Super League 2 – Βόρειος Όμιλος: Έβδομη σερί νίκη για τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, έπιασε πεντάδα ο Ηρακλής

Ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός στις καθυστερήσεις πήρε αγχωτική νίκη με 2-1 επί του Μακεδονικού και συνεχίζει ασταμάτητος στην κορυφή με επτά σερί τρίποντα. Σκαρφάλωσε στην πεντάδα ο Ηρακλής με το διπλό (0-1) επί του Απόλλωνα Πόντου, επιστροφή στις νίκες για τη Νίκη Βόλου που επικράτησε με 3-1 του Αιολικού.

Με γκολ του Γιαννιώτα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λεβαδειακός πήρε μεγάλη νίκη επικρατώντας του Μακεδονικού με 2-1. με τη νίκη αυτή οι Βοιωτοί έφτασαν τους 48 βαθμούς, 9 περισσότερους από την ΑΕΛ, έχοντας και ένα ματς περισσότερο. Από την άλλη ο Μακεδονικός έμεινε στους 26 πέφτοντας από την 3η θέση στην οποία βρίσκεται πλέον η Νίκη Βόλου που έφτασε τους 28.

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν αν μπουν πιο δυνατά και να προηγηθούν νωρίς στο σκορ. Συγκεκριμένα ο Σιμόνι στο 18′ έκανε το 0-1, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους στο 22′ να βλέπουν το σουτ του Ντα Κόστα να σταματάει στο δοκάρι του Πεντρέου. Στο δεύτερο και στο ξεκίνημά του οι «πράσινοι» κατάφεραν αν ισοφαρίσουν με τον Τσιριγώτη στο 48′.

Από εκείνο το λεπτό πίεζαν συνεχώς για να κάνουν το 2-1 με τον Λεβαδειακό να κρατάει αυτό το 1-1. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε ο Γιαννιώτας διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Σκόρερ: 48′ Τσιριγώτης. 20+3 Γιαννιώτας. – 18′ Σιμόνι

Λεβαδειακός (Οφρυδόπουλος): Γκροφ, Πίρινεν, Βήχος, Λιάγκας, Γκεζαλί (63′ Πολέττο), Ντεντάκης, Μεχία (46′ Μπελμόντε), Συμελίδης (63′ Κωστή), Ντα Κόστα (76′ Μπαΐροβιτς), Τσιριγώτης (71′ Ρομό), Γιαννιώτας.

Μακεδονικός (Μαλεζάς): Περντρέου, Σαραγιώτης, Μπουκουβάλας, Γρομητσάρης, Λυμπεράκης, Χάσεκ, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Πάρφιτ (72′ Σίλβα), Τσιλιγγίρης (43′ λ.τ Χασάνογλου), Σιμόνι.

Νίκη Βόλου – Αιολικός 3-1
Με τριάρα στον Αιολικό ανέβηκε στην 3η θέση η Νίκη Βόλου. Η ομάδα του Δημήτρη Ελευθερόπουλου επικράτησε με 3-1 των αντιπάλων τους και έφτασαν τους 28 βαθμούς, ξεπερνώντας τον Μακεδονικό που έμεινε στους 26 μετά την ήττα του από τον Λεβαδειακό στις καθυστερήσεις. Ο Αιολικός από την πλευρά του έμεινε στους 16 βαθμούς και στην 10η θέση.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν προς το τέλος του ημιχρόνου να πάρουν σημαντικό προβάδισμα, κάνοντας στο 35′ με τον Τζιώρα το 1-0 και στο 37′ με τον Κρητικό το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ενομό στο 54′, αλλά στην συνέχεια η Νίκη όχι μόνο κράτησε το σκορ, αλλά στο 89′ με τον Στίκα έκανε το 3-1, ενώ στο 81′ με τον Τζιώρα είχε δοκάρι

Σκόρερ: 35′ Τζιώρας, 37′ Κρητικός, 89′ Στίκας – 54′ Ενομό

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Στίκας, Ανδρέου, Να’α, Κυριακίδης, Λίταινας (78′ λ.τ Πέττας), Παναγιωτίδης, Μιράντα, Κρητικός (83′ Μπαχανάκ), Τζιώρας.

Αιολικός (Κρισμάρεβιτς): Ντόκιτς, Γιοκέ (87′ Μπαλογιάννης), Ζάκαριτς, Ενομό, Μουχάλης, Καρανίκας, Τριανταφυλλάκος (72′ Νούλας), Σρνιτς (79′ Καγκελίδης), Σαραντίδης (46′ Ζιβογίεβιτς), Ουνγιαλίδης, Τριανταφύλλου.

Απόλλων Πόντου – Ηρακλής 0-1
Σημαντικό διπλό στην μάχη που δίνει για να βρεθεί στην πεντάδα πήρε κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου ο Ηρακλής. Ο «γηραιός επικράτησε με 1-0 και έφτασε έτσι τους 24 βαθμούς όσους και ο ΠΑΟΚ Β’ και βρίσκεται όπως αναφέραμε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι Πόντιοι από την πλευρά τους με την ήττα αυτή έμειναν στην τελευταία θέση με 11 βαθμούς, με την διαφορά τους από τον Καμπανιακό να έχει 16.

Όσον αφορά το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο δεν μπήκε κάποιο γκολ με το 0-0 να μένει ως το τέλος. Στο δεύτερο και στο ξεκίνημά του ο Γκέρμους με σουτ στο 50′ έκανε το 0-1. Το σκορ κράτησαν ως το τέλος οι «κυανόλευκοι» παίρνοντας την μεγάλη νίκη.

Σκόρερ: 50′ Γκέρμους

Απόλλων Πόντου (Καλί – Καλαϊτζίδης): Κίναλης, Καλογέρης, Ντιαλόσι, Αλμπάνης, Αμαραντίδης, Σαχόλλι, Μουμίν, Αμπουντού, Αγκουάντο, Μπλανκ Καζάου, Κάρδαρης.

Ηρακλής (Αμανατίδης): Παλαβράκης, Βιτλής, Πατράλης, Γκμπενιόν, Χρουσιέλ (46′ Τσαγκαλίδης), Κωστόπουλος, Ισνάλντο, Αρόγιο (46′ Γκέρμους), Εμπό, Κουντουριώτης (82′ Σπυρίδης), Κούστα.