Πήρε μπροστά η μηχανή, σπουδαία νίκη 71-60 στο Κάουνας…

Πήρε μπροστά η μηχανή… Ο Άρης με εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο κέρδισε μέσα στη Λιθουανία τη Ρουντούπις στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Γιούροκαπ με σκορ 71-60 και πέτυχε την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση. Ο Μάλντροου κορυφαίος των κίτρινων με 16 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 κοψίματα!

Ο Άρης ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα, προηγήθηκε με 6-2 στο 3′ με πρωταγωνιστή τον Μάλντροου, όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια, γιατί έχασε το καθαρό μυαλό στην επίθεση. Η Ρουντούπις ανέκαμψε, ειδικά μετά την είσοδο του (νεοαποκτηθέντα) Σαούλιους Κουζμίνσκας και προηγήθηκε με 9-6 (7′) και 14-11 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η Ρουντούπις δεν παρουσίασε κάτι ιδιαίτερο στο παιχνίδι της, όμως και ο Άρης το ίδιο. Επιθετικά δεν μπόρεσε να βγάλει ούτε ένα σύστημα, δεν υπήρχε καλή επικοινωνία, γεγονός που έφερε κακές επιλογές και άστοχα σουτ. Στο 16′ το σκορ ήταν 22-18 για τους Λιθουανούς, όμως ο Άρης με τον Ταπούτο, τον Τσαλδάρη και τον Τζέιμς κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ. Μείωσε σε 22-21 (17′) και 25-24 (19′), όμως δεν μπόρεσε να προηγηθεί και έτσι η Ρουντούπις πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με 27-24.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό για τον Άρη. Κατάφερε αρχικά να “κλειδώσει” αμυντικά τους Σαλένγκα και Κουζμίνσκας και με επιθετική αιχμή τον Ρον Ντέιβις, αλλά και πολύ καλούς τους Μάλντροου, Ταπούτο και Μαυραειδή κατάφερε να προηγηθεί με 12 πόντους διαφορά (47-35), κλείνοντας την περίοδο προηγούμενος με 49-39!

Η Ρουντούπις προσπάθησε να αντιδράσει και εν μέρει το κατάφερε με τον Καντζιούλις, όμως ο Άρης είτε με τον Τζέιμς, είτε με τον Μάλντροου κράτησε τη διαφορά ασφαλείας στο 35′ το σκορ ήταν 60-49 για τους κίτρινους που έλεγχαν το παιχνίδι και δεν είχαν πρόβλημα να διατηρήσουν τη νίκη, γιατί ήταν εύστοχοι στις βολές. Στο 37′ ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 65-53 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν…

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 27-24, 39-49, 60-71.

ΡΟΥΝΤΟΥΠΙΣ: Βισκόντας 6, Γιουσκεβίτσιους 11 (1), Μπουτκεβίτσιους 6, Ζελιόνις, Όρελικ 4, Καντζιούλις 8 (2), Κουζμίνσκας 11, Μπουτερλεβίτσιους 2, Σαλένγκα 10 (8ρ.), Σίνιτσα 2.

ΑΡΗΣ: Μαυραειδής 6 (2), Κερούς 2 (5ρ.), Ταπούτος 9 (4ρ.), Τζέιμς 14 (4/6β., 2/7δπ., 2/4τρ., 5ρ., 3ασ., 3λ.), Τσαϊρέλης 2, Ντέιβις 8 (1), Κρούσιτς, Μπόγρης 4, Μάλντροου 16 (5/7δπ., 2/6τρ., 6ρ., 4κοψ.), Τσαλδάρης 10 (5ρ.), Βεργίνης, Δήμας.