Ο ένας βαθμός ήταν πολύ λίγος…

Πολύ λιγότερα από όσα άξιζε πήρε ο Άρης στο ντέρμπι με τον Ηρακλή, από τον οποίο ηττήθηκε με 2-3 σετ (20-25, 25-16, 24-26, 25-23, 8-15), στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του νέου πρωταθλήματος της Α1 ανδρών.

Στην επάνοδό τους στο Αλεξάνδρειο Μέλαθρο και παίρνοντας πολλή δύναμη από τους οπαδούς τους, οι «κίτρινοι» ήταν εκπληκτικοί κατά διαστήματα, αλλά η ανταμοιβή τους δεν ήταν ανάλογη της προσπάθειάς τους.

Με κορυφαίο το Μιχάλη Σαρικεΐσογλου, η ομάδα του Γιώργου Περσιανλή έδειξε ότι μπορεί να αποτελέσει ένα ιδιαίτερα ανταγωνιστικό σύνολο και να διεκδικήσει ακόμα και πρωταγωνιστικό ρόλο στο φετινό πρωτάθλημα. Ωστόσο, η ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη επί του σαφώς ανέτοιμου Ηρακλή χάθηκε εν πολλοίς στο 3ο σετ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους «κυανόλευκους» να έχουν πολύ καλή υποδοχή, χάρη στον σχεδόν αλάνθαστο Χριστοφιδέλη, και να ξεφεύγουν μετά τα μισά του 1ου σετ, το οποίο και κατέκτησαν με 20-25, με επίθεση του Κράβαρικ.

Από εκεί και πέρα, όμως, οι γηπεδούχοι ήταν οι αδιαμφισβήτητοι κυρίαρχοι. Ο Σαρικεΐσογλου παρέσυρε τους συμπαίκτες του με το πάθος του, έχοντας τρομερά ποσοστά στην επίθεση, οι Σάμαρτζιτς και Ριζόπουλος κρατούσαν αποτελεσματικά την υποδοχή και ο Άρης μετέτρεψε το 13-12 σε 19-12, με τον Τερζή στο σερβίς. Το τελικό 25-16 ήταν η φυσιολογική κατάληξη, αλλά το σόου δεν τελείωσε εκεί…

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων και στο 3ο σετ, το οποίο όμως έμελλε να έχει μοιραία κατάληξη. Οι «κίτρινοι» μπήκαν ορμητικά, έφτασαν πρώτοι στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ (8-3 και 16-14), αλλά τα πάντα κρίθηκαν σε μια επίθεση του Τακουρίδης, στην οποία ο κεντρικός του Άρη χρεώθηκε με φιλέ. Το σκορ έγινε 23-23 αντί για 24-22, η στιγμιαία απώλεια της αυτοσυγκέντρωσης συνοδεύτηκε από άσο του Κράβαρικ (23-24) και το σετ ολοκληρώθηκε με άλλον έναν άσο, από το Χριστοφιδέλη, που έγραψε το 24-26.

Με την ψυχολογία να έχει αλλάξει πλευρά, οι «κυανόλευκοι» είχαν καλύτερες επιλογές στο 4ο σετ, αλλά μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι γηπεδούχοι συνήλθαν, είδαν την τύχη να τους χαμογελά επιτέλους και μπόρεσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ (16-14). Ακόμα κι όταν ο Ηρακλής έκανε την αντεπίθεσή του και προηγήθηκε με 16-17, οι «κίτρινοι» έδειξαν αποφασισμένοι να κατακτήσουν το σετ, με τον Σαρικεΐσογλου να παίρνει απίστευτους πόντους και με τον Κιόση να ισοφαρίζει εν τέλει σε 2-2 σετ με καρφί σε πρώτο χρόνο (25-23).

Ωστόσο, στο τάι μπρέικ δεν υπήρχαν ούτε οι φυσικές, ούτε οι ψυχικές δυνάμεις για κάτι παραπάνω. Ο Μπαρούτοφ, που προερχόταν από τραυματισμό και είχε «φορτωθεί» με πάρα πολλές επιθέσεις, δεν είχε άλλες αντοχές, ενώ αντίθετα οι «κυανόλευκοι» αξιοποιούσαν τους πολλούς ποιοτικούς παίκτες τους, ειδικά από το κέντρο. Το σκορ εκτοξεύθηκε πολύ γρήγορα στο 2-9, με τους γηπεδούχους να έχουν παραδώσει το πνεύμα τους και το 8-15 να έρχεται ως αναπόφευκτη κατάληξη, με άσο του Κορζενέβιτς.

Τα σετ: 20-25 (26′), 25-16 (25′), 24-26 (29′), 25-23 (28′), 8-15 (14′).

Άρης (Περσιανλής): Τερζής 3 (2 άσοι), Μπαρούτοφ 21 (20/44 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (12/19 επ.), Σαρικεΐσογλου 26 (21/34 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο, 67% υπ. – 44% άριστες), Ριζόπουλος 8 (5/12 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 65% άριστες), Σάμαρτζίτς -λ (81% υπ. – 58% άριστες) / Κυπριανός 1, Παλέντζας 1.

Ηρακλής (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 15 (14/25 επ., 1 άσο, 63% υπ. – 41% άριστες), Τανίκ 4 (4/12 επ., 73% υπ. – 60% άριστες), Προύσαλης 2, Σμαραγδής 12 (9/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 2 (2/3 επ.), Τζιουμάκας 5 (5/14 επ.), Στεφάνου -λ (83% υπ. – 70% άριστες) / Μποζίδης 1, Κράβαρικ 11 (7/24 επ., 3 μπλοκ, 1 άσο), Μεντένις 13 (13/21 επ., 57% υπ. – 43% άριστες), Κορζενέβιτς 6 (4/5 επ., 2 άσοι).