LIVE: Ρέθυμνο – Άρης 88-83 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο Άρης ρίχνεται στη… μάχη της Κρήτης και θέλει να βγει αλώβητος, αν και μπαίνει με προβλήματα τραυμαυτισμών κόντρα στο Ρέθυμνο. Οι κίτρινοι θέλουν τη νίκη όσο τίποτα άλλο για να πλασαριστούν ακόμα ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα και να συνεχίσουν την αντεπίθεσή τους μετά το άσχημο ξεκίνημα. Το PRESSARIS θα σας μεταφέρει με κάθε λεπτομέρεια την εξέλιξη του αγώνα στο κλειστό “Μελίνα Μερκούρη”. Μείνετε συντονισμένοι.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ρέθυμνο – Άρης 88-83

23” Βολές για τον Τσόχλα, το Ρέθυμνο προηγείται με 88-83.

Λάθος του Άρη και επιθετικό φάουλ του Μάλντροου…

27” Τάπα του Μάλντροου στον Κρίστμας. Η μπάλα για τον Άρη.

40′ Μειώνει ο Μάλντροου σε 87-83.

40′ Τρίποντο για τον Κρίστμας (87-81).

39′ Βολές για τον Τζέιμς, ο Άρης μειώνει σε 84-81.

39′ Επιθετικό ριμπάουντ από τον Λάτοβιτς που σκοράρει (84-79)

39′ Βολές για τον Τζέιμς, που μειώνει σε 82-79.

38′ Επιθετικό ριμπάουντ για τον Λάτοβιτς, που σκοράρει (82-77).

38′ Εύστοχος ο Λάτοβιτς και το Ρέθυμνο μπροστά με 80-77.

38′ Εύστοχος ο Τζέιμς σε τρίποντο! Ο Άρης ισοφαρίζει σε 77-77.

37′ Ο Πέτγουεϊ σκοράρει και πάλι και το σκορ γίνεται 77-74 για τους γηπεδούχους.

36′ Τρίποντο για τον Κρίστμας, το Ρέθυμνο μπροστά με 75-74.

36′ Βολές για τον Ταπούτο, ο Άρης προηγείται με 74-72.

35′ Βολές για τον Ράιτ, 1/2  και το Ρέθυμνο ισοφαρίζει σε 72-72.

34′ Τρίποντο από τον Ντέιβις! Ο Άρης πάλι μπροστά με 72-71!

34′ Βολές για τον Ράιτ, 1/2 και το Ρέθυμνο μπροστά με 71-69.

33′ Ο Ταπούτος σκοράρει και μειώνει σε 70-69.

32′ Ο Τσόχλας σκοράρει και πάλι! Το Ρέθυμνο μπροστά με 70-67.

31′ Τρίποντο του Ντέιβις και 67-67!

31′ Τρίποντο του Λάτοβιτς και 67-64 μπροστά το Ρέθυμνο.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης μπόρεσε να φτάσει με καθαρό μυαλό και σωστές επιλογές στο +9 (57-48) στο 27′ και κάπου εκεί γκρέμισε ότι έχτιζε, δίνοντας στο Ρέθυμνο την ευκαιρία της αντεπίθεσης. Οι Κρητικοί με σερί 16-4 προηγήθηκαν με 64-61, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο ισόπαλο 64-64. Όλα είναι ανοικτά…

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Ρέθυμνο – Άρης 64-64

30′ Καλάθι και φάουλ υπέρ του Μπόγρη, ο Άρης ισοφαρίζει σε 64-64.

30′ Ο Τσόχλας με τρίποντο βάζει το Ρέθυμνο μπροστά με 64-61.

30′ Βολές για τον Κρίστμας, το Ρέθυμνο ισοφαρίζει.

29′ Βολές για τον Πέτγουεϊ, 1/2 και το Ρέθυμνο μειώνει σε 61-60.

29′ Βολές για τον Τσαλδάρη, ο Άρης μπροστά με 61-59.

29′ Κάρφωμα του Πέτγουεϊ, παίρνει και το φάουλ από τον Τζέιμς και το Ρέθυμνο ισοφαρίζει σε 59-59.

29′ Βολές για τον Ντέιβις, ο Άρης μπροστά με 59-56.

28′ Νέο καλάθι του Ράιτ, μειώνει στον πόντο το Ρέθυμνο (57-56).

28′ Νέο τρίποντο για το Ρέθυμνο με τον Τσόχλα, η διαφορά πέφτει στους τρεις (57-54). Τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

28′ Τρίποντο για τον Κρίστμας (57-51).

27′ Καλάθι και φάουλ για τον Μάλντροου! Οι κίτρινοι μπροστά με 57-48.

27′ Φάουλ του Τσαλδάρη στον Κρίστμας, το Ρέθυμνο μειώνει σε 55-48.

27′ Βολές για τον Βεργίνη, ο Άρης στο +8 (55-47).

26′ Τρίτο φάουλ για τον Ντέιβις, βολές για τον Κρίστμας, το Ρέθυμνο μειώνει σε 53-47.

26′ Βολές για τον Ντέιβις, ο Άρης μπροστά με 53-46.

25′ Ο Ταπούτος στις βολές, βάζει τη μία και το σκορ γίνεται 52-46.

25′ Σκοράρει ο Παπανικολάου και μειώνει σε 51-46.

24′ Βολές για τον Τζέιμς από τον Κατσαρέ (τρίτο) και ο Άρης μπροστά με 51-44.

23′ Σκοράρει ο Μαυραειδής, το σκορ 49-44 για τους κίτρινους.

23′ Καλάθι και φάουλ του Κατσαρέ, το σκορ 47-44.

22′ Ο Τζέιμς ευστοχεί και ο Άρης πάλι στο +6 (47-41).

22′ Σκοράρει ο Κρούσιτς και ο Άρης μπροστά με 45-41.

21′ Ο Κρίστμας σκοράρει και μειώνει σε 43-41.

21′ Τρίποντο του Μαυραειδή και ο Άρης μπροστά με 43-39.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε την παρουσία του Ματέι Κρούσιτς μέσα στη ρακέτα και επιθετική αιχμή τον Σλοβένο (10π.) ισορρόπησε το παιχνίδι και μπόρεσε να πάρει το προβάδισμα. Οι κίτρινοι με 5/12 τρίποντα, αλλά και την ισορροπία στα ριμπάουντ επέστρεψαν και ελέγχουν το παιχνίδι.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ρέθυμνο – Άρης 39-40

20′ Ο Λάτοβιτς μειώνει σε 40-39. Τάιμ άουτ του Αλεξανδρή για την τελευταία επίθεση.

20′ Τρίποντο για τον Λάτοβιτς, μειώνει σε 40-37.

20′ Καλάθι και φάουλ για τον Κρούσιτς, ο Άρης μπροστά με 40-34.

19′ 1/2 βολές για τον Μάλντροου, ο Άρης μπροστά με 37-34.

19′ Ο Ράιτ μειώνει σε 36-34.

18′ Ο Κρούσιτς εύστοχος στις βολές, ο Άρης μπροστά με 34-32. Νέο καλάθι για τον Σλοβένο! Ο Άρης στο 36-32. Τάιμ άουτ για το Ρέθυμνο.

16′ Ασίστ του Κρούσιτς στον Ταπούτο, ο Άρης ισοφαρίζει σε 32-32.

15′ Καλάθι για τον Τζόνσον, 32-30 το Ρέθυμνο.

15′ Τρίποντο του Ντέιβις, 30-30 το σκορ στο “Μελίνα Μερκούρη”.

15′ Σκοράρει πάλι ο Παπανικολάου, 30-27 το Ρέθυμνο.

14′ Καλάθι και φάουλ του Κρούσιτς. Ο Άρης μειώνει σε 28-27.

14′ Νέο τρίποντο από τον Παπανικολάου, οι Κρητικοί μπροστά με 28-24. Τάιμ άουτ από τον Αλεξανδρή.

14′ Τρίποντο από τον Παπανικολάου, το Ρέθυμνο πάλι μπροστά (25-24).

13′ Ο Άρης μπροστά με τρίποντο του Ταπούτου! Το σκορ γίνεται 24-22 για τους κίτρινους!

13′ Αιφνιδιασμός για τον Ντέιβις, ο Άρης μειώνει σε 22-21.

12′ Τρίποντο του Παπανικολάου (22-19).

12′ Ισοφαρίζει ο Βεργίνης με νέο τρίποντο! 19-19 το σκορ.

11′ Βολές για τον Πέτγουεϊ, 1/2 και το σκορ γίνεται 19-16 για το Ρέθυμνο.

11′ Τρίποντο από τον Βεργίνη, ο Άρης μειώνει σε 18-16.

ΣΧΟΛΙΟ: Ο Άρης δεν μπορεί να βρει λύση στο μαρκάρισμα του Μπρετ Πέτγουεϊ, ο οποίος έχει σημειώσει τους 11 από τους 18 πόντους του Ρεθύμνου. Επίσης, έχει χάσει τη μάχη των ριμπάουντ (13-6) και έχει κάνει ήδη 6 λάθη!

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Ρέθυμνο – Άρης 18-13

10′ Τέταρτο κάρφωμα για τον Πέτγουεϊ, 18-13.

9′ Ο Άρης μειώνει σε 16-13 με καλάθι και φάουλ του Ταπούτου.

Ο Άρης έχει χάσει στα πρώτα λεπτά κατά κράτος τη μάχη στα ριμπάουντ (4-11).

7′ Νέο κάρφωμα για τον Πέτγουεϊ, το Ρέθυμνο μπροστά με 16-10.

6′ Ο Κρίστμας ευστοχεί και γράφει το 14-10 για το Ρέθυμνο.

Ούτε στο Ρέθυμνο είναι μόνος του ο Άρης! Περίπου 50 οπαδοί από το σύνδεσμο Χανίων βρίσκονται στο γήπεδο και στηρίζουν την ομάδα!

6′ Εύστοχος ο Τσαλδάρης από τα 6,75μ., ο Άρης μειώνει σε 12-10.

5′ Εύστοχο τρίποντο του Πέτγουεϊ, το Ρέθυμνο μπροστά με 12-7.

Ο Αλεξανδρής ρίχνει στο ματς τον Μπόγρη, στη θέση του Τσαϊρέλη.

5′ Εύστοχος ο Καλλινικίδης, το Ρέθυμνο μπροστά με 9-7.

5′ Καλάθι και φάουλ για τον Τζέιμς, που ισοφαρίζει σε 7-7.

4′ Νέο κάρφωμα του Πέτγουεϊ (4-7).

4′ Κάρφωμα του Πέτγουεϊ, το Ρέθυμνο μπροστά με 2-5. Απαντάει άμεσα ο Τζέιμς και μειώνει σε 4-5.

3′ Καλάθι και φάουλ από τον Τσαϊρέλη. Μειώνει σε 3-2.

Ο Γιώργος Μπόγρης παίζει κανονικά. Προθερμάνθηκε, ντύθηκε και θα πάρει χρόνο συμμετοχής κατά πάσα πιθανότητα.

Ο Άρης έχει περάσει νικηφόρα από το ίδιο γήπεδο τέσσερα χρόνια πριν, κερδίζοντας το Ρέθυμνο με σκορ 70-59.

Ο Άρης βρίσκεται ακόμα χαμηλά στη βαθμολογία, στην 11η θέση με ρεκόρ 4-6 και έχει πετύχει μόνο μία εκτός έδρας νίκη, στη Καβάλα.

Το Ρέθυμνο βρίσκεται στην 8η θέση με ρεκόρ 5-5. Οι τέσσερις νίκες είναι μέσα στην έδρα του.