“Βόλτα” στην Πυλαία και πρόκριση στους ‘4’ του Κυπέλλου!

Άμυνα, άμυνα, άμυνα! Αυτός ο Άρης ξεχειλίζει από ενέργεια, από ενθουσιασμό, από δίψα για να πετύχει κάτι καλό. Όλα αυτά έβγαλε στο κλειστό της Πυλαίας και πήρε μια τεράστια νίκη επί του ΠΑΟΚ με σκορ 71-63, παίρνοντας και το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Ελλάδας!

Ο Άρης προσπάθησε να παίξει με τον Αθηναίου στο ξεκίνημα, έδωσε τη μπάλα στον 25χρονο γκαρντ, όμως αυτός ήταν άστοχος. Αμυντικά οι κίτρινοι δεν μπόρεσαν να περιορίσουν την δράση του Κούπερ, ο οποίος δημιούργησε φάσεις για τους συμπαίκτες του και κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 7-2 (3′) και 13- (6′). Όταν ο Μαρκόπουλος απέσυρε τον Αμερικανό και ο Αγγέλου έριξε στο παιχνίδι τον Γκίκα, ο ρυθμός άλλαξε και ο Άρης μέσα από την άμυνα έλεγξε τον παιχνίδι. Μείωσε σταδιακά την διαφορά, έκλεισε το δεκάλεπτο στο 16-15 και παρότι ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 21-15 στις αρχές της δεύτερης περιόδου, οι κίτρινοι επανήλθαν δυναμικά.

Ο Πελεκάνος με τα κλεψίματά του έδωσε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, ο Μποχωρίδης με έξι σερί πόντους (καλάθι και φάουλ, τρίποντο) έβαλε τον Άρη μπροστά με 26-25 (17′) και στο τελευταίο λεπτό του αγώνα Χαρίσης και Αθηναίου έβαλαν τον Άρη μπροστά με 34-30. Από το πρώτο μέρος αυτό που κρατάει ο Άρης είναι η καλή αμυντική λειτουργία του, η σωστή αντίδρασή του όταν ο ΠΑΟΚ ξέφυγε και τον έλεγχο των ριμπάουντ.

Οι κίτρινοι κατάφεραν μέσα από την άμυνα και χαμηλό σχήμα από τον Αγγέλου (είχε φορτωθεί με τέταρτο φάουλ πολύ νωρίς ο Χαρίσης) να ελέγξουν πλήρως τον ρυθμό και παρότι ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 43-40 (25′), είχαν τις λύσεις να γυρίσουν και να προηγηθούν με 45-49 (28′) και 47-50 στο τέλος της περιόδου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με… ανομβρία για τρία λεπτά, μέχρι ο Γκίκας να κάνει το 52-47 για τους κίτρινους, ενώ ο Μποχωρίδης το 34′ με τρίποντο έδωσε αέρα έξι πόντων στον Άρη (55-49), κρατώντας τον ΠΑΟΚ σε αυτό το διάστημα στους δύο πόντους και παίζοντας με 4αρι τον Πελεκάνο και 5αρι τον Ασημακόπουλο! Στο 37′ ο Πελεκάνος με τρίποντο έβαλε τον Άρη μπροστά με 58-51 και οι κίτρινοι είχαν σαφέστατα εικόνα νικητή στο παιχνίδι. Στο 38′ ο Αθηναίου με 2/2 βολές έκανε το 60-52, ο Μαργαρίτης μείωσε σε 60-54 (2.25).

Η… χαριστική βολή δόθηκε από τον αρχηγό με… συστημένο τρίποντο στα 2.03 πριν το φινάλε, με το οποίο ο Άρης πήρε διαφορά εννιά πόντων στον Άρη, κάνοντας το 63-54! Ο Μαργαρίτη με τρεις πόντους και ένα κόψιμο μέσα σε 11 δευτερόλεπτα έβαλε τον ΠΑΟΚ στο παιχνίδι (63-57), ο Κούπερ με 1/2 βολές μείωσε σε 63-58 (1.41), ο Αθηναίου αστόχησε στην επόμενη επίθεση, αλλά ο Μποχωρίδης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, όμως οι κίτρινοι σπατάλησαν και αυτή την επίθεση. Η λύση ήρθε από την άμυνα με το κλέψιμο του Γκίκα στα 43” και ο Αθηναίου στα 40” με βολές έγραψε το 65-58. Σε εκείνο το σημειώθηκε διακοπή περίπου 10 λεπτών, όμως δεν επηρέασε σε τίποτα την ομάδα του Άρη, που έφτασε δίκαια και καθαρά στο τελικό 71-63.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-34, 47-50, 63-71.