Αφεντικό και στο… μπάσκετ! Τεράστια νίκη με λαό, ψυχή και πάθος, ο Άρης υπέταξε τον ΠΑΟΚ (77-76)

Σε ένα κατάμεστο Παλέ που θύμιζε… ηφαίστειο, από 5.000 φιλάθλους  και με αντιπροσωπεία της ποδοσφαιρικής ομάδας παρούσα, ο Άρης ήταν το… αφεντικό και στο μπάσκετ, επικρατώντας τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι για την 23η αγωνιστική με μια τεράστια νίκη… καρδιάς (77-76).

Για τους νικητές ξεχώρισε ο Άντονι Κάουαν που σκόραρε 18 πόντους και με άξιο συμπαραστάτη τον Όμηρο Νετζήπογλου των 16 πόντων, βοήθησαν ουσιαστικά την ομάδα τους προς την νίκη.
Ο ΠΑΟΚ κρατούσε στα χέρια του αναμέτρηση, αλλά στο τέλος κόλλησε καθώς σκόραρε μόλις 12 πόντους και σε συνδυασμό με τα πολλαπλά φάουλ , αφού εμφάνιση Νταβίντ ΝτιΛέο που σκόραρε 15 πόντους δεν αξιοποιήθηκε.

Προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ με 0-5 και στη συνέχεια ο Κέλι μείωσε σε 4-5. Υπήρξε έντονη διακοπή ύστερα από ένταση που υπήρχε 7.48 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Ο ΠΑΟΚ με τον Ντι Λέο να πετυχαίνει 2 τρίποντα κατάφερε να προηγηθεί με 7-15 και να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα στο 5ο λεπτό. Οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη αντέδρασαν και με ένα σερί 4-0 μείωσε σε 11-15 και 11-17 στο 6ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ όμως είχε λύσεις και ο Άρης έπρεπε να βρει λύσεις στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι μπήκαν μουδιασμένοι και προσπάθησαν να πάρουν δύναμη από τον κόσμο.  Έτσι, σκληρή άμυνα και καλές επιλογές ο Άρης μείωσε σε 18-21 στο 9ο λεπτό. Με τον Κάουαν να πετυχαίνει 4 πόντους ο Άρης έκανε την ολική επαναφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο με 22-21.

Φυσικά, το ματς ξεκίνησε σε άλλη βάση στη δεύτερη περίοδο. Οι δυο ομάδες ισορρόπησαν και επιλογή θα είχε βαρύτητα. Με Κάουαν και Κέλι ο Άρης προηγήθηκε 25-23 στο 12ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν άφησε την διεκδίκηση του προβαδίσματος και ο πίνακας έδειξε με 29-31 στο 14ο λεπτό υπέρ του ΠΑΟΚ με τον Γιάννη Καστρίτη να ψάχνει λύσεις. Με τρομερό κάρφωμα του Κέλι ο Άρης ισοφάρισε σε 31-31 σε ένα ματς μεγάλη ένταση εντός και εκτός αγωνιστικού χώρου στο 15ο λεπτό. Μάλιστα, με δικό του τρίποντο ο Άρης 34-41 και 37-33 με τον Ουίλιαμς. Τεράστια και η βοήθεια του Νετζήπογλου, που έδωσε λύσεις σε κρίσιμα σημεία. Το ντέρμπι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος στις βολές και έτσι ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 39-36. Νετζήπογλου και Ντιλέο με 11 ήταν οι πρώτοι σκόρερ των δυο ομάδων.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και ισοφάρισε στο 22ο λεπτό σε 39-39. Οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες επίσης με 42-42 στο 23ο λεπτό με το άγχος να είναι φανερό και για τους δυο. Ο Νετζήπογλου όμως με τρίποντο έκανε το 47-44 και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. To 25o λεπτό βρήκε τον Άρη προηγούμενο με 49-48 με τον ΠΑΟΚ να βάζει δύσκολα στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη. Ο Άρης έπρεπε να βελτιωθεί και να βρει λύσεις στην επίθεση, καλάθια που βρήκε από τον Ουίλιαμς και προηγήθηκε με 53-51 στο 27ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 0-7 προηγήθηκε με 53-58, βάζοντας πολύ δύσκολα στον Άρη στο 28ο λεπτό. Μάλιστα, η διαφορά πήγε στο συν 7 με 55-62, αφού ο Άρης δεν είχε καθόλου λύσεις στην επίθεση και ήταν αγχωμένος. Πολύ άστοχος ο Άρης στις βολές, βρέθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο να χάνει με 55-64, έχοντας ένα βουνό για την τελευταία περίοδο.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυνατά και στην 4η περίοδο και προηγήθηκε με 55-66. Εκεί ο Άρης έπρεπε να βγάλει αντίδραση και με δυο τρίποντα πήρε ανάσα, μειώνοντας τη διαφορά στους με 61-66, ενώ θα έμεναν 8 λεπτά σε ένα τρομερό ματς από κάθε άποψη. Με τον Ουίλιαμς να μειώνει σε 62-66 και τους παίκτες του Καστρίτη να παίρνουν δύναμη από τον κόσμο, ο Άρης κλήθηκε να καλύψει το χαμένο έδαφος. Μάλιστα, έχασε σημαντικές ευκαιρίες να μειώσει, αλλά έπαιρνε δύναμη από την άμυνά του. Τα πάντα θα κρίνονταν στο τελευταίο πεντάλεπτο. Με τον Κάουαν και τον Κέλι να παίρνουν την ομάδα πάνω τους κάλυψε τη διαφορά, κρατώντας τον ΠΑΟΚ χωρίς πόντο για πέντε λεπτά! Ο Κέλι με μια βολή έκανε το 65-66 στο 36ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε και προηγήθηκε με 65-69, σπάζοντας την αστοχία του. O Κέλι μείωσε σε 67-69 και ο Ουίλιαμς ισοφάρισε σε 69-69.  Ο Ντιλέο με τρίποντο απάντησε σε 69-72 και τα πάντα κρέμονταν σε μια κλωστή. Ο Τολιόπουλος έφερε διαφορά πέντε πόντων με 69-74 στον ΠΑΟΚ και ο Άρης ήταν φανερά χωρίς δυνάμεις.  Ο Ουίλιαμς μείωσε σε 72-74 και όλα ήταν ανοικτά. Ο Πουλιανίτης με μεγάλο τρίποντο έκανε το 75-74 στο 39ο λεπτό και «πήρε φωτιά» το Αλεξάνδρειο. Ο Κέλι αστόχησε σε 2 κρίσιμες βολές στο 75-74, ο Λοβ εκτέλεσε δυο στα 26 δεύτερα και το σκορ έγινε 75-76.

Ο Κάουαν κέρδισε φάουλ, έβαλε δύο βολές στα 19”, ο Γκριν αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και ο Άρης πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη.

Το Αλεξάνδρειο πήρε-φωτιά και όλοι μαζί πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη!

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου,Τσαρούχα, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 39-36, 55-64, 77-76

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 18 (3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ασίστ), Λόκετ 2, Νετζήπογλου 16 (6/8 δίποντα), Γουίλιαμς 11 (3), Κέλι 15 (4/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζούστον 12 (8 ριμπάουντ), Σχίζας, Πουλιανίτης 3 (1)

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Γκριν 7 (1), Χριστοδούλου 10 (5/6 δίποντα), Καμαριανός 5, ΝτιΛέο 15 (4/5 τρίποντα), Γιάνκοβιτς 6 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρίβερς 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Λι, Λοβ 9 (1), Μάντζαρης, Τολιόπουλος 10 (1), Ρένφρο 4.