Πάρτι στο Παλέ (83-67) και… διπλό μες την Πυλαία

Ο Άρης είχε την ουσία, προσέφερε θέαμα, ευχαρίστησε τους 1.500 οπαδούς του που βρέθηκαν στο Αλεξάνδρειο και κέρδισε τον Ηλυσιακό με σκορ 83-67 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής. Οι κίτρινοι συνέχισαν την ανοδική τους πορεία, έκαναν ένα εκρηκτικό ξεκίνημα και δεν απειλήθηκαν ποτέ από την ομάδα των Ιλισίων.

Δείτε εδώ τη live κάλυψη του αγώνα από το PRESSARIS, λεπτό προς λεπτό

Ο Άρης ξεκίνησε το παιχνίδι, εκτελώντας τον Ηλυσιακό από τα 6,75μ.! Ο Ταπούτος και ο Ντέιβις πρωταγωνίστησαν στο 13-0 (4′) που έκανε ο Άρης. Τόσο νωρίς μπήκαν οι βάσεις για την πιο εύκολη νίκη του Άρη φέτος. Ο Ηλυσιακός προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε εν μέρει, όταν μείωσε σε 19-11, όμως το δεκάλεπτο έκλεισε το +11 (27-16) για τους κίτρινους.

Το σκηνικό δεν άλλαξε πολύ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα κράτησαν τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (40-30 στο 18′), έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 46-34 και στο τρίτο δεκάλεπτο με καλή άμυνα η διαφορά έφτασε στους 19 πόντους (62-43 στο 26′). Στο 30′ το σκορ ήταν 66-51 και στην τέταρτη περίοδο έστησε το δικό του… πάρτι ο Σέρτζιο Κερούς. Με συνεχόμενα καλάθια, καλές άμυνες, ριμπάουντ ο Αμερικανός τα έκανε όλα ξεσηκώνοντας το κοινό. Στο 33′ η διαφορά έφτασε στους 23 πόντους (76-53), ο κόσμος ζητούσε διπλό στο… κρατικό, ασχολήθηκε με το ντέρμπι που έρχεται με τον ΠΑΟΚ και όλοι έφυγαν από το γήπεδο χαρούμενοι.

Ο Αλεξανδρής είδε να σκοράρουν όλοι οι παίκτες του εκτός του Τάσου Δήμα, είδε την ομάδα του να έχει 19 ασίστ, να παίζει κατά διαστήματα ολοκληρωτικό μπάσκετ και να περιορίζει άλλον έναν αντίπαλο κάτω από τους 70 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 46-34, 66-51, 83-67.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 8 (4/4β., 2/4δπ.), Κερούς 16 (5/5δπ., 2/4τρ., 8ρ.), Ταπούτος 17 (2/2β., 3/3δπ., 3/6τρ., 5ρ.), Τζέιμς 8 (5ασ.), Τσαϊρέλης 3, Ντέιβις 9 (3/5τρ., 3ρ., 3κλ.), Κρούσιτς 6 (6ρ.), Μπόγρης 2, Μάλντροου 2, Τσαλδάρης 8 (3ρ., 6ασ., 2κλ.), Βεργίνης 4, Δήμας.

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Σπανός 1, Ματαλόν, Παπανικολόπουλος 2, Τόντιτς 4, Ενγκουάιερ 17 (7ρ.), Χατζής 6, Αποστολίδης 7, Τόμπσον 7 (1), Χολ 7 (4ρ.), Κασελάκης 14 (1), Τσαπρούνης, Γαλιώτος 2.

Ξεκίνα τώρα με Bonus 125 € από την expekt.com!