Η… ευρωπαϊκή βαθμολογία των παικτών του Άρη από το PRESSARIS

Ο Άρης με απίστευτα ψυχικά αποθέματα κατάφερε να γυρίσει το ματς από 2-0 σε 3-2, απέναντι στην ΑΕΚ και πλέον βλέπει.. Ευρώπη. Tο PRESSARIS παραθέτει την βαθμολογία των παικτών από το σημερινό ματς.

Κουέστα: Δεν φέρει ευθύνη σε κανένα από τα δύο γκολ. Μάλιστα στο δεύτερο πρώτα έκανε την απόκρουση δίχως κάποιος αμυντικός να διώξει. Για ακόμα μία αγωνιστική ήταν σταθερός κάτω από τα δοκάρια. 8/10

Εμπακατά: Σε μέτρια επίπεδα η απόδοση σήμερα καθώς αρκετές φορές έχανε τον παίκτη του ενώ φέρει και ευθύνη στο πρώτο γκολ της «ένωσης». 6/10

Μπράμπετς: Καθοριστικός σε πολλές φάσεις, είχε γενικότερα καλή απόδοση και θα μπορούσε στο δεύτερο γκολ να γίνει αυτός ο ήρωας του Άρη. 7,5/10

Φαμπιάνο: Έκανε κάποιες καίριες επεμβάσεις ειδικότερα όταν οι παίκτες έφευγαν στα άκρα, δίχως κανένας να τον περάσει το ένας εναντίον ενός. 7/10

Σούντγκρεν: Δεν πρόσφερε πολλά στο παιχνίδι του Άρη, έγινε αλλαγή στο 62ο λεπτό. 6,5/10

Ματίγια: Έλεγξε το κέντρο δίχως όμως να προσφέρει ιδιαίτερα στο δημιουργικό κομμάτι. Στο πρώτο μέρος τον μπλόκαρε το 4-3-3 της ΑΕΚ, όμως στο δεύτερο ανέβηκε αισθητά. 6.5/10

Ντουκουρέ: Έτρεξε στην μεσαία γραμμή δίχως, στη μετριότητα του Άρη στο πρώτο μέρος ήταν από αυτός που ξεχώρισαν, χωρίς κάτι το εντυπωσιακό. 6.5/10

Ιτούρμπε: Προσπάθησε να πάρει ατομικές ενέργειες χωρίς να προσφέρει κάτι το ουσιαστικό στην επιθετική γραμμή της ομάδας. 5.5/10

Μπερτόγλιο: Δείχνει να του λείπουν τα τρεξίματα ενώ οι πάσες δεν του βγήκαν. Έγινε αλλαγή στο 62ο λεπτό, μια και ήταν μακριά από την απόδοση της Τούμπας 5.5/10

Μαντσίνι: Εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του, απείλησε ενώ ήταν και ένας από τους σκόρερ της ομάδας. Παίκτης με ψυχή και πολλά… καρύδια, κατάφερε να μπει με το σπαθί του στην ιστορική ανατροπή, 9/10

Καμαρά: Στο πρώτο μέρος έμοιαζε… σβηστός, όμως στο β’ μέρος τράβηξε παίκτες πάνω του, έτρεξε στο ανοιχτό παιχνίδι ενώ έβγαλε και καθοριστική πάσα στο τρίτο γκολ. 7.5/10

Πάλμα: Μπήκε ως αλλαγή και ήταν αυτός που έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης σκοράροντας το πρώτο τέρμα για τον Άρη. Περνάει δίχως άλλος στο τοπ του Άρη. 9/10

Ματέο Γκαρσία: Εκεί που η μπάλα «έκαιγε» ήταν και αυτός που την πήρε και την έβαλε στα δίχτυα χαρίζοντας το τρίποντο στους γηπεδούχους. 8/10

Σάκιτς: Κάλυψε το άκρο της άμυνας αποτελεσματικά για τα λεπτά του βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο. 7/10

Γκάμα: Έπαιξε για λιγότερο από δέκα λεπτά, δεν μπορούμε να τον βαθμολογήσουμε.

Δεληζήσης: Μπήκε για μόλις τρία λεπτά.