Βαμμένη… κίτρινη η προϊστορία, δείχνει τον δρόμο! (videos)

Η προϊστορία των αγώνων κυπέλλου του Άρη με τον Ατρόμητο είναι… βαμμένη κίτρινη! Άρης και Ατρόμητος έχουν ανοιχτούς λογαριασμούς μια και συναντώνται τακτικά στο θεσμό.

Έχουμε και λέμε:

2008-09: Στη φάση των «32» και πάλι στο Περιστέρι, ο Άρης κέρδισε  με 2-1. Τα γκολ για τους κίτρινους πέτυχαν ο Κάλβο στο 55’ με πέναλτι και ο Χαβίτο στο 80’, ενώ μείωσε ο Κριπιντίρης για τον Ατρόμητο στο 88’.

2007-08: Οι δύο ομάδες διασταυρώθηκαν στην ημιτελική φάση με τον Άρη να παίρνει στην πρόκριση για τον τελικό του Καυταντζογλείου με τον Ολυμπιακό. Στο πρώτο παιχνίδι στις 2 Απριλίου 2008 ο Άρης νίκησε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με 1-0 με τον Τόνι Κάλβο στις καθυστερήσεις να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ.
Πέρασε νικηφόρα και από το Περιστέρι στο δεύτερο παιχνίδι στις 16 Απριλίου. Ο Κόκε στο 76’ άνοιξε το σκορ, ο Ίβιτς στο 81’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας και ο Νικολόπουλος απλά μείωσε στο τελικό 2-1 στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

2004-05: Στη 2η φάση της διοργάνωσης, ο Άρης αντιμετώπισε τον Ατρόμητο στο πρώτο παιχνίδι στις 5 Ιανουαρίου 2005 κέρδισε στο Περιστέρι με 5-0 με τον Μαρκομιχάλη να σκοράρει στο 37’, τον Νεμπεγλέρα να σημειώνει χατ τρικ (49’, 55’ πεν., 80’) και τον Παπαδόπουλο να πετυχαίνει το πέμπτο γκολ.

Το δεύτερο παιχνίδι στο «Κλεάνθης Βικελίδης» έγινε στις 12 Ιανουαρίου 2005 και ο Άρης «σφράγισε» την πρόκριση κερδίζοντας με 3-0, με σκόρερ τους Αμπελά (51’),  Μωυσιάδη (72’) και Κολτσίδα (90’+).

1980-81: Στις 7 Ιανουαρίου 1981 ο Άρης νίκησε τους Περιστεριώτες με 1-0 στη Θεσσαλονίκη, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε και στο δεύτερο παιχνίδι στις 4 Φεβρουαρίου 1981.

1979-80: Στις 20 Φεβρουαρίου 1980 ο Άρης νίκησε με 2-1 στην παράταση με τον κανονικό αγώνα στο Χαριλάου να λήγει 1-1.