Τα…. ποδαρικά του Άρη την τελευταία 12ετία (videos)

Το δύσκολο 2011 αποτελεί… σκοτεινή ανάμνηση και το 2012 ξεκινάει με όνειρα και φιλοδοξίες για τον Άρη, ο οποίος στο πρώτο παιχνίδι της νέας σεζόν αντιμετωπίζει την Κέρκυρα εκτός έδρας. Οι «κίτρινοι» ταξιδεύουν στο νησί των Φαιάκων φιλοδοξώντας να κάνουν ό,τι και τις δύο περασμένες χρονιές: Να μπουν με το… δεξί στη νέα χρονιά.
Συνολικά, τα προηγούμενα 12 χρόνια, η ομάδα έκανε «ποδαρικό» πέντε φορές με νίκη, τέσσερις με ισοπαλία και τρεις με ήττα. Το PRESSARIS σας θυμίζει τι συνέβη σε όλες τις ανάλογες περιπτώσεις, από την απαρχή της νέας χιλιετίας μέχρι και πέρσι…

ΟΙ ΝΙΚΕΣ

11 Ιανουαρίου 2004: Άρης – Ακράτητος 3-0 (45′ Αμπελάς, 74′ Πασσαλής, 89′ Κούσας)
Για την πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου, οι «κίτρινοι» επικράτησαν στην Ευκαρπία με 3-0 του Ακράτητου. Ο Αγαπητός Αμπελάς άνοιξε το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και οι Πέτρος Πασσαλής και Γιώργος Κούσας «κλείδωσαν» τη νίκη, στο δεύτερο μέρος.

5 Ιανουαρίου 2005: Ατρόμητος – Άρης 0-5 (37′ Μαρκομιχάλης, 49′, 55′, 80′ Νεμπεγλέρας, 83′ Α. Παπαδόπουλος)
Για το θεσμό του Κυπέλλου και τη δεύτερη φάση της διοργάνωσης, ο Άρης διέσυρε το 2005 τον Ατρόμητο με 0-5 στο Περιστέρι. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Κώστας Νεμπεγλέρας, ο οποίος πέτυχε χατ τρικ, ενώ από ένα ακόμη γκολ πέτυχαν οι Δημήτρης Μαρκομιχάλης και Αβραάμ Παπαδόπουλος.

6 Ιανουαρίου 2008: ΟΦΗ – Άρης 0-1 (72′ Ίβιτς)
Το 2008 ο Άρης, ανήμερα των Φώτων, κέρασε… πικρό ποτήρι τον ΟΦΗ και με τέρμα του Βλάνταν Ίβιτς στο 72′, με διαγώνιο δυνατό σουτ, κέρδισε με 0-1 μέσα στο «Παγκρήτιο».

5 Ιανουαρίου 2010: Ατρόμητος – Άρης 0-3 (14′ Κάλβο, 23′, 70′ Κάμπορα)
Στο Περιστέρι έκανε… ντεμπούτο στο 2010 ο Άρης, με τον Τόνι Κάλβο να «ανοίγει» το σκορ πριν το τέταρτο, φεύγοντας στην πλάτη της άμυνας του Ατρομήτου, ενώ ο Χαβιέρ Κάμπορα, σκόραρε άλλες δύο φορές: Τη μία σε κενή εστία από ασίστ του Κόκε -συμμετείχε ξανά ο Κάλβο- και την άλλη με σουτ μετά από πάσα του Νάτσο Γκαρσία.
{youtube}uLGqbkykI2U|480|360|1{/youtube}

4 Ιανουαρίου 2011: Άρης – Καβάλα 1-0 (3′ Ρουίς)
Ο Άρης μπήκε πέρσι στο παιχνίδι με την Καβάλα, υπό την πίεση του αποτελέσματος και μόλις στο 3′ προηγήθηκε με τέρμα του Κάρλος Ρουίς, έπειτα από γύρισμα του Χαβίτο, ξεκινώντας με νίκη στο «Κλεάνθης Βικελίδης» το 2011.
{youtube}n7BTcRnef0c|640|360|1{/youtube}

ΟΙ ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ

3 Ιανουαρίου 2001: Καλαμάτα – Άρης 1-1 (41′ Τρούπκος – 68′ Λιολίδης)
Στο βαθμό της ισοπαλίας αρκέστηκαν οι «κίτρινοι» στην Καλαμάτα, όταν για τη 12η αγωνιστική βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο ημίχρονο από το γκολ του Τρούπκου, αλλά ισοφάρισαν στην επανάληψη με τον Απόστολο Λιολίδη.

5 Ιανουαρίου 2003: Άρης – ΑΕΚ 1-1 (17′ Ντεμπά Νιρέν – 20′ Κατσουράνης)
Ντέρμπι στο Χαριλάου ήταν το πρώτο παιχνίδι του 2003 για τον Άρη, ο οποίος προηγήθηκε με τον Νιόγκου Ντεμπά Νιρέν, όμως ο Κώστας Κατσουράνης ισοφάρισε αμέσως για την ΑΕΚ.

8 Ιανουαρίου 2006: Άρης – Χαϊδάρι 0-0
Στη «μαύρη» για τον Άρη σεζόν, που η ομάδα αναγκάστηκε να παίξει δεύτερη φορά στη Β’ Εθνική, το ποδαρικό δεν ήταν καλό. Οι «κίτρινοι» είχαν παραχωρήσει «λευκή» ισοπαλία στο Χαΐδάρι, στην έδρα του οποίου όμως ουσιαστικά σφράγισαν την επάνοδό τους τέσσερις μήνες αργότερα.

7 Ιανουαρίου 2007: Άρης – Λάρισα 1-1 (71′ Κόκε – 66′ Κλέιτον)
Ανήμερα του Αγίου Ιωάννη, ο Άρης παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Λάρισα. Ο Κλέιτον Σίλβα άνοιξε το σκορ στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως ο Σέρχιο Κόκε, ο οποίος είχε χάσει νωρίτερα πέναλτι, ισοφάρισε άμεσα.

ΟΙ ΗΤΤΕΣ

9 Ιανουαρίου 2000: Ολυμπιακός – Άρης 2-0 (86′ Γκόγκιτς – 90′ πέν. Τζόρτζεβιτς)
Για 86 λεπτά ο Άρης κρατούσε την ισοπαλία στο ΟΑΚΑ, κόντρα στον Ολυμπιακό. Όμως μία αδράνεια της άμυνας και μία κεφαλιά του Σίνισα Γκίγκιτς έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους», με τον Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς να διαμορφώνει με πέναλτι το τελικό 2-0, σε φάση που αποβλήθηκε και ο Γιώργος Γεωργιάδης του Σάββα.

13 Ιανουαρίου 2002: Πανιώνιος – Άρης 1-0 (82′ Μπουλούτ)
Στη Νέα Σμύρνη ο Άρης υπέκυψε στο πρώτο παιχνίδι για το 2002, όταν κι έχασε από τον Πανιώνιο με 1-0, χάρις σε τέρμα του Ερόλ Μπουλούτ.

4 Ιανουαρίου 2009: Λεβαδειακός – Άρης 2-0 (59′, 72′ Λεονάρντο)
Με ήττα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του το 2009 ο Άρης στη Λιβαδειά, όπου κι έχασε με 2-0. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Βραζιλιάνος Λεονάρντο, ο οποίος με δύο τέρματα -το ένα εκπληκτικό μακρινό σουτ, το άλλο στην κενή εστία- χάρισε ανέλπιστη νίκη στην ομάδα του, παρότι οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι.