Εντυπωσιακοί οι Έφηβοι στην πρεμιέρα, διψήφιος ο Μήτογλου!

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Εθνική Εφήβων που επικράτησε 83-55 της Νότιας Κορέας στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος U19 που διεξάγεται στο Ηράκλειο.

Κορυφαίος για την Εθνική μας ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 16 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν ο πρώην παίκτης του Άρη, Κώστας Μήτογλου, αλλά  και 0 Τσαλμπούρης με 12 πόντους έκαστος.

Η Ελλάδα προσπάθησε από το ξεκίνημα να κάνει το παιχνίδι της, όμως η Κορέα ήταν ιδιαίτερα εύστοχη από τα 6,75μ. Ο Μήτογλου όμως κρατούσε σε μικρή απόσταση τη διαφορά, με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει 16-19 υπέρ της Ελλάδας. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου πάτησαν γκάζι και έφτασε η διαφορά στο +12, αλλά τελικά το ημίχρονο έληξε με 28-36.

Στο δεύτερο μέρος η επικράτηση της Εθνικής μας ομάδας ήταν καθολική, καθώς είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με τη διαφορά να αυξάνεται συνεχώς και το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν 41-56. Η Νότια Κορέα δεν είχε τις απαντήσεις και στην τελευταία περίοδο η απόσταση μεγάλωσε και πάνω από τους 20 πόντους. Τελικά η Ελλάδα πήρε τη νίκη με 83-55 και κέρδισε το χειροκρότημα της εξέδρας.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 28-36, 41-56, 55-83

Νότια Κορέα (Κιμ): Κουόν, Μπιεόν 4, Γιου 6, Ζανγκ, Γιαννκγ,Γεόν 20, Παρκ 5, Σονγκ 16, Κιμ, Γιανγκ Χ, Κιμ 2,Λι 2

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Λούντζης 5, Κώττας 10, Ντόρσεϊ 11, Μήτογλου 12, Μουράτος 4, Σκουλίδας 4, Τσαλμπούρης 12 (5ασ.), Μπιλλής 4, Σταμάτης 5, Παπαγιάννης 16 (16 ριμπ.)