Ο Άρης αυτή τη φορά πλήρωσε τα λάθη του και έχασε (63-64) ένα δικό του παιχνίδι!

Ο Άρης επανέλαβε τα λάθη που έκανε με τον ΠΑΟΚ, αδράνησε σε κρίσιμα σημεία και έβαλε τον Ηρακλή και πάλι στο ματς με αποτέλεσμα να το πληρώσει στην τελευταία φάση. Με δικό του λάθος διαμορφώθηκε το τελικό 63-64 στο Αλεξάνδρειο και ήρθε ο αποκλεισμός στο Κύπελλο Ελλάδας.

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με ειδικά στοιχήματα για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ σε κάθε αγώνα της Super League!

Οι κίτρινοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχαν και τον πλήρη έλεγχο και δεν κινδύνευσαν από έναν ιδιαίτερα άστοχο Ηρακλή. Η τριάδα Μποχωρίδη, Γκετσεβίτσιους και Ντραγκίτσεβιτς δούλεψε αρκετά καλά, έβγαλε ωραίες συνεργασίες, αλλά όπως φάνηκε αυτό δεν είναι αρκετό, διότι ο Άρης ακόμα δεν είναι ομάδα με κατανεμένους ρόλους και αυτό του στοίχισε.

Μετά από ένα ισορροπημένο – και μέτριο – πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες (14-14), ο Άρης ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα με πολύ καλούς σε αυτό το κομμάτι τους Φλιώνη και Σλαφτσάκη και πήρε το προβάδισμα με 30-21 πριν κλείσει το ημίχρονο στο 34-27.

Οι κίτρινοι δεν απειλήθηκαν ούτε στην τρίτη περίοδο, όσο κατάφερναν να έχουν υπό έλεγχο τον Χάνλαν, τον μοναδικό παίκτη που απειλούσε σοβαρά το καλάθι τους. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +8 (49-41) και στις αρχές της τέταρτης περιόδου έφτασε και στο +10 (51-41 στο 31’).

Το σκορ έγινε 54-44 μπαίνοντας στο τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα και τότε ο Ηρακλής άρχισε να βάζει δύσκολα στον Άρη κυρίως μέσα από τις επινοήσεις του Χάνλαν. Οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 54-51, ο Άρης έχασε τον Ντραγκίτσεβιτς με πέμπτο φάουλ – λάθος του τεχνικού τιμ που δεν τον απέσυρε στο τέταρτο φάουλ – αλλά παρόλ’ αυτά διατήρησε το προβάδισμα του. Ο Μποχωρίδης στα 20’’ πριν το τέλος ήταν άστοχος σε δύο βολές με το σκορ στο 61-58, ο Χάνλαν με 2/2 μείωσε σε 61-60, αλλά ο Μποχωρίδης ήταν πιο ψύχραιμος στις επόμενες βολές και έγραψε το 63-60.

Οι κίτρινοι έκαναν φάουλ για να μην δώσουν χώρο για τρίποντο στον Ηρακλή, ο Χάνλαν με 2/2 βολές μείωσε σε 63-62 και στην επαναφορά του Άρη στα 12,4’’ ο Τάλτον (εκτός κλίματος αγώνα χθες) έκανε λάθος πάσα, οι κυανόλευκοι έκλεψαν και κέρδισαν φάουλ με τον Χάνλαν (στα 3,7” πριν το τέλος) που έβαλε τις βολές και διαμόρφωσε το τελικό 63-64. Τάιμ άουτ δεν υπήρχε άλλο για τον Μαρκόπουλο, η επίθεση που έγινε από την τελική γραμμή δεν βρήκε στόχο και έτσι ο Άρης άφησε ένα δικό του παιχνίδι να του φύγει…

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 34-27, 49-41, 63-64.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 15 (5/8β., 5/12δπ., 0/1τρ., 11ρ., 3ασ., 2κλ.), Φλιώνης 3 (1/2β., 1/6δπ., 2ασ., 2κλ.), Μιλόσεβιτς 5 (1/4δπ., 1/3τρ., 4ρ.), Σακελλαρίου, Τάλτον 2 (1/4δπ., 0/3τρ., 2ασ.), Γκετσεβίτσιους 12 (4/5β., 1/2δπ., 2/4τρ., 2ασ.), Γκάγκιτς 5 (3/6β., 1/5δπ., 3ρ.), Ντραγκίτσεβιτς 19 (1/2β., 9/14δπ., 7ρ.), Μόρις.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερέαφορ 10 (1/3β., 3/5δπ., 1/1τρ., 4ρ., 2ασ.), Σούλερ 9 (2/3β., 2/4δπ., 1/5τρ., 2ρ.), Ντέιβις 7 (8ρ.), Κακαρούδης 5 (1), Ζάρας, Καλαϊτζίδης, Γεωργαλάς, Χάνλαν 25 (15/17β., 5/7δπ., 02τρ., 2ασ.), Γκάρετ 2 (5ρ.), Σμιθ 3 (5ρ.).

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 14/23β., 20/48δπ., 3/15τρ., 31ρ., 10ασ., 9κλ., 1κοψ., 11λ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ηρακλή: 21/30β., 14/27δπ., 5/19τρ., 30ρ., 8ασ., 3κλ., 2κοψ., 13λ.