Ο Μπράιαντ είναι παράδειγμα προς μίμηση… (video)

Παράδειγμα πίστης στον στόχο και επίτευξής του δεν υπάρχει καλύτερο από τον Κόμπι Μπράιαντ. Μόνος του σχεδόν οδηγεί τους Λέικερς από την… κόλαση, στον παράδεισο (των πλέι οφ). Χθες έβαλε 41 πόντους, 19 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο και την παράταση στη νίκη επί των Ράπτορς με σκορ 118-116. Άλλες καταστάσεις, άλλο άθλημα, άλλη ποιότητα, άλλα μεγέθη, αλλά η ουσία είναι η ίδια. Πίστη σε αυτό που κάνεις, πίστη ότι… γυρίζει!

Οι Λέικερς κυνηγούσαν συνεχώς τους Ράπτορς. Μείωσαν με… τρελά τρίποντα του Μπράιαντ, ισοφάρισαν σε 109-109 με δικό του τρίποντο και στο τέλος πανηγύρισαν τη νίκη με 118-116 που τους δίνει θετικό ρεκόρ (32-31) για πρώτη φορά μετά από πολλούς μήνες και τους έφερε πολύ κοντά στην 8η θέση της Δύσης που οδηγεί στα πλέι οφ.

Ο Μπράιαντ τελείωσε τον αγώνα με 14/16 βολές, 6/12 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 2 κλεψίματα. Είχε και 9 λάθη, αλλά οι Λέικερς κέρδισαν.