Με ανεβασμένη ψυχολογία έρχεται η Μπάνβιτ

Έπειτα από ένα αμφίρροπο παιχνίδι παιχνίδι, η Μπάνβιτ επιβλήθηκε της Γαλατά (82-75) και έρχεται με ανεβασμένη ψυχολογία για να αντιμετωπίσει τον Άρη στο «Nick Galis Hall” για την τελευταία αγωνιστική του Γιούροκαπ.

Λίγο πριν ταξιδέψει για το πολύ σημαντικό παιχνίδι με τον Άρη, η Μπάνβιτ κατάφερε να φτάσει στην έκτη της νίκη (6-3) στο πρωτάθλημα Τουρκίας, υποχρεώνοντας παράλληλα την ομάδα του Αταμάν στην τρίτη της ήττα (7-3).

Η Μπάνβιτ ήταν καταιγιστική στο πρώτο δεκάλεπτο (28-9), αλλά η Γαλατάσαραϊ απάντησε με δύο δεκάλεπτα καθυστέρηση. Με επι μέρους 13-32 στην τρίτη περίοδο, προηγήθηκε με 63-64, αλλά στο τέλος η Μπάνβιτ ήταν πιο ψύχραιμη και έφτασε στο τελικό 82-75.

O Φόρτσον ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 22 πόντους, ενώ ο Σλότερ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 14 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Από πλευράς Γαλατάσαραϊ, ξεχώρισαν οι Γκριν (21 π., 6 ριμπ.) και Λάσμε (16 π., 8 ριμπ.).