Όχι κι έτσι…

Ο Άρης εμφανίστηκε στο ΣΕΦ για 20 λεπτά. Μετά βγήκαν κάποιες φανέλες του Άρη στο γήπεδο, τις οποίες ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να κερδίσει… Το 33-27 του ημιχρόνου έγινε 63-35 στο 30’ και 77-44 στο τέλος του αγώνα. Θλιβερή η εικόνα του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο, εικόνα που δεν παραπέμπει σε ομάδα. Το παιχνίδι ξεκίνησε 16.05 και τελείωσε 17.31! Αυτό δείχνει πολλά…

Αρκετά ισορροπημένο και χωρίς ρυθμό ήταν το πρώτο ημίχρονο στο ΣΕΦ, στοιχεία που βοήθησαν τον Άρη ως λιγότερη ποιοτική ομάδα, να μείνει κοντά στο σκορ. Οι κίτρινοι με πολύ καλούς τους Πελεκάνο και Μποχωρίδη επιθετικά μπόρεσε να είναι ανταγωνιστικός στο πρώτο 20λεπτο του παιχνιδιού. Προηγήθηκαν με 12-10 (7’), όμως ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα σερί 10-2 ως το φινάλε της περιόδου, εκμεταλλευόμενος αδράνειες στην άμυνα του Άρη και το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-14 για τους γηπεδούχους.

Ο Μποχωρίδης με προσωπικές ενέργειες κράτησε τον Άρη μέσα στο παιχνίδι (30-23 στο 17’), όμως ο Ολυμπιακός έστω κι αν έπαιζε χωρίς μεγάλη ένταση είχε σε καλή μέρα τον Μάντζαρη και τον Πρίντεζη και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με +6 (33-27).

Στο δεύτερο ημίχρονο κατέβηκε μόνο ο Ολυμπιακός να παίξει. Ο Άρης όχι. Δεν ήταν θέμα αλλαγής ρυθμού από τους γηπεδούχους που άνοιξε η διαφορά. Έως ένα σημείο αυτό ήταν λογικό. Το μη λογικό ήταν η μη αντίδραση των παικτών και της τεχνικής ηγεσίας, που απλά περίμεναν να τελειώσει το ματς και έβλεπαν τους παίκτες του Ολυμπιακού να κάνουν ότι θέλουν, όποτε θέλουν και όπως θέλουν μέσα στο παρκέ. Οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 30-8 στην τρίτη περίοδο, διαμόρφωσαν διαφορά 28 πόντων (63-35) και στην τέταρτη περίοδο οδήγησαν τον Άρη στον οικτρό επιθετικό απολογισμό των 44 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 33-27, 63-35, 77-44.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πέτγουεϊ 3 (1), Ντάνστον 7 (5ρ.), Σπανούλης 18 (1/1β., 4/4δπ., 3/5τρ., 5ρ., 5ασ.), Περπέρογλου, Παπαπέτρου 8, Σλούκας 4, Κόλινς 13 (2), Σίμονς, Λοτζέσκι, Πρίντεζης 16 (2), Μάντζαρης 8 (2), Καββαδάς.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 8 (4/10δπ., 0/2τρ., 4ρ., 2ασ.), Πελεκάνος 12 (3/5δπ., 2/5τρ.), Γκίκας, Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 4 (5ρ.), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 12 (3/4δπ., 2/5τρ.), Σαρικόπουλος 6 (5ρ.), Μούρτος 2 (5ρ.).