Εντυπωσιακός Άρης και πρώτη νίκη στην Α1!

Με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο ο Άρης πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 γυναικών. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής κέρδισε στο Αλεξάνδρειο τον Αστέρα Εξαρχείων με σκορ 61-44 έχοντας σε εκπληκτική μέρα τις Χατζάκου και Σκιαδοπούλου.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (20-20), οι παίκτριες του Κώστα Κωτούλη ανέβασαν στροφές στο τρίτο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο έπαιξαν εξαιρετική άμυνα. Ο Αστέρας περιορίοστηκε στους εννιά πόντους, ο Άρης έβαλε 18 και το σκορ έγινε στο 30′ 38-29! Η πιεστική άμυνα συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο και ο Άρης χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα έφτασε στο τελικό 61-44 με τις Χατζάκου και Σκιαδοπούλου να καταστρέφουν κάθε αμυντικό πλάνο του Κεραμιδά.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 20-20, 38-29, 61-44.
Διαιτητές: Τατούδης – Σαλικίδης.

ΑΡΗΣ: Χατζάκου 21 (3), Σταυρίδου 5 (1), Κατωπόδη 6, Φλέγκα 8, Τράντα, Μούλη 4, Σκιαδοπούλου 17.

ΑΣΤΕΡΑΣ: : Δασκαλοπούλου 3, Χαρίτου 3 (1), Χαλιβελάκη 3, Βλάχου, Κανατσέλου, Ρίστιτς 6, Μέλνικα 21 (19ρ.), Δάφκου 3, Χαϊκάλη 5, Τζόουνς.