Αποκλείστηκε η Έουπεν, εκτός τελικού ο Τζέγκο

Ο Τζέιμς Τζέγκο έχασε σήμερα την μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί σ’ έναν τελικό, αυτόν του κυπέλλου Βελγίου. Η Έουπεν, η νέα του ομάδα, μπορεί να παλεύει για την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία, αλλά διεκδίκησε σήμερα την συμμετοχή του στον τελικό του κυπέλλου Βελγίου.

Η Αντερλεχτ υποδέχθηκε την ομάδα του Αυστραλού στην ρεβάνς των ημιτελικών (το πρώτο παιχνίδι έληξε με 2-2, δεν μετράνε τα εκτός έδρας γκολ) και επικράτησε με 3-1. Η Έουπεν ισοφάρισε το σκορ σε 1-1 μόλις στο 9′, αλλά λύγισε μπροστά στην ανωτερότητα της Άντερλεχτ.

Ο πρώην κιτρινόμαυρος μέσος αγωνίστηκε βασικός μέχρι το 73′, όταν και έγινε αλλαγή.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μουρίγιο, με την Έουπεν να ισοφαρίζει με τον Πρέβλιακ να σκοράρει στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Λισάντρο Μιγκαγιάν έδωσε την λύση με το 2-1 στο 27ο λεπτό, ενώ με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κριστιάν Κουαμέ «κλείδωσε» την πρόκριση στο 46ο κάνοντας το 3-1. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στα τελευταία δέκα λεπτά, με τον Ισαάκ Νουχού να αντικρίζει την δεύτερη κίτρινη κάρτα.