Μαύρη… τρύπα το τρίτο δεκάλεπτο και ήττα με 71-56

Ένα πολύ κακό δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να βγάλει τον Άρη από την διεκδίκηση της νίκης απέναντι στον Παναθηναϊκό. Οι κίτρινοι ηττήθηκαν με σκορ 71-56 από τους πράσινους, παρουσιάζοντας σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, ίσως και απόρροια του γεγονότος ότι δεν υπάρχουν Αμερικανοί.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλό για τον Άρη, κυρίως γιατί κατάφερε να περιορίσει την δράση του Σοφοκλή Σχορτσανίτη. Το νταμπλ τιμ πάνω στον Έλληνα σέντερ έδωσε μεν ελεύθερα σουτ στους πράσινους, αλλά τα περισσότερα ήταν άστοχα. Ο Άρης έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μένοντας πίσω με 15-12, αλλά κυρίως με την καλή παρουσία του Πελεκάνου δεν άφησε τους πράσινους να ξεφύγουν. Ο Διαμαντίδης έδωσε πολύτιμες λύσεις με τα τρίποντά του, κρατώντας τον Παναθηναϊκό όρθιο, αλλά ο Άρης δεν τα παράτησε, μείωσε σε 25-23 λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (23-27).

Η… μαύρη τρύπα του Άρη ήταν το τρίτο δεκάλεπτο. Με επιμέρους σκορ 29-14 σε αυτό το διάστημα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να χτίσουν μια διαφορά που έφτασε και τους 19 πόντους (37-56) και ουσιαστικά δεν άφησαν στην ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή να αντιδράσει. Σε αυτό το χρονικό σημείο ο Άρης δεν λειτούργησε σωστά στην επίθεση, δεν είχε καλή κυκλοφορία της μπάλας και το καθαρό μυαλό να στοχεύσει σε συγκεκριμένους παίκτες.

Η τέταρτη περίοδος όπως εξελίχθηκε ήταν μια τυπική διαδικασία, αλλά και σε αυτό το χρονικό διάστημα οι κίτρινοι πάλεψαν να ρίξουν την διαφορά και το κατάφεραν εν μέρει.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 23-27, 37-56, 56-71.

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 6 (2ρ., 2ασ.), Πελεκάνος 10 (2/5δπ., 2/4τρ., 4ρ., 4ασ., 2κλ.), Βεζένκοφ, Ασημακόπουλος 12 (1/5β., 4/7δπ., 1/3τρ., 7ρ.), Καραποστόλου 7 (2/2β., 1/1δπ., 1/3τρ.), Χαρίσης 2, Μποχωρίδης 4 (3ρ.), Σαρικόπουλος 8 (2ρ.), Μούρτος, Δήμας 2, Τσακαλέρης 5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σχορτσανίτης 6 (2/2β., 2/2δπ.), Μπράμος 2, Πάνκο 3 (1), Μασιούλις 4, Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 10 (1), Τσαρτσαρής 10, Διαμαντίδης 11 (3), Κίτσεν 2, Ξανθόπουλος 5 (1), Γιαννόπουλος 8 (2), Σκορδίλης 8.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας την παρουσίασε live το PRESSARIS λεπτό προς λεπτό