Αυτός ο Άρης έχει να δώσει πολλά…

Ο Άρης έχασε με σκορ 84-72 από τον Παναθηναϊκό στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος, έδειξε όμως πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Ολυμπιακό, πάλεψε κάθε φάση, δεν τα παράτησε σε κανένα σημείο του αγώνα και φεύγει από το ΟΑΚΑ με αρκετά κέρδη εκτός του αποτελέσματος.

Ο Άρης μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, χάρη κυρίως στις καλές άμυνες που έβγαλε. Εκμεταλλευόμενος την όχι τόσο καλή μέρα του Παναθηναϊκού κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (8-4 στο 3′ και 10-8 στο 6′) και να παρουσιάσει καλύτερο αγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Ολυμπιακό. Οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 13-10, όμως ο Παναθηναϊκός με κορυφαίο τον Βουγιούκα κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο στο 21-16.

Οι παίκτες του Αλεξανδρή δεν τα παράτησαν. Ο Τζέιμς και ο Κερούς είχαν σωστές αντιδράσεις στην άμυνα, ο Άρης έκανε συνολικά επτά κλεψίματα και έτσι κρατήθηκαν κοντά στο σκορ. Στο 13′ το σκορ ήταν 26-22, όμως ακολούθησε ένα σερί 11-0 για τον Παναθηναϊκό, που πέρασε τη μπάλα στο καλάθι και έφτασε στο +15 (37-22). Η αντίδραση των κίτρινων ήταν άμεση. Με πρωταγωνιστές τους Κερούς και Βεργίνη έκαναν ένα σερί 7-0 και μείωσαν σε 37-29 (18′), για να κλείσουν το ημίχρονο στο 41-31.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό για τον Άρη επιθετικά. Οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να βρουν τρόπους να βάλουν τη μπάλα στο καλάθι και παρόλο που έδωσαν μάχες στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός πιο ανώτερος κατάφερε να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας (48-33 και 53-38) και να κλείσει την περίοδο στο +18 (67-49).

Ο Άρης δεν τα παράτησε και με πρωταγωνιστές τους Ταπούτο, Βεργίνη και Κρούσιτς μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά στους 13 πόντους (69-56, 76-63, 78-65) στο πρώτο μισό της τέταρτης περιόδου. Το παιχνίδι πήγε έτσι ακριβώς ως το τέλος. Ο Άρης δεν διεκδίκησε τη νίκη, όμως πάλεψε ως το τέλος, έβγαλε μαχητικότητα στο γήπεδο και άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-31, 67-49, 84-72.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μάριτς 9 (5ρ.), Μπατίστ 6 (6ρ.), Λόγκαν 11 (2), Σάτο 13, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 6 (6ρ.), Βουγιούκας 13 (3/6β., 5/6δπ.), Καλάθης 4 (5ασ.), Κυρίτσης 1, Σμιθ 7 (1), Καϊμακόγλου 8 (7ρ.), Γιασικεβίτσιους 4.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 7 (4ρ., 2ασ.), Κερούς 6 (2/2β., 2/10δπ., 0/2τρ., 6ρ., 2ασ., 4κλ.), Ταπούτος 12 (3/8δπ., 2/6τρ., 5ρ., 3ασ.), Τζέιμς 7 (5ρ., 3ασ.), Τσαϊρέλης 6, Όλιβερ 7 (2/8δπ., 1/1τρ., 2ασ.), Κρούσιτς 11 (3/5β., 4/5δπ., 5ρ.), Μάλντροου 5 (6ρ.), Βεργίνης 11 (1/2δπ., 3/4τρ., 2ασ.), Δήμας, Βεζένκοφ, Μποχωρίδης.