Μπάσκετ Γυναικών: Ήττα στο Κύπελλο από τον Παναθλητικό για τις Νεάνιδες του Άρη

Η ομάδα Μπάσκετ Νεανίδων του Άρη ηττήθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικών ΕΚΑΣΘ από τον Παναθλητικό με 46-61. Σημειώνεται αν και είναι Κύπελλο Γυναικών ΕΚΑΣΘ, ο κανονισμός προβλέπει ότι όσες ομάδες έχουν ομάδα σε Εθνική Κατηγορία, όπως η Α2, παίζουν με Νεάνιδες. Γι’ αυτόν τον λόγο και ο Άρης και ο Παναθλητικός αγωνίστηκαν με το τμήμα των Νεανίδων.

Όπως ενημέρωσε ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

Στην αρχή το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο με διαρκείς εναλλαγές στο σκορ και τις δυο ομάδες να μην μπορούν να «ξεφύγουν» στο σκορ. Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και ενώ το σκορ ήταν 13-14 υπέρ του Παναθλητικού, οι φιλοξενούμενοι με δικό τους σερί 5-0, έκαναν το 13-19. Στη δεύτερη περίοδο το σκορ έφτασε το +8 για την ομάδα του Παναθλητικού (13-21), ωστόσο ο ΑΡΗΣ πολύ γρήγορα μείωσε στον πόντο, κάνοντας το 20-21. Οι «κιτρινόμαυρες» κατάφεραν να καλύψουν τη διαφορά του πρώτου δεκαλέπτου και πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ για έναν πόντο (29-30).

Εξίσου αμφίρροπη ήταν και η τρίτη περίοδος με τον ΑΡΗ να περνάει μπροστά στο σκορ με 36-32, προβάδισμα τεσσάρων πόντων, το οποίο διατήρησε και μέχρι το τέλος της περιόδου (44-40). Όλα κρίθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με τον Παναθλητικό να λειτουργεί πολύ καλά ανασταλτικά και να παίρνει τη νίκη-πρόκριση με 46-61.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 29-30, 44-40, 46-61.

ΑΡΗΣ (Τσαμπούρη): Μπαλτζή, Κερασοβίτη 10, Παρακεντέ 6, Βαλαβάνη 5(1), Τσαχτσίρα 1, Γκατζιώνη, Καλόγηρου 8, Παπαχρήστου 9, Ρίμπα, Τόλιου 2, Βλάχου 5(1).

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Αποστολίδου): Παπαδοπούλου 3(1), Τσινασλανίδου 1, Καμπερίδου 6, Παντώτη 2, Βασιλείου 10, Σταματάκη 18, Χωλοπούλου 14(1), Σύρπα 7, Κοφινά.