PRESSARIS-Aνάλυση: Ο “χάρτης” των γκολ του φετινού Άρη! Πότε και πως σκοράρουν οι “κίτρινοι”…

Στο παιχνίδι με τον Ηρακλή Αμπελοκήπων ο Άρης πέτυχε την πιο ευρεία φετινή του νίκη εντός έδρας στο πρωτάθλημα, ενώ ισοφάρισε και το σκορ της νίκης επί του Έβρου στο Σουφλί (0-3) που ήταν και το μεγαλύτερο καθαρό σκορ με το οποίο κέρδισαν μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα οι “κίτρινοι”.

Επιθετικά ο Άρης κι ενώ έχουμε συμπληρώσει σχεδόν τα 2/3 του πρωταθλήματος με το πέρας και της 19ης αγωνιστικής, έχει έναν καλό απολογισμό, όχι όμως τον καλύτερο, καθώς προπορεύονται Καβάλα και Πανσερραϊκός με 35 τέρματα έκαστος.

Ίσως εκεί ευθύνεται το γεγονός ότι δεν έχει καταφέρει ακόμα να επιστρέψει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και να αποκτήσει διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες.

Ο Άρης, δημιουργεί πολλές φάσεις ανά παιχνίδι, σκοράρει αρκετά, αλλά πολλές φορές δυσκολεύεται να βρει στόχο…

10 ποδοσφαιριστές του Άρη έχουν σκοράρει φέτος, με τον Μάουρο Πόι να έχει πετύχει σχεδόν το 1/3 των τερμάτων του Άρη. Από τους 10 οι δύο αποτελούν παρελθόν (Γιαννίτσης, Ατματσίδης), ενώ δεύτερος στη σχετική λίστα είναι ο Αντώνης Καπνίδης με 6 τέρματα.

Πότε σκοράρει ο φετινός Άρης;

Από τα συνολικά 31 τέρματα ο Άρης έχει πετύχει τα 13 στο πρώτο μέρος και τα υπόλοιπα 18 στο δεύτερο 45λεπτο. Εκ πρώτης όψεως, μοιάζει φυσιολογικό αλλά καταδεικνύει την αδυναμία του Άρη να “καθαρίζει” από το πρώο ημίχρονο παιχνίδι με αντιπάλους ποιοτικά πολύ κατώτερους.

Σε αρκετές των περιπτώσεων μέχρι και σήμερα ο Άρης παρότι άνοιγε το σκορ από νωρίς στο πρώτο μέρος, χρειαζόταν αρκετή ώρα για να “σφραγίσει” μία νίκη, που επί των πλείστων το κατάφερνε στο δεύτερο ημίχρονο.

Aναλυτικά:

• 1΄-15΄          4
  • 15΄-30΄        6
  • 30΄-45′         3
  • 45΄-60΄        3
  • 60′- 75΄        6
  • 75΄-90΄        9

Πως σκοράρει ο φετινός Άρης:

Δεν ήταν λίγες οι φορές που οι “κίτρινοι” έψαξαν το γκολ στον… αέρα. Πέτυχαν μάλιστα τα 8 τέρματα από τα συνολικά 31 με το κεφάλι, ενώ 20 φορές βρήκαν στόχο με πλασέ η σουτ εντός και εκτός περιοχής.

Αρκετά μάλιστα από τα τέρματα που δεν σημειώθηκαν με το κεφάλι προήλθαν από ελεύθερα χτυπήματα ή κόρνερ, όπως για παράδειγμα τo γκολ του Φερνάντες στο πρόσφατο παιχνίδι με τον Ηρακλή Αμπελοκήπων.

Γενικότερα οι στημένες φάσεις δίνουν πολλές λύσεις στον φετινό Άρη, ενώ έχουν χαρίσει και σημαντικά “τρίποντα”.

Οι παίκτες του Άρη έστησαν φέτος και τέσσερις φορές την μπάλα στο σημείο του πέναλτι. Ο Πόι ανέλαβε τα πρώτα τρία και τα αξιοποίησε κατάλληλα, ενώ εν τη απουσία του ο Σουνάς “σπατάλησε” το τέταρτο και τελευταίο.