Conference League: Πρόκριση για την ΑΕΚ Λάρνακας του Μπρούνο Γκάμα

Το διπλό που είχε φέρει στις αποσκευές της η ΑΕΚ Λάρνακας από τον πρώτο αγώνα με την Τορπέντο Ζοντίνο (3-2) αποδείχθηκε αρκετό για να χαρίσει στην κυπριακή ομάδα την πρόκριση στον γ’ προκριματικό του Europa Conference League, παρά το αποψινό, ισόπαλο 1-1 στην «AEK Arena».

Η κυπριακή ομάδα έλεγξε το ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Τρικόφσκι, ενώ η Ζοντίνο ισοφάρισε στο 90’+8′ με τον Γκόρμπαρτσικ, αλλά δεν είχε χρόνο για να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι πήρε και ο Μπρούνο Γκάμα που πέρασε ως αλλαγή στο 70ο λεπτό.

Λίγο αργότερα, στο Λουξεμβούργο, η Ντουντελάνζ δημιούργησε συνθήκες… παράτασης απέναντι στην Γκζίρα, καθώς ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με τα γκολ του Χαντζί στο 38′ και στο 84′, όμως η ομάδα της Μάλτας πανηγύρισε την πρόκριση, χάρις στο γκολ του Γουίλσον στο 87ο λεπτό.

Η ΑΕΚ Λάρνακας θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον νικητή του ζευγαριού Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) ή Πετροκούμπ (Μολδαβία), ενώ η Γκζίρα θα παίξει με τον νικητή του ζευγαριού Βικτόρια Πλζεν (Τσεχία) ή Ντρίτα (Κόσοβο).

ΑΕΚ: Πίριτς, Σάντσεζ, Μιλίσεβιτς, Τόμοβιτς, Γκαρθία, Πονς, Λέδες (90+2’Ρομπέρζ), Γκιούρτσο (88’Κάσας), Φαράζ (70’Γκάμα), Σολ, Λόπες (70’Τρισκόφσκι).

ΤΟΡΠΕΔΟ: Abramovich, Burkο, Premudrov, Batyshchev (83’Mychelkin), Ovono (61’Kovalev), Shevchenko (61’Gorbachik), Ksenofontov (61’Lisakovich), Pobudei (78’Mensah), Glushchenkov, Mialko, Myakish.