Ξεκίνησε με το αριστερό το 2022 ο Άρης παρά την αντίδραση, ήττα (84-81) από τη Λάρισα με κόντρα τη διαιτησία

Την ήττα με 84-81 από τη Λάρισα γνώρισε ο Άρης παρά την υπερπροσπάθεια στο τέλος στην επιστροφή ύστερα από 35 ημέρες στο παρκέ. Δικαιολογημένα τα παράπονα των κιτρινόμαυρων από την διαιτησία. Παπαπέτρου, Τσολάκος, Αγραφιώτης Ι. έβαλαν το… χεράκι τους στη διαμόρφωση του τελικού σκορ.

O Άρης δεν είχε και τη καλύτερη αντιμετώπιση από τη διαιτησία και στο τέλος μάλιστα υπήρχε και έντονη δυσαρέσκεια για τον μη καταλογισμό φάουλ στον Κάουαν. Γενικά, με το παραμικρό οι τρεις διαιτητές ήταν πολύ αυστηροί με τον Άρη και έδιωξαν από τον πάγκο μέλη της διοίκησης.

Ένα πολύ ενδιαφέρον ματς ξεκίνησε από το πρώτο δεκάλεπτο στη Λάρισα, με τον Άρη να είναι φανερά επηρεασμένος από τη διακοπή.

Με Κέλι και Χάνλαν ξανά μαζί η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη βρέθηκε να χάνει με 8-2 και 12-7 μέχρι να ξυπνήσει επιθετικά ο Χάνλαν. Ο Άρης με 10 πόντους του Καναδού κατάφερε να μειώσει σε 17-15 στο 7ο λεπτό και να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αγώνα. Οι Θεσσαλοί όμως Τσαϊρέλη και Κρουμπάλι βρήκαν λύσεις και ξέφυγαν με 22-15. Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να μειώσουν σε 22-19, που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ξεκίνησε καλά για τους κίτρινους. Η Λάρισα προηγήθηκε με 33-23 στο 14ο λεπτό, αναγκάζοντας τον Γιάννη Καστρίτη να βάλει τις φωνές. Η ομάδα άλλαξε πρόσωπο και με ένα σερί 9-0 μείωσε σε 33-32 στο 17ο λεπτό. Ακολούθησαν πολλές μάχες με τον Άρη να ηττάται στο ημίχρονο με 45-41. Ο Κάουαν είχε 15 πόντους και ο Χάνλαν 12. Από τη Λάρισα ο Τσαϊρέλης είχε 12 και ο Κρουμπάλι 11.

Ο Άρης είχε μια σπουδαία ευκαιρία στο τρίτο δεκάλεπτο να μειώσει, αλλά η Λάρισα είχε περισσότερες λύσεις. Οι Θεσσαλοί προηγήθηκαν με 48-41 και 52-46 με τον Άρη να μην έχει λύσεις στην επίθεση. Μακριά από τις καλές του επιδόσεις ο Άρης πήγε στην 3η περίοδο, χάνοντας με 66-56.

Τα πάντα θα κρίνονταν στην 4η περίοδο.  Ο Αρης με Σιδηροηλία και Χάνλαν μείωσε αρχικά σε 63-56 και 73-48, πέντε λεπτά πριν το τέλος. Ο Κέλι μειώνει σε 73-70 και πλέον όλα είναι πιθανά! Ο Άρης έτρεξε ένα σε σερί 16-7 και ο αγώνας θα κρινόταν στις λεπτομέρειες! Ο Άρης με τον Κάουαν να ξυπνάει κάνει το 77-78! Ο Παπαντωνίου με τρίποντο έκανε το 82-79, αφού ο Άρης ισοφάρισε σε 79-79! Ο Άρης μείωσε σε 82-81 με τον Ουίλιαμς! Ο Μούντι έκανε το 84-81. Τα σουτ του Άρη δε βρήκαν στόχο με Καμάρα και Κέλι, οπότε ηττήθηκε με 84-81!

Χάνλαν, Κάουαν και Σιδηροηλίας ήταν οι καλύτεροι, ενώ από τη Λάρισα Μούντι, Τσαϊρέλης και Κρουμπάλι ήταν οι κορυφαίοι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Αγραφιώτης Ι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 45-41, 66-56, 84-81

ΛΑΡΙΣΑ (Τακιανός): Χάντσον 10 (1/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Κρουμπάλι 20 (5/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης 14 (4/7 δίποντα), Γκριν 12 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μούντι 13 (4/6 δίποντα, 3 ασίστ), Βησαρίου, Σπυρόπουλος, Ζάρας 8 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Καράμπελας, Παπαντωνίου 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ).

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Κάουαν 24 (7/11 δίποντα, 7/9 βολές, 9 ασίστ), Νετζήπογλου 2, Γουίλιαμς 9 (3/5 δίποντα), Χάνλαν 21 (3/5 δίποντα, 4/11 τρίποντα), Κελί 12 (5/12 δίποντα, 16 ριμπάουντ), Τζούστον, Καμάρας, Σιδηροηλίας 10 (2), Πουλιανίτης, Λόκετ, Κώττας 3.