Χάλκινο μετάλλιο για τις κορασίδες

Την 3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κατέκτησαν οι κορασίδες του Άρη, καθώς στην τρίτη και τελευταία ημέρα του τουρνουά επιβλήθηκαν με 3-0 σετ της Ηλιούπολης και κατέκτησαν αυτές το χάλκινο μετάλλιο.

Οι «κίτρινες» δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη με αποκορύφωμα το 3ο σετ, όταν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 24-21. Ωστόσο, στο σημείο εκείνο, με «όπλο» τους την άμυνα τα κορίτσια της Ευστρατίας Κοκκίνου έκαναν τη μεγάλη ανατροπή και τελικά κατέκτησαν αυτές το σετ με 26-24 και μαζί τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τον αγώνα παρακολούθησε και ο προπονητής της γυναικείας ομάδας του Άρη, Δημήτρης Σολκίδης, ενώ μετά το τέλος του όλες οι παίκτριες έγιναν μια αγκαλιά, πανηγυρίζοντας την επιτυχία τους.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-21, 26-24)

ΑΡΗΣ (Κοκκίνου): Πήττα Λ. 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Σαρηγιαννίδου 5 (5 άσοι), Λαϊνάκη 15 (13/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοσμά 8 (4/24 επ., 4 άσοι), Κούμρια 8 (6/14 επ., 2 μπλοκ), Μπουσνάκη 7 (3/13 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ)/ Χίντζιου-λ (67% υπ. & 9 άμυνες), Τσολακίδου, Μάρκου 1 (1/5 επ.), Κωνσταντινίδου 1 (1 μπλοκ), Μπουνάτσα

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (Λυκογιάννη): Μαγγίνα Β. 10 (7/25 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μαγγίνα Αν. 5 (1/13 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κασάπογλου 6 (4/7 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Νάστου 5 (1/2 επ., 3 άσο, 1 μπλοκ), Ευθυμιοπούλου 7 (6/24 επ., 1 μπλοκ), Πανταζοπούλου 1 (1/3 επ.)/ Κυριαζοπούλου –λ (10% υπ. & 10 άμυνες), Αρβανίτη, Κατσιγιάννη