Οδυνηρός αποκλεισμός στα πέναλτι για την ΑΕΚ Λάρνακας του Μπρούνο Γκάμα που ευστόχησε στη “ρώσικη ρουλέτα” (video)

Οδυνηρός αποκλεισμός για την ΑΕΚ Λάρνακας του Μπρούνο Γκάμα. Ο κυπριακός σύλλογος ηττήθηκε με 4-3 στα πέναλτι από τη Μίντιλαντ (με τα δύο ματς να έχουν λήξει με σκορ 1-1) και αποκλείστηκε από τα προκριματικά του Champions League.

Η ΑΕΚ θα συνεχίσει στα προκριματικά του Europa League όπου θα έχει δύσκολο έργο κόντρα στην Παρτίζαν, ενώ η Μίντιλαντ θα έχει ακόμη πιο… ζόρικο αντίπαλο στον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League αφού θα αντιμετωπίσει την Μπενφίκα!

Ο Μπρούνο Γκάμα μπήκε αλλαγή στο 83′ στο παιχνίδι. Μάλιστα ο Πορτογάλος ευστόχησε στη “ρώσικη ρουλέτα” των πέναλτι.

Στα του ματς, η κυπριακή ομάδα άνοιξε το σκορ μόλις στο 9’ με τον Ολατούνι, αλλά η χαρά της κράτησε τρία λεπτά αφού στο 12’ ο Ντάλσγκααρντ ισοφάρισε. Παρά τις αρκετές τελικές μπροστά στις δύο εστίες το σκορ δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση, εκεί όπου πρυτάνευσε η λογική και ο… φόβος του αποκλεισμού κάτι που φαινόταν μέσα στο γήπεδο και στις λίγες ευκαιρίες.

Το ματς οδηγήθηκε στη «ρώσικη ρουλέτα» με τον πρώην χαφ του Παναθηναϊκού, Όμρι Άλτμαν, να χάνει το πρώτο πέναλτι, αλλά ο Καμπά είδε τον αντίπαλο πορτιέρε να του… βγάζει το τελευταίο πέναλτι και να κρατάει την ΑΕΚ Λάρνακας ζωντανή. Παρόλα αυτά, στα «καπάκια» ο Γκουστάβο έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας και η Μίντιλαντ προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

H διαδικασία των πέναλτι

– 0-1 Πρώτη εκτελεί η Μίντιλαντ, με τον Ντρέιερ. Ευστοχεί ο Δανός.

– Άστοχος ο Άλτμαν. Έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, με δυνατή εκτέλεση.

– 0-2 Εύστοχος και ο Σίστο.

– 1-2 Μειώνει με εύστοχη εκτέλεση ο Μιλίτσεβιτς, έστειλε τον Όλαφσον από την άλλη.

– 1-3 Στα δίκτυα και η εκτέλεση του Σόρενσεν, παρά το γεγονός ότι ο Πίριτς έπεσε ψηλά.

– 2-3 Εύστοχος και ο Ρόμο, πανέμορφη εκτέλεση από τον Βενεζουελάνο. Παραμένει ζωντανή η ΑΕΚ.

– 2-4 Σκόραρε και ο Ντιρ.

– 3-4 Δεν λάθεψε ο Γκάμα, εύστοχος ο Πορτογάλος.

– Το έπιασε ο Πίριτς! Έπεσε σωστά και απομάκρυνε το πέναλτι το Κάμπα.

– Το έχασε και ο Λέντες. Το δοκάρι σταμάτησε ξανά την εκτέλεση ποδοσφαιριστή της ΑΕΚ.