Πάλεψε, αλλά έχασε η Εθνική (3-1)

Χωρίς ανταμοιβή έμεινε η προσπάθεια της Εθνικής ομάδας βόλεϊ ανδρών απέναντι στη γηπεδούχο Ισπανία, από την οποία ηττήθηκε με 3-1 σετ (27-29, 25-19, 25-15, 25-22) στο δεύτερο παιχνίδι της για το 2ο τουρνουά του Ευρωπαϊκού Λιγκ, στην πόλη Τερουέλ.

Ο Δημήτρης Ριζόπουλος είχε πάλι χαμηλό ποσοστό στην επίθεση (3/13) και ολοκλήρωσε το ματς με 4 πόντους, αλλά η Ελλάδα παρουσιάστηκε βελτιωμένη συγκριτικά με το ματς της πρεμιέρας με την Σλοβακία και άξιζε να πάρει τουλάχιστον ένα βαθμό. Στο τέλος, όμως, πλήρωσε τις πολλές απουσίες της, μένοντας από δυνάμεις και από εναλλακτικές λύσεις.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Εθνική ξεκίνησε στο βασικό σχήμα με δύο αλλαγές, αφού την θέση των κεντρικών Σμαραγδή, Πετρέα, πήραν οι Σουλτανόπουλος, Πελεκούδας. Πολύ καλό ματς έκανε ο λίμπερο Αχιλλέας Παπαδημητρίου, κρατώντας τους Ισπανούς σε χαμηλά ποσοστά στο σέρβις, που είναι ένα από τα δυνατά τους σημεία.

Στο 1ο σετ η ελληνική ομάδα ξεκίνησε άσχημα και βρέθηκε πίσω στο σκορ 9-5 και 12-7. Έχοντας εξαιρετικό πρώτο χρόνο οι Ισπανοί συνέχισαν να ελέγχουν το ματς και έφτασαν στο 19-13 (+6), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο σετ. Η Ελληνική ομάδα όμως έκανε την αντεπίθεση της με πολύ καλό μπλοκ (6 συνολικά) και τους Πελεκούδα, Καρυπίδη να πετυχαίνουν κρίσιμους πόντους, η Εθνική μείωσε σε 20-17 και στην συνέχεια σε 22-20 με Σουλτανόπουλο και ξαναμπήκε στην διεκδίκηση του σετ. Οι Ισπανοί είχαν πρώτοι το σετ μπολ (24-22), αλλά η ομάδα του Αλέκου Λεώνη ισοφάρισε 24-24 με τον Μπέλλο. Στην «ρώσικη ρουλέτα» οι «φούριας ρόχας» έχασαν 5 σετ μπολ με τον Μπέλλο ξανά να ισοφαρίζει 27-27 με μπλοκ. Η Ελλάδα στο πρώτο της σετ μπολ (27-28 με μπλοκ Πετρέα) κατάφερε να πάρει το σετ 27-29 με άσσο του Μπέλλου.

Στο 2ο σετ η Ελλάδα συνέχισε από το 1ο σετ με κεκτημένη ταχύτητα και κατόρθωσε να παραμείνει για ώρα κοντά στο σκορ. Το 12-10 έγινε 12-14 με ένα 4-0 σερί και τον Ριζόπουλο στο σέρβις, ενώ λίγο αργότερα η Εθνική βρέθηκε να προηγείται 16-17 με μπλοκ του Καριπίδη. Εκεί όμως πήγε στο σέρβις ο πασαδόρος Ερνάν και έκανε μεγάλη ζημιά. Η Εθνική δεν μπόρεσε να βγάλει υποδοχή και το 6-0 σερί έφερε το σκορ στο 22-17 και ουσιαστικά στο 25-19 για το
1-1.

Στο 3ο σετ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παραδόθηκε από νωρίς, καθώς με τον Πέρεθ στο σέρβις οι γηπεδούχοι ξέφυγαν γρήγορα 4-1, 7-1, 10-3 και η ελληνική ομάδα έχασε την επαφή με το σκορ και τελικά και το σετ εύκολα με 25-15.

Στο 4ο σετ η ομάδα του Αλέκου Λεώνη σαφέστατα κουρασμένη και χωρίς επιλογές δεν μπόρεσε να ελέγξει το ρυθμό με τους Ισπανούς να προηγούνται γρήγορα 16-9 και 21-13. Βρήκε ωστόσο τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει στο ματς και να διεκδικήσει το σετ, μειώνοντας σε 21-18, 22-20 και 23-21, αλλά δεν άντεξε για το κάτι παραπάνω υποκύπτοντας με 25-22.

Τα σετ: 27-29, 25-19, 25-15, 25-22.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Φερνάντο Μουνιόθ): Ερνάν 1 (1 μπλοκ), Νοντά 10 (9/19, 1 μπλοκ, 65%-47%), Αλτάγιο 14 (12/16, 2 μπλοκ), Ντελγκάδο 19 (17/22, 2 μπλοκ, 55%-33%), Σουγκράνες 15 (11/18, 4 μπλοκ), Ροκαμόρα 9 (8/21, 1 μπλοκ), Λένας (λ, 62%-33%)/ Ροντρίγκεθ 2 (2/9, 60%-60%), Πέρεθ 12 (8/20, 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βιτσιάνα, Μπαρτσάλα 1.
ΕΛΛΑΔΑ (Αλέκος Λεώνης): Μπέλλος 15 (12/29, 2 μπλοκ, 1 άσσο), Τερζής 2 (2 μπλοκ), Καριπίδης 18 (15/36, 3 μπλοκ, 50%-25%), Ριζόπουλος 4 (3/13, 1 μπλοκ, 59%-53% υπ.), Πελεκούδας 8 (7/14, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος (3 (2/10, 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου Α. (λ, 74%-46%)/ Πετρέας 4 (3/6, 1 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 3 (3/7, 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου Θ., Στοιβαχτής, Σμαραγδής.