PRESSARIS: Ο έλεγχος των παικτών και η πειστική απάντηση

Ο Άρης πλήρωσε μια στιγμιαία αδράνεια με δυο χαμένους υπερπολύτιμους βαθμούς. Μπορεί σε απόδοση να υστέρησε σε σύγκριση με τα τελευταία παιχνίδια, ωστόσο η παρουσία της ομάδας -κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο- ήταν πειστική παρά την ισοπαλία. Δυστυχώς… οι αστάθμητοι παράγοντες έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους.

ΒΕΛΛΙΔΗΣ Βαθμός 7
 Θεατής στον αγώνα, εδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν φέρει ευθύνη για το γκολ. Η απόδοσή του κυμάνθηκε στα γνωστά επίπεδα.

ΝΕΤΟ Βαθμός 7
 Προωθήθηκε στα χαφ με την είσοδο του Παπαζαχαρία, δίνοντας ρυθμό απο την δεξιά πτέρυγα. Η απόδοσή του έχει ανέβει στα τελευταία παιχνίδια.

ΜΙΣΕΛ Βαθμός 6
 Εξακολουθεί να χωλαίνει στα ανασταλτικά του καθήκοντα. «Παίζοντας» όλη τη γραμμή γίνεται ευάλωτη η αριστερή πλευρά αμυντικά. Χρειάζεται ανάσες.

ΚΑΣΤΙΓΙΟ Βαθμός 7
 Δεν έπιασε την απόδοση των τελευταίων αγωνιστικών, ενώ δεν κατάφερε να μετατρέψει σε γκολ 2-3 καλές ευκαιρίες που του δόθηκαν. Αναδεικνύεται σταδιακά σε βαρόμετρο της ομάδας. Ο Άρης χρειάζεται τα γκολ του.

ΦΑΤΙ Βαθμός 7
 Ο Γάλλος γεμίζει το χώρο του κέντρου. Όταν βρεθεί σε καλή μέρα λειτουργεί όλη η μεσαία γραμμή σωστά. Άτυχος στη φάση του δοκαριού, θα μπορούσε να δώσει αυτός τη λύση επιθετικά.

ΣΑΝΚΑΡΕ Βαθμός 7
 Δίχως πίεση η άμυνα του Άρη ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο. Δεν φέρει ευθύνη το κέντρο της άμυνας για το γκολ που δέχτηκε.

ΓΙΑΝΝΙΩΤΑΣ Βαθμός 6
 Προσπάθησε στο διάστημα που αγωνίστηκε, ωστόσο φάνηκε ότι του λείπουν αγώνες. Ίσως αποδίδει καλύτερα όταν αγωνίζεται στις πτέρυγες.

ΚΑΠΕΤΑΝΟΣ Βαθμός 7
 Χρήσιμος όσο είχε δυνάμεις. Εξαιρετική η κάθετη πάσα στο Ακόστα απο την οποία προήρθε το γκολ για τον Άρη. Του λείπει φέτος η τελική προσπάθεια.

ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ Βαθμός 7
 Η άμυνα του Άρη δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα. Ισχύει ό,τι και στην περίπτωση του Σανκαρέ. Είχε καλές επεμβάσεις όταν χρειάστηκε.

ΟΥΜΠΙΝΤΕΣ Βαθμός 8
 Σταθερά σε καλά επίπεδα η απόδοση του Αργεντίνου. Απο τους πιο χρήσιμους παίκτες του φετινού Άρη. Δίνει και μπορεί να δώσει ακόμα περισσότερες λύσεις στην ομάδα.

ΑΚΟΣΤΑ Βαθμός 7
 Επηρεάστηκε σε ένα βαθμό απο τον τραυματισμό του. Τελείωσε με ψυχραιμία την φάση του γκολ και έδειξε πως μπορεί να τον υπολογίζει ο προπονητής στο αριστερό άκρο της επίθεσης.

ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΑΚΟΣ Βαθμός 7
 Ο νεαρός δείχνει ότι έχει ταλέντο. Βοήθησε στην πίεση που άσκησε ο Άρης επιθετικά στο δεύτερο ημίχρονο.

ΠΑΠΑΖΑΧΑΡΙΑΣ Βαθμός 7
 Κλήθηκε να καλύψει το δεξί άκρο της άμυνας και το έκανε με επιτυχία. Είχε συμμετοχή και στην επίθεση. Όσο του δίνεται η ευκαιρία με αγωνιστικά λεπτά, αποκτάει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση.

ΚΑΤΙΔΗΣ –

Ο ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ

Τίποτα σπουδαίο για την ομάδα της Κρήτης. Κατάφερε να σκοράρει κόντρα στη ροή του αγώνα και τίποτα περισσότερο. Για να κρατήσει τον βαθμό επιστράτεψε κάθε λογής πρακτική. Απο τις χειρότερες εμφανίσεις αντιπάλου στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Ο Δασκαλόπουλος έδωσε ρεσιτάλ κακής διαιτησίας. Δεν είναι μόνο το ακυρωθέν γκολ και οι υπόλοιπες φάσεις, αλλά και η ανοχή στο να καθυστερεί το αδικαιολόγητα παιχνίδι. Εκνεύρισε τους παίκτες του Άρη με τις παρατηρήσεις, αφού δεν επέτρεψε με τον τρόπο αυτό να κρατήσει η ομάδα ρυθμό. Σε κακή μέρα και οι βοηθοί Ποντίκης, Σταθόπουλος.