Μπάσκετ Παίδων: Νίκη του Άρη επί της GBA

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του Άρη κέρδισε με 62-52 τη GBA, για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκειά του και η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη κατάφερε να «καθαρίσει» τη νίκη στην τελευταία περίοδο, με ένα επιμέρους σκορ 21-10. Πεταλωτής με 21 πόντους και Βενετίδης με 18 ήταν οι πρώτοι σκόρερ του Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 17-21, 30-30, 41-42, 62-52

Διαιτητές: Μουταφτσής-Αθανασίου

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Μπίκιας 6, Βενετίδης 18(3), Γεροδήμος, Πεταλωτής 21(3), Σπυριδωνίδης, Σιλμπερστάιν Ε. 3(1), Σιλμπερστάιν Γ., Τοκατλής 2, Γεωρτζόγλου 4, Κασιάνος 8(2).

GBA (Δουβής): Σπανός 4, Χαραλαμπίδης 8(1), Κοτσιφός 6, Χρυσίδης 2, Δεμερτζής, Ταλασίδης, Κυριαζάκος 9, Κοιλανίτης, Δεληγεωργόπουλος 2, Χαλάτσης, Αυλωνίτης 21(2), Τσέρνος.

Η ομάδα Μπάσκετ Παίδων του Άρη κέρδισε με 72-55 τη GBA, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Μ’ αυτήν τη νίκη, η ομάδα του Δημήτρη Μήτσικα έμεινε πρώτη στη βαθμολογία του α’ ομίλου, έχοντας δύο παιχνίδια περισσότερα από τη ΔΕΚΑ.

Ο Άρης κατάφερε να ξεπεράσει το μέτριο πρώτο ημίχρονο, όπου βρέθηκε στο 11-17 στο 10’ και στο 28-29 στο 20΄. Με επιμέρους 24-8 στο τρίτο δεκάλεπτο, πήρε προβάδισμα 15 πόντων και έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-29, 52-37, 72-55

Διαιτητές: Αθανασιάδης Αθ.-Κούρογλου

ΑΡΗΣ (Μήτσικας-Γουλτίδης): Γκουτζίκας, Καζαμίας 18(1), Γιαννίκος 9, Καστρινός, Μπιλιόνης, Κοιλανίτης, Κασσιάνος Σ., Σιόγκας 13, ΜπΊσκας 2, Γυμνόπουλος 9(3), Μεσσηνιώτης 9(2), Κασσιάνος Θ. 12.

GBA (Πέγιας-Χατζηπέτρου): Αλεξόπουλος 2, Παπαβασιλείου, Τσουχνίκας 3(1), Χαραλαμπίδης 24(4), Γκίκας 7(1), Γκαϊτατζής 4, Δεμερτζής 9, Γκουντίνας, Παπαπανάγου, Χατζής 3, Καψάλης, Ζιώγας 8.