς έκοψε και ο Χριστοδούλου αφού είδε το ριπλέι έκρινε ότι το κόψιμο του Αμερικανού του Ολυμπιακού ήταν κανονικό. Οι κίτρινοι κατέθεσαν ένσταση…

Ο Άρης κατέθεσε την ψυχή του στο παρκέ του Αλεξάνδρειου κόντρα στον Ολυμπιακό αλλά τελικά ηττήθηκε στο τέλος με 71-70, χάνοντας την ευκαιρία να πανηγυρίσει μια πολύ μεγάλη νίκη. Παρά την κακή διαιτησία των Χριστοδούλου, Ψαριανού, Κατραχούρα οι κίτρινοι όχι απλά αντιστάθηκαν αλλά έμειναν στον αγώνα μέχρι το τέλος.

Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 4-0 και 7-2 μετά από τρίποντο του Σπανούλη. Οι διαιτητές εκνεύρισαν από τα πρώτα λεπτά με τα σφυρίγματα τους τους περίπου 2.500 φίλους του Άρη αλλά και τον πάγκο των γηπεδούχων. Ταυτόχρονα όμως «ξύπνησαν» τους παίκτες των κίτρινων που μʼ ένα γρήγορο 5-0 ισοφάρισαν σε 7-7. Ο Σπανούλης έβαλε και πάλι τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (7-9) αλλά ο Τζέιμς με πέντε συνεχόμενους πόντους έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Άρη με 12-9. Με όπλα την άμυνα και το καθαρό μυαλό στην επίθεση, η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή πήρε μια διαφορά έξι πόντων (18-12 (στο 7ʼ). Ο Ταπούτος, ο οποίος ήρθε από τον πάγκο προσέφερε κι αυτός λύσεις γράφοντας το 23-15 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η διαφορά έφτασε και τους 10 (25-15) όμως από εκείνο το σημείο και μετά άρχισε η φθορά των παικτών του Άρη με φάουλ. Ο Μαυραειδής χρεώθηκε με το τρίτο και κάθισε στον πάγκο. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 26-23 αλλά ο Τζέιμς και ο Μάλντροου διατήρησαν τον Άρη μπροστά στο σκορ (30-25). Οι διαιτητές ωστόσο προσπάθησαν να κρατήσουν τους ερυθρόλευκους στον αγώνα με φάουλ. Τα συνεχόμενα λανθασμένα σφυρίγματα τους δημιούργησαν εκ νέου εκνευρισμό. Με το σκορ στο 34-32 αντί να καταλογίσουν βήματα στον Πρίντεζη χρέωσαν μ ε φάουλ τον Βεργίνη (σ.σ. το τρίτο). Ο Αλεξανδρής διαμαρτυρήθηκε και ο Χριστοδούλου τον χρέωσε με τεχνική ποινή, προκαλώντας θύελλα αποδοκιμασιών. Εν μέσω ειρωνικών χειροκροτημάτων η ομάδα του Πειραιά πέρασε μπροστά με 36-34 ενώ στο πρώτο εικοσάλεπτο εκτέλεσε συνολικά 18 βολές (16/18) που την κράτησαν στο παιχνίδι. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα απίστευτο κάρφωμα του Κερούς που πήδηξε πάνω από τον Χάινς, μειώνοντας σε 43-44, στο χάιλαιτ της φετινής Α1 μέχρι τώρα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Άρης προηγήθηκε με 45-44 αλλά οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Χάινς δημιούργησαν διαφορά πέντε πόντων (49-54) λίγο μετά τα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι κίτρινοι πλησίασαν στον πόντο (53-54) με καλάθια των Κερούς και Μάλντροου στην πιο «φτωχή» επιθετικά περίοδο αφού και οι δυο ομάδες πέτυχαν από 10 πόντους.

Ο Τσαϊρέλης έβαλε ξανά τον Άρη στη θέση του οδηγού (55-54), ο Άντιτς απάντησε με τρίποντο (55-57). Το παιχνίδι παρέμεινε κλειστό και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τις δυο ομάδες να φτάνουν δύσκολα στο αντίπαλο καλάθι. Ο Τζέιμς προσπέρασε και πάλι με τρίποντο του Τζέιμς (60-59 στο 36ʼ). Ο Τσαϊρέλης με μια βολή έκανε το 61-59. Άμεση απάντηση του Σπανούλη (61-61). Μια βολή του Τζέιμς κι ένα καλάθι του Ταπούτου φέρνουν τον Άρη στο +3 (64-61 στο 37ʼ). Τρίποντο του Σπανούλη και ισοπαλία (64-64). Ο Μάλντροου καρφώνει τη μπάλα, προβάδισμα για τον Άρη (66-64). Ο Σπανούλης που είναι όλος ο Ολυμπιακός φέρνει τον αγώνα στα ίσια (66-66) περίπου δυο λεπτά πριν τη λήξη. Ο Ντέιβις με λέι απ δίνει και πάλι προβάδισμα στους κίτρινους (68-66 στα 39ʼʼ). Νέα ισοπαλία με καλάθι του Σλούκα (στα 46ʼʼ).

Ο Μάντροου πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ. Με 1/2 βολές έκανε το 69-68 (στα 21ʼʼ). Οι γηπεδούχοι έπαιξαν πολύ καλή άμυνα με αποτέλεσμα να μείνει η μπάλα στα χέρια των ερυθρόλευκων. Ο Ταπούτος κέρδισε φάουλ και πήγε στη γραμμή, ευστοχώντας στη μια βολή (70-68 στα 19ʼʼ). Ο Σπανούλης με τρίποντο έγραψε το 71-70 (στα 5ʼʼ πριν το τέλος). Ο Τζέιμς κόπηκε στην τελευταία επίθεση από τον Χάινς. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν πως το κόψιμο ήταν αντικανονικό και χρειάστηκε ο πρώτος διαιτητής Χρίστος Χριστοδούλου να επιστρατευτεί το μόνιτορ της στατιστικής υπηρεσίας όπου προβλήθηκε σε αρκετές επαναλήψεις η επίμαχη φάση για να αποφασίσει ότι το καλάθι δεν πρέπει να μετρήσει.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-44, 53-54, 70-71.

ΑΡΗΣ (Αλεξανδρής): Μαυραειδής 2, Κερούς 6, Ταπούτος 12, Τζέιμς 14(1), Τσαϊρέλης 7, Ντέιβις 5(1), Κρούσιτς 8, Μάλντροου 14, Τσαλδάρης, Βεργίνης 2, Δήμας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ίβκοβιτς): Χάινς 9, Λούκας, Άντιτς 3(1), Σπανούλης
29(4), Κέσελ, Πελεκάνος, Γκετσεβίτσιους 8, Γλυνιαδάκης 2, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου, Σλούκας 10, Κατσίβελης 3(1).