Δεν έχασε ο Άρης, έχασε το βόλεϊ (videos)

Ο Άρης δεν ήταν ο πραγματικός ηττημένος στο ντέρμπι της Μίκρας, αλλά το ίδιο βόλεϊ. Μέσα στην έδρα του πρωτοπόρου Ηρακλή, οι παθιασμένοι «κίτρινοι» έδωσαν απίστευτη μάχη και τελικά έχασαν με 3-2 σετ (23-25, 29-27, 25-15, 24-26, 15-11), μόνο όταν οι γηπεδούχοι απείλησαν να παίξουν με… καμιά πενηνταριά παίκτες παραπάνω. Τους οπαδούς, που κρέμονταν από τα κάγκελα και μετά βίας δεν μπήκαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση παρατάχθηκε χωρίς ξένους, αφού ο Αινείας Τζελάτης πήρε τη θέση του Βούλγαρου Ιβάιλο Μπαρούτοφ κλείνοντας τον κύκλο των αλλαγών στο ρόστερ. Ωστόσο, ο 29χρονος διαγώνιος που επέστρεψε στον Άρη έπειτα από έξι μήνες, έδειξε ότι αξίζει πολλά.

Ο Τζελάτης ήταν ο πρωταγωνιστής του Άρη, όχι μόνο για τους πόντους που πήρε -ειδικά στα πρώτα σετ- αλλά και για το πάθος που έδειξε στο φινάλε. Αυτό το πάθος, που ίσως έλειπε φέτος από κάποιους εκ των παικτών που αποδεσμεύθηκαν. Το ίδιο πάθος που τον μετέτρεψε σε «κόκκινο πανί» για τους οπαδούς του Ηρακλή, οι οποίοι τον «στόλισαν» με νερά, τσιγάρα και φυσικά μπόλικες ύβρεις.

Η συνέπεια ήταν να μην παιχθεί βόλεϊ στο δεύτερο μισό του τάι μπρέικ. Στο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6 μπροστά ο Ηρακλής), ο διαγώνιος του Άρη είχε διένεξη μ’ έναν αντίπαλό του, επειδή λίγο νωρίτερα είχε… πανηγυρίσει μεγαλόφωνα έναν κερδισμένο πόντο.

Το παιχνίδι διακόπηκε για 3-4 λεπτά, τα πνεύματα ηρέμησαν και συνεχίστηκε, για να συμβούν όμως ακόμα χειρότερα φαινόμενα στο φινάλε. Με το σκορ στο 14-11 και τους γηπεδούχους να απέχουν μόλις έναν πόντο από τη νίκη, οι οπαδοί στο πέταλο συνέχισαν να… ασχολούνται με τον Τζελάτη, που δέχθηκε ένα μπουκάλι νερό ενώ πήγαινε να εκτελέσει το σερβίς. Η συνέπεια ήταν να διατάξουν οι διαιτητές προσωρινή διακοπή, μέχρι να εκκενωθεί το πέταλο, για να μπορέσει να ολοκληρωθεί το ματς χωρίς άλλα παρατράγουδα.

Αυτό και συνέβη, αλλά πλέον όλοι είχαν χάσει τη διάθεσή τους. Ο ομογενής παίκτης σημάδεψε το φιλέ και το παιχνίδι τέλειωσε, με τρόπο «κρύο» και άχαρο. Κρίμα για το βόλεϊ, για τον Άρη, κρίμα ακόμα και για τους παίκτες του Ηρακλή, αλλά και για παράγοντες σαν τον Βαγγέλη Μπερμπέρογλου των «κυανόλευκων», ο οποίος προσπαθούσε να χαλιναγωγήσει την εξέδρα.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή… Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν ορεξάτοι και παρότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να «χτίσουν» μία διαφορά τεσσάρων πόντων (11-7), ο Άρης με τον Τζελάτη να παίρνει αρκετούς πόντους, ανέβασε στροφές και αφού αρχικά ισοφάρισε (16-16), πήρε αυτός τα ηνία του σετ. Ο Ηρακλής από την πλευρά του κατάφερε και αυτός να ισοφαρίσει σε 20-20, ωστόσο το σύνολο του Γιώργου Γιάτση δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ με τον Τζελάτη να γράφει το 23-25.

Ο Ηρακλής προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο σετ, με τους «κίτρινους» να μην του επιτρέπουν να πάρει τη διαφορά που θα ήθελε. Μάλιστα, ο Άρης έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ προηγούμενος με 15-16. Από εκεί και έπειτα, διατήρησε την πολύ καλή του απόδοση, αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 0-2 παρά το γεγονός ότι είχαν τρία σετ μπολ (23-24, 24-25, 25-26). Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην ισοφάριση (29-27) έπειτα από μπλοκ του Σμαραγδή σε προσπάθεια του Τζελάτη.

Η εξέλιξη του δεύτερου σετ αποτέλεσε μία ένεση ψυχολογίας για τους «κυανόλευκους», που μετά το προσωρινό προβάδισμα που απέκτησε ο Άρης (3-4), δε συνάντησαν κανένα σημείο αντίστασης στη συνέχεια. Έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με νταμπλ σκορ (16-8) και έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 21-10. Με τον Άρη να έχει πετάξει πετσέτα, ο Ντεσπέιν έκανε το 25-15 δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (2-1).

Με κεκτημένη ταχύτητα ο Ηρακλής πήρε μια διαφορά τεσσάρων πόντων (6-2) στην αρχή του 4ου σετ, με την απάντηση του Άρη να μην έχει έρθει ακόμη. Οι «κίτρινοι», με τους Τζελάτη και Κυριακίδη σε δαιμονιώδη φόρμα, πλησίασαν στον πόντο (9-8) για να πάρουν το προβάδισμα στη συνέχεια ακόμη και με έξι πόντους (13-19)! Οι παίκτες του Γιώργου Γιάτση, ωστόσο, έκαναν τα εύκολα δύσκολα, καθώς επέτρεψαν ένα σερί 4-0 του Ηρακλή, με τη διαφορά να μειώνεται στους δύο πόντους (17-19). Η συνέχεια ήταν ακατάλληλη για καρδιακούς, με τον Άρη να φτάνει στην ισοφάριση (2-2) στο δεύτερο κερδισμένο για τον ίδιο σετ μπολ, έπειτα από άστοχη επίθεση του Ντεσπέιν, που διαμόρφωσε το τελικό 24-26.

Ακολούθησε το τάι μπρέικ, μέχρι τα μισά του οποίου ο Ηρακλής είχε ελαφρό προβάδισμα. Μετά, δεν παίχθηκε βόλεϊ…

Συμπερασματικά, πάντως, ο ένας βαθμός που κέρδισε ο Άρης απόψε, είναι ο πρώτος από τους πολλούς που θα κατακτήσει στην συνέχεια δείχνοντας ανάλογο πάθος και ανάλογη αυτοσυγκέντρωση, ακόμα και σε τουλάχιστον ακατάλληλες συνθήκες…

Τα σετ: 23-25, 29-27, 25-14, 24-26, 15-11.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Τανίκ 5 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 39% άριστες), Ντεσπέιν 23 (18/32 επ., 5 μπλοκ, 67% υπ. – 50% άριστες), Πελεκούδας 12 (9/11 επ., 3 μπλοκ), Δημητριάδης, Σμαραγδής 11 (3/4 επ., 6 μπλοκ), Κράβαρικ 17 (14/30 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (75% υπ. – 50% άριστες) / Μποζίδης 1, Χριστοφιδέλης 9 (6/13 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ. – 57% άριστες), Τζιουμάκας 4 (3 μπλοκ).
ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυπριανός 3, Τζελάτης 33 (29/56 επ., 3 μπλοκ), Κοντογιάννης 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Κιόσης 1 (1/11 επ.), Κυριακίδης 20 (15/27 επ., 4 άσοι, 45% υπ. – 30% άριστες), Ριζόπουλος 11 (10/20 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 71% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ 80% υπ.- 64% άριστες) / Στεφανίδης, Παλέντζας 2, Καψαμπέλης.