Σκληρό καρύδι η Νίμπουρκ μέσα στη Μόσχα

Εξαρχής το έργο της Νίμπουρκ κόντρα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την Βαλτική Λίγκα ήταν αρκετά δύσκολο. Αυτό όμως δεν απέτρεψε τους παίκτες του Ρονέν Γκίνζμπουργκ να κοιτάξουν στα μάτια την ρώσικη αρκούδα και να την κοντράρουν για κάτι παραπάνω από 37 λεπτά. Στο τέλος όμως η αντίπαλος του Άρη στο Γιούροκαπ λύγισε και ηττήθηκε με 80-69.

Η παρουσία της Νίμπουργκ ήταν κάτι παραπάνω από αξιοπρόσεκτη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τρε Σίμονς διεκδικούσε μέχρι και το 37′ (71-69) τη νίκη. Οι Tσέχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 17-24 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η ΤΣΣΚΑ (χωρίς Κιριλένκο, Σισκάουσκας) αντέδρασε, μείωσε και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά με δύο πόντους (41-39).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με αποτέλεσμα το τέλος της, να βρει ΤΣΣΚΑ και Νίμπουργκ ισόπαλες (59-59). Στο τέλος μίλησε η εμπειρία των Ρώσων και έτσι το συγκρότημα των Καζλάουσκας- Σφαιρόπουλου πήρε τη νίκη με 80-69. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της Νίμπουργκ και βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα της Βαλτικής Λίγκας χωρίς νίκη ακόμη.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 41-39, 59-59, 80-69

ΤΣΣΚΑ (Καζλάουσκας): Τεόντοσιτς 1, Μέχια 6, Κρίστιτς 9, Βορόνοφ 8 (2), Βοροντσέβιτς 3 (1), Σβεντ 16, Καούν 9, Κριάπα 4, Πονκρασόφ 6, Κουρμπάνοφ 3 (1), Γκόρντον 15 (1).

ΝΙΜΠΟΥΡΚ: (Γκίνζμπουργκ): Μπέντρα 6, Σοκολόφσκι, Πούμπρα 5, Λόρενς 12 (1), Κρεμέν, Παλάιζα, Νέκας 8, Σίμμονς 26 (1), Ουίλσον 12, Λένζλι.