«Αυτοκτονία» και ήττα από τη Λαμία (2-3)

Ένα «δικό του» παιχνίδι έχασε ο Άρης, που ηττήθηκε στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο από τη Λαμία με 2-3 σετ (25-23, 25-22, 16-25, 22-25, 14-16) σε εξ αναβολής αναμέτρηση για την Α1 ανδρών. Οι «κίτρινοι», που προέρχονταν από τον εκτός έδρας θρίαμβο επί του Παναθηναϊκού, προηγήθηκαν με 2-0 σετ αλλά στην συνέχεια κατέρρευσαν, με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα στο τάι μπρέικ, όπως είχε γίνει και στο προηγούμενο φετινό παιχνίδι στο γήπεδό τους, κόντρα στον Ηρακλή.

Ο Άρης παρατάχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη φορά δίχως τον βασικό διαγώνιό του, Ιβάιλο Μπαρούτοφ (ήταν στο γήπεδο με πολιτικά) και με τον πασαδόρο Θάνο Τερζή εμφανώς ταλαιπωρημένο από ίωση. Η συνέπεια ήταν να μείνει χωρίς δυνάμεις μετά τα μισά του παιχνιδιού και να αποκομίσει μόλις έναν βαθμό, αντί να πάρει το «τρίποντο» που θα άξιζε, απέναντι σε μια μαχητική αλλά όχι καλύτερή του ομάδα.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι «κίτρινοι» είχαν ένα ισχνό προβάδισμα και η Λαμία ακολουθούσε στο σκορ, αλλά γρήγορα το σκηνικό ανετράπη. Ο Άρης, πληρώνοντας ουσιαστικά τα δικά του λάθη, βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ (8-11), αλλά από τα μισά του σετ ανέβασε το ρυθμό του βγάζοντας πολύ καλές επιθέσεις και μπόρεσε να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ, με τον Κυριακίδη να γράφει το 25-23 με πλασέ.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που είχαν το πάνω χέρι στο δεύτερο σετ, αλλά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, πριν από το οποίο ο Άρης πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκορ (16-15). Στην συνέχεια, δείχνοντας συνέπεια σε άμυνα και επίθεση, δεν πτοήθηκε παρότι ισοφαρίστηκε σ’ ένα κρίσιμο σημείο (21-21) και τελικά έφτασε στο 25-22 έπειτα από άστοχη επίθεση των φιλοξενούμενων στην τελευταία φάση.

Από εκεί και πέρα, όμως, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ολοκληρωτικά. Οι δυνάμεις εγκατέλειψαν τους παίκτες του Γιώργου Περσιανλή, που έμοιαζαν βραχυκυκλωμένοι. Το αποτέλεσμα ήταν να κατακτήσει εύκολα η Λαμία το τρίτο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 14-21, για να το πάρει με 16-25.

Με την ψυχολογία να έχει αλλάξει πλευρά, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και στο τέταρτο σετ, προηγούμενοι με 5-8. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του Άρη, που προηγήθηκε ακόμα και με 17-13 έχοντας «μπροστάρη» τον Σαρικεΐσογλου, ο οποίος κέρδισε πολύτιμους πόντους. Μόνο που η κόπωση δεν επέτρεψε στους «κίτρινους» να «τελειώσουν» το σετ και να πάρουν την καθαρή νίκη που τόσο ήθελαν. Η τελευταία λέξη ανήκε στη Λαμία, που πήρε το τέταρτο σετ με 22-25 και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ, ο Άρης έκανε την ύστατη προσπάθεια για να κερδίσει και να πάρει τουλάχιστον το «δίποντο», αλλά δεν τα κατάφερε, έστω κι αν πάλεψε μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το ελαφρό προβάδισμα μέχρι το φινάλε (14-16), το οποίο γράφτηκε με άσο του Τσούροβιτς.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 16-25, 22-25, 14-16.

ΑΡΗΣ (Περσιανλής): Τερζής 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Παλέντζας 13 (12/33 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 18 (13/20 επ., 5 μπλοκ), Κιόσης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 26 (23/41 επ., 3 μπλοκ, 68% υπ. – 38% άριστες), Ριζόπουλος 10 (8/17 επ., 1 μπλοκ, 69% υπ. – 46% άριστες), Σάμαρτζιτς 89% υπ.- 77% άριστες) / Κυριακίδης 8 (8/16 επ.), Κυπριανός, Στεφανίδης.
ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2 μπλοκ), Κόβακς 13 (8/15 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Παντακίδης 18 (13/21 επ., 4 μπλοκ), Τσούροβιτς 15 (13/35 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 16 (13/30 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 47% άριστες), Σιμεούνοβιτς 17 (10/29 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ, 55% υπ. – 38% άριστες), Γκαράς -λ (79% υπ. – 71% άριστες) / Βλαχόπουλος, Σφενδυλάκης, Ανάγνου 1 (0/5 επ., 1 μπλοκ).

Στο άλλο εξ αναβολής παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής, ο Φοίνικας Σύρου νίκησε την ΕΑ Πατρών με 3-0 (25-19, 25-22, 26-24) και πέρασε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας.