Επιτέλους, κέρδισε στο Παλέ!

Την πρώτη του φετινή νίκη ως γηπεδούχος πανηγύρισε ο Άρης, που λύγισε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης με 3-2 σετ (25-17, 31-33, 25-22, 23-25, 20-18) για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών, παίρνοντας ψυχολογική αλλά και βαθμολογική τόνωση που του ήταν απαραίτητη, έπειτα από αλλεπάλληλα αρνητικά αποτελέσματα.

Η ομάδα του Γιώργου Γιάτση θα μπορούσε να είχε πάρει «καθαρή» νίκη, σ’ έναν αγώνα θρίλερ, αλλά το κέρδος της είναι ασφαλώς μεγαλύτερο από τους 2 βαθμούς της επικράτησης στο τάι μπρέικ. Ήταν άλλωστε η πρώτη νίκη του Άρη στο ως γηπεδούχου στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο, έπειτα από τη φετινή επιστροφή του από τα Βασιλικά!

Με τον Ριζόπουλο σε θέση λίμπερο αλλά και τον νεαρό Καψαμπέλη να παίρνει χρόνο συμμετοχής στην ίδια θέση, οι «κίτρινοι» μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι πήραν από νωρίς το προβάδισμα. Εκμεταλλευόμενοι τα αρκετά αμυντικά λάθη του αντιπάλου αύξησαν τη διαφορά και με ένα σερί 7-0 έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με νταμπλ σκορ (16-8). Το έργο του Άρη ήταν εύκολο από εκεί και έπειτα και δε δυσκολεύτηκε να φτάσει στην κατάκτηση του πρώτου σετ, με τον Κυριακίδη να γράφει το 25-17.

Ενθουσιώδες το ξεκίνημα του δεύτερου σετ για το σύνολο του Γιώργου Γιάτση, χωρίς όμως να υπάρχει ανάλογη συνέχεια. Ο Εθνικός βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με πέντε πόντους διαφορά (9-14), οι «κίτρινοι» ωστόσο, με όπλο τους την καλή υποδοχή πήραν σημαντικούς πόντους και όχι μόνο κατάφεραν να πλησιάσουν, αλλά είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» και το δεύτερο σετ, κάτι που δεν κατέστη δυνατό. Έχοντας 10 σετ μπολ (24-21, 24-22, 24-23, 25-24, 26-25, 27-26, 28-27, 29-28, 30-29, 31-30), σπατάλησαν την ευκαιρία για το 2-0, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν τη μάχη στο μπλοκ και το σετ με 31-33.

Η απώλεια του δεύτερου σετ και ο τρόπος με τον οποίο χάθηκε δε φάνηκε να αποθάρρυνε τον Άρη, που χωρίς να καταφέρει να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας στο τρίτο σετ, έδειχνε ότι διατηρούσε τον έλεγχο. Στην πιο κρίσιμη καμπή του τρίτου σετ και με το σκορ να είναι στο 20-20, οι «κίτρινοι» αποδείχθηκαν πιο ουσιαστικοί με τους Κυριακίδη και Τακουρίδη να δίνουν δυναμικό «παρών» στο μπλοκ. Το 24-21 δεν έγινε 25-21, ο Μπαρούτοφ, ωστόσο, με δική του επιτυχημένη προσπάθεια έγραψε το τελικό 25-22.

Τα αρκετά λάθη στο σερβίς αλλά και στην υποδοχή στέρησαν από τους «κίτρινους» την ευκαιρία να πάρουν το τέταρτο σετ και συνάμα τη νίκη. Αν και έδειξαν πολύ καλά στοιχεία στο τέλος, αυτό δεν ήταν αρκετό για να κάνουν την ανατροπή. Ο Άρης κατάφερε να μειώσει στο 23-24, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει για άλλη μία φορά το τάι μπρέικ, με τον Εθνικό να πετυχαίνει το 23-25 και την ισοφάριση.

Τα εύκολα δύσκολα έκαναν στο πέμπτο σετ οι «κίτρινοι», καθώς έχοντας προηγηθεί με 13-10 δεν κατάφεραν να το τελειώσουν γρήγορα, με αποτέλεσμα και το τάι μπρεικ να εξελιχθεί σε μαραθώνιο. Με ένα σερί 0-3, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 14-12 σε 14-15 και έφτασαν μια ανάσα από την επικράτηση. Ωστόσο, τέλος καλό όλα καλά για τους «κίτρινους», που έφτασαν στο 20-18 ύστερα από επιτυχημένο μπλοκ από Τακουρίδη και Μπαρούτοφ στον Γκονζάλες, παίρνοντας την πρώτη τους φετινή εντός έδρας νίκη.

Τα σετ: 25-17, 31-33, 25-22, 23-25, 20-18.

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Τερζής 2, Μπαρούτοφ 31 (28/54 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τακουρίδης 20 (10/16 επ., 8 μπλοκ, 2 άσοι), Κιόσης 12 (7/15 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 17 (13/25 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ, 46% υπ. – 14% άριστες), Κυριακίδης 17 (14/29 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 44% άριστες), Ριζόπουλος -λ 61% υπ.- 52% άριστες) /Παλέντζας, Καψαμπέλης, Κυπριανός
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδρεάδης): Κόβατς 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ), Καβαρτζίεφ, Γραμματικάκης 10 (7/11 επ., 3 μπλοκ), Γκονζάλες 26 (25/46 επ., 1 άσο), Δαλακούρας Α. 14 (11/22 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 30% άριστες), Κουμεντάκης 18 (15/35 επ., 3 μπλοκ, 73% υπ. – 47% άριστες), Μίτρεφ -λ (58% υπ. – 31% άριστες) / Σιδηρόπουλος, Παπάζογλου.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!