Νίκη Βόλου – Μακεδονικός 1-2: Διπλό μέσα στον Βόλο

Ο Μακεδονικός ήταν ο νικητής στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής στον Βόρειο Όμιλο. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 2-1 της Νίκης στο Βόλο ανεβαίνοντας στην 5η θέση.

Μετά από 5 συνεχόμενες νίκες η Νίκη Βόλου γνώρισε την ήττα και μάλιστα εντός έδρας. Οι Βολιώτες υποδέχθηκαν τον Μακεδονικό στο παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία της 10ης αγωνιστικής στον Βόρειο Όμιλο, με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να επικρατεί με 2-1. Μια νίκη που ανέβασε τους φιλοξενούμενους στην 5η θέση με 13 βαθμούς, όσους και η Κοζάνη και κράτησα τους ηττημένους στους 15 και την 3η θέση, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουν ακόμα περισσότερον τον Λεβαδειακό που έχει 22, αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 με τέρματα του Ζαφειράκη στο 30′ και αυτογκόλ του Αναστασίου στο 41′. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Νίκης πάλεψαν και με το παραπάνω, αλλά στο 61′ το σουτ του Μοράρ σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ στο 70′ ο Περντρέου έπιασε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μοράρ. Οι γηπεδούχοι μείωσαν με τον Κάσο στο 89′, αλλά δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω με τον Μακεδονικό να παίρνει τη μεγάλη νίκη.

Σκόρερ: 89′ Κάσσος – 30′ Ζαφειράκης, 41′ αυτ. Αναστασίου

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Κάσσος, Μπαχανάκ, Ανδρέου, Αναστασίου (56′ Να’α), Κυριακίδης (77′ Πέττας), Παναγιωτίδης (67′ Τζιώρας), Γαβριηλίδης (46′ Λίταινας), Ριμπέιρο, Κρητικός (67′ Πολίτης), Μοράρ.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Περντρέου, Χασάνογλου, Τσιλιγγίρης (73′ Λυμπεράκης), Σαραγιώτης, Πέδρο Λούκας, Χάσεκ (84′ Σανγκινέτι), Ζαφειράκης (63′ Λεωνιδόπουλος), Παναγιωτούδης, Ραμίρεζ (84′ Μελετίδης), Τσουκάνης, Σιμόνι (73′ Μπιανκόνι).