21 Οκτωβρίου, η βραδιά του Κόκε (video)

Ακριβώς τέσσερα χρόνια συμπληρώνονται σήμερα από εκείνο το βράδυ της Κυριακής 21 Οκτωβρίου 2011. Ο Άρης με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο φιλοξενούσε τον ΠΑΟΚ στο κατάμεστο «Κλεάνθης Βικελίδης» και φιλοδοξούσε να κερδίσει ένα ντέρμπι μετά από πέντε χρόνια κόντρα στον αιώνιο αντίπαλο. Όπως και έγινε με το άνετο 3-1…

Με το ξεκίνημα οι «κίτρινοι» πίεσαν τον αντίπαλό τους και στο πεντάλεπτο η κεφαλιά του Κόκε από τη σέντρα του Νέτο πέρασε ελάχιστα άουτ. Έντεκα λεπτά αργότερα όμως ο Ισπανός πήρε πίσω το αίμα του και με πλασέ μετά από φάση διαρκείας –κάθετη πάσα του Ίβιτς και κόντρες στον Χαβίτο- πλάσαρε τον Φερνάντεζ και «άνοιξε» το σκορ για το 1-0 μέσα σε πανδαιμόνιο μπροστά στη Θύρα 3.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά και ο Άρης είδε τον ΠΑΟΚ στην πρώτη υποψία φάσης να τον ισοφαρίζει. Ο Μπαϊάνο εκτέλεσε φάουλ στο 30ο λεπτό από δεξιά και μακριά από την μεγάλη περιοχή, ο Μπαλάφας έπιασε την κεφαλιά, ο Ρονάλντο προσπαθώντας να απομακρύνει όμως έστρωσε στον αμυντικό χαφ του «δικεφάλου» άθελά του την μπάλα, κι ο Μπαλάφας με δυνατό σουτ έκανε το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπάγεβιτς έβγαλε έξω τον Χαβίτο κι έβαλε μέσα τον Παπάζογλου και αυτό βοήθησε τον Άρη ώστε να γίνει πιο δυνατός στην περιοχή του ΠΑΟΚ. Ο νεαρός τότε Παπάζογλου άγγιξε το 2-1 με κεφαλιά στο 52’ από σέντρα του Αουρέλιο. Στο 57’ ο Σέρχιο Κόκε όμως ξαναπήρε το… όπλο του και με ατομική ενέργεια, έβαλε πλάτη τον Ορφανό και με δεξί διαγώνιο έβαλε και πάλι μπροστά τον Άρη. Ο Άρης έψαξε ένα ακόμη γκολ, ώστε να τελειώσει το παιχνίδι και ο Κόκε νικήθηκε στο 60’ στο τετ α τετ από τον Φερνάντεζ. Στο 70’ όμως ο Νάτσο Γκαρσία πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μάρκο Αουρέλιο και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Κάτι ανάλογο με αυτό που έγινε πριν ακριβώς τέσσερα χρόνια, οι οπαδοί του Άρη θέλουν να επαναληφθεί… Aπλά θα πρέπει να περιμένουν δυο μέρες…

ΑΡΗΣ (Ν. Μπάγεβιτς): Χαλκιάς, Νέτο, Α. Παπαδόπουλος, Αουρέλιο, Νεμπεγλέρας, Γκαρσία, Κάλβο (85′ Βανγκέλι),Ίβιτς (65′ Σιστόν), Χαβίτο (46’Παπάζογλου),Κόκε,Ρονάλντο
ΠΑΟΚ (Φ. Σάντος): Φερνάντες, Βαγγελής, Χαραλάμπους, Κνολ, Μελίσσης, Μπαϊάνο, Μπαλάφας, Ορφανός (61′ Βρύζας), Κωνσταντινίδης, Λάκης (64′ Γεωργιάδης), Χριστοδουλόπουλος (80′ Ίλιεφ)