LIVE: Ρουντούπις – Άρης 60-71 (τελικό)

Στο παγωμένο Κάουνας της Λιθουανίας αναζητάει ο Άρης την πρώτη του φετινή, ευρωπαϊκή νίκη, απέναντι στη Ρουντούπις, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Γιούροκαπ. Οι κίτρινοι θέλουν να καλύψουν εντός έδρας ήττα στη πρεμιέρα από τη Νίμπουρκ και να μην αφήσουν τους Λιθουανούς να ξεφύγουν. Τηλεοπτική μετάδοση του αγώνα δεν υπάρχει, οπότε το PRESSARIS είναι η καλύτερη για να παρακολουθήσετε την εξέλιξη του αγώνα…

Το παιχνίδι γίνεται στην ιστορική έδρα της Ζαλγκίρις, το Κάουνας Σπορτς Χολ χωρητικότητας 5.000 θεατών, γιατί η φυσική έδρα της Ρουντούπις στο Πριενάι, κωμόπολη κοντά στο Κάουνας, δεν πληροί τις προδιαγραφές της Ευρωλίγκας.

Στη πρεμιέρα του Γιούροκαπ, ο Άρης έχασε από τη Νίμπουρκ στο Παλέ με σκορ 64-55 και η Ρουντούπις κέρδισε εκτός έδρας την Γκαστέρα με σκορ 82-77.

Η σύνθεση της Ρουντούπις: Ντομάντας Σέσκους, Άιντας Βισκόντας, Άντας Γιουσκεβίτσιους, Ποβίλας Μπουτκεβίτσιους, Εντγκάρας Ζελιόνις, Γκεντιμίνας Όρελικ, Γκιντάρας Καντζιούλις, Σίμας Μπουτερλεβίτσιους, Ταουτβίντας Ζιόμπα, Νταϊνιους Σαλένγκα, Αρμίνας Ούρμπουτις, Παούλιους Ιβανάουσκας, Σαούλιους Κουζμίνσκας, Γιούστας Σίνιτσα.

Η σύνθεση του Άρη: Νταν Μαυραειδής, Σέρτζιο Κερούς, Χρήστος Ταπούτος, Ντομινίκ Τζέιμς, Μιχάλης Τσαϊρέλης, Ρον Ντέιβις, Ματέι Κρούσιτς, Γιώργος Μπόγρης, Σαμ Μάλντροου, Δημήτρης Τσαλδάρης, Δημήτρης Βεργίνης, Τάσος Δήμας.

Την ίδια ώρα (19.00) διεξάγεται στη Τσεχία και ο άλλος αγώνας του ομίλου, Νίμπουρκ – Γκαστέρα.

Στο Κάουνας Σπορτς Χολ θα υπάρχει έντονο το στοιχείο του Άρη! Έξι φίλαθλοι της ομάδας ταξίδεψαν χθες με προορισμό τη Λιθουανία, βρήκαν εκεί έναν Λιθουανό οπαδό του Άρη, ονόματι Ντάριους Μπρόγκα και σε λίγη ώρα θα ξεσηκώσουν με τις φωνές τους το γήπεδο!

Ολοκληρώνεται σε λίγο η προθέρμανση των δύο ομάδων και το ευχάριστο για τον Βαγγέλη Αλεξανδρή είναι ότι έχει στην διάθεσή του τον Χρήστο Ταπούτο! Ο αρχηγός του Άρη μπορεί να μην έχει ξεπεράσει πλήρως την ίωση, αλλά δεν θα μπορούσε να χάσει αυτόν τον αγώνα…

Αυτή την ώρα γίνεται η παρουσίαση των δύο ομάδων. Στο Κάουνας Σπορτς Χολ δεν βρίσκονται περισσότεροι από 500 οπαδοί της Ρουντούπις!

Διαιτητές του αγώνα είναι οι Λάτισεφς (Λετονία), Μάντιλα (Φιλανδία) και Χάλικο (Εσθονία).

Η πεντάδα της Ρουντούπις: Βισκόντας, Σαλένγκα, Καντζιούλις, Μπουτκεβίτσιους, Όρελικ.

Η πεντάδα του Άρη: Τζέιμς, Ντέιβις, Τσαλδάρης, Μάλντροου, Μπόγρης.

1′ Καλάθι της Ρουντούπις με τον Μπουτκεβίτσιους.

2′ Ισοφαρίζει ο Μάλντροου σε 2-2 και ο ίδιος στον αιφνιδιασμό δίνει προβάδισμα στον Άρη με 4-2.

3′ Νέο καλάθι από τον Μάλντροου στον αιφνιδιασμό! 6-2 για τον Άρη!

4′ Βολές για τον Βισκόντας από φάουλ του Τζέιμς. Μειώνουν οι Λιθουανοί σε 6-3.

6′ Η Ρουντούπις με τον Κουζμίνσκας μειώνει σε 6-5.

6′ Τεχνική ποινή στον πάγκο του Άρη, εύστοχος ο Σαλένγκα από τις βολές, μπροστά η Ρουντούπις με 7-6.

7′ Κάρφωμα του Κουζμίνσκας και 9-6 για τους Λιθουανούς.

9′ Ο Γιουσκεβίτσιους κάνει το 11-6, απαντάει ο Άρης με τον Τσαλδάρη (11-8).

9′ Δύο γρήγορα φάουλ για τον Κρούσιτς, βολές για τον Κουζμίνσκας και η Ρουντούπις μπροστά με 12-8.

10′ Πρώτο καλάθι του Μπόγρη με τη φανέλα του Άρη, το σκορ στο 12-10.

10′ Φάουλ πάνω στον Κουζμίνκας, η Ρουντούπις μπροστά με 13-10.

10′ Κερδισμένο φάουλ για τον Τσαλδάρη. Ο Άρης μειώνει σε 13-11.

10′ Βολές για τον Κουζμίνσκας, η Ρουντούπις μπροστά με 14-11.

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Ρουντούπις – Άρης 14-11.

12′ Καλάθι του Τζέιμς, ο Άρης μειώνει και πάλι στον πόντο (14-13).

13′ Κερδισμένο φάουλ από τον Τζέιμς, που πάει στη γραμμή των βολών. Ο Άρης ισοφαρίζει σε 14-14.

14′ Τρίποντο του Σαλένγκα, η Ρουντούπις στο 17-14, μειώνει άμεσα ο Ταπούτος σε 17-16.

15′ Ο Βισκόντας ευστοχεί και γράφει το 19-16. Νέο καλάθι από τον Ταπούτο, ο Άρης μειώνει σε 19-18.

16′ Νέο τρίποντο του έμπειρου Σαλένγκα, η Ρουντούπις μπροστά με 22-18.

17′ Εύστοχο τρίποντο από τον Τσαλδάρη! Ο Άρης μειώνει σε 22-21.

18′ Ο Γιουσκεβίτσιους ευστοχεί σε τρίποντο, 25-21.

18′ Μειώνει ο Ταπούτος σε 25-23.

19′ Βολές για τον Τζέιμς, 1/2 και ο Άρης μειώνει σε 25-24.

20′ Βολές από τον Σίνιτσα, το σκορ στο 27-24.

20′ Καλή άμυνα του Άρη, δεν έκανε επίθεση η Ρουντούπις. Απομένουν 3” για το τέλος του ημιχρόνου και η μπάλα για τον Άρη μετά από το τάιμ άουτ.

20′ Άστοχο τρίποντο του Ντέιβις.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Ρουντούπις – Άρης 27-24.

21′ Καλάθι για τον Όρελικ (29-24), μειώνει ο Μάλντροου άμεσα σε 29-26.

22′ Εξαιρετικός Μάλντροου με τρίποντο ισοφαρίζει σε 29-29.

23′ Τρίποντο του Ντέιβις, καλάθι του Μπόγρη στον αιφνιδιασμό και ο Άρης στο +5 (34-29).

24′ Κλέψιμο του Ντέιβις και καλάθι στον αιφνιδιασμό! Ο Άρης στο +7 (36-29).

25′ Ο Κουζμίνσκας συνεχίζει να δημιουργεί προβλήματα και μειώνει σε 36-33.

26′ Καλή κίνηση του Τσαϊρέλη και 38-33.

27′ Φάουλ του Τσαϊρέλη στον Γιουσκεβίσιους. Βολές για τη Ρουντούπις που μειώνει σε 38-35.

28′ Τρίποντο του Ταπούτου από την γωνία, ο Άρης προηγείται με 41-35.

29′ Νέο τρίποντο από τον Μαυραειδή, οι κίτρινοι στο +9 (44-35)!

29′ Καλάθι και φάουλ από τον Ντέιβις, ο Άρης μπροστά με 47-35!

30′ Ο Γιουσκεβίτσιους μειώνει σε 47-37.

30′ Καλάθι του Τζέιμς (49-37), όμως οι Λιθουανοί απαντούν με τον Μπουτερλεβίτσιους (49-39).

ΤΕΛΟΣ ΤΡΙΤΟΥ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: Ρουντούπις – Άρης 39-49.

31′ Τρίποντο από τον Μαυραειδή, ο Άρης στο +13 (52-39).

33′ Τρίποντο του Μάλντροου και ο Άρης μπροστά με 43-55. Απαντάει ο Καντζιούλις και μειώνει σε 46-55.

34′ Επιθετικό ριμπάουντ του Κερούς και καλάθι για τον Αμερικανό! Ο Άρης μπροστά με 57-46.

34′ Νέο τρίποντο του Καντζιούλις, οι Λιθουανοί μειώνουν σε 57-49! Απαντάει άμεσα ο Τζέιμς με τρίποντο (60-49).

36′ Ο Σαλένγκα μειώνει σε 60-51.

36′ Ασίστ του Τζέιμς, καλάθι του Μάλντροου και 62-51.

37′ Βολές για τον Κουζμίνσκας, η Ρουντούπις μειώνει σε 62-53.

37′ Τρίποντο από τον Τζέιμς! Ο Άρης στο +12 (65-53)! Δεν μπορεί να χάσει αυτό το ματς!

38′ Ο Βισκόντας μειώνει σε 65-54, οι Λιθουανοί πιέζουν…

39′ Ο Τζέιμς στις βολές, γράφει το 67-54. Ο Σαλένγκα μειώνει σε 67-56.

39′ Ο Τσαλδάρης με βολές γράφει το 69-56.

40′ Ο Όρελικ μειώνει σε 71-58.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: Ρουντούπις – Άρης 60-71