VAR και… φλυαρία “φρέναραν” τον μέτριο Άρη 0-0 στο Περιστέρι

Ούτε τώρα! Ο Άρης πέταξε και άλλους βαθμούς στο Περιστέρι, αφού έφερε λευκή ισοπαλία (0-0) με τον Ατρόμητο, με τους κιτρινόμαυρους να εμφανίζονται ανούσιοι αφού ενώ είχαν την πλήρη κατοχή της μπάλας δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του αντίπαλου τερματοφύλακα. Σημαντικότερη στιγμή της συνάντησης το γκολ του Φαμπιάνο που ακυρώθηκε από το VAR, και το σουτ του Μάνου Γκαρθία στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο Άρης κλειδώθηκε από τη διπλή ζώνη άμυνας του Ατρομήτου, ήταν τρομερά απρόσεκτος στις τελικές του πάσες και δεν κατάφερε ουσιαστικά σε κανένα σημείο να απειλήσει ουσιαστικά τον αντίπαλο, ο οποίος κατέβηκε ελάχιστες φορές στην περιοχή του Κουέστα.

Ο Ετέμπο ήταν και πάλι από τους πιο σταθερούς του Άρη, ενώ σε αυτό το ματς οι κιτρινόμαυροι εκτός από βαθμούς έχασαν και τους Μπράμπετς και Οντουμπάζιο οι οποίοι αποχώρησαν τραυματίες.

ΜΕ 4-2-3-1 Ο ΑΡΗΣ

Οι κιτρινόμαυροι ξεκίνησαν την αναμέτρηση με τον Κουέστα κάτω από τα δοκάρια, αριστερό μπακ τον Μαζικού, δεξί τον Οντουμπάζιο και δίδυμο στα στόπερ τους Φαμπιάνο και Μπράμπετς. Οι Ετέμπο και Νταμπό στα χαφ και η τριάδα των Ιτούρμπε, Ματέο Γκαρσία και Μαντσίνι πίσω από τον Γκρέι, που επελέγη να αγωνιστεί στην κορυφή της επίθεσης.

ΠΙΕΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΡΗ ΚΑΙ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά όμως από το 10΄και μετά οι κιτρινόμαυροι αύξησαν την πίεσή τους και προσπαθούσαν πότε από δεξιά και πότε από αριστερά να φτάσουν στην περιοχή του Γιαννιώτη. Στο 14′ μάλιστα πέτυχαν και γκολ μετά απο κόρνερ του Μαντσίνι και κεφαλιά του Φαμπιάνο, όμως ακυρώθηκε από το VAR για χέρι του Βραζιλιάνου αμυντικού του Άρη.

ΥΠΕΡΟΧΗ, ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΕΛΙΚΗ

Ο Άρης καθ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχε την κατοχή αλλά δεν κατάφερε να μετουσιώσει την υπεροχή του σε τελικές προσπάθειες. Οι κιτρινόμαυροι δεν μπορούσαν να διασπάσουν την άμυνα του Ατρομήτου με τον Γκρέι να φαίνεται απελπιστικά μόνος.

ΠΗΡΕ ΡΙΣΚΟ ΣΤΟ Β ΜΕΡΟΣ Ο ΠΑΡΝΤΙΟΥ, ΑΛΛΑ ΔΕ ΒΓΗΚΕ

Ο Άλαν Πάρντιου στο β ημίχρονο αποφάσισε να… παίξει τα ρέστα του καθώς με την είσοδο του Μάνου Γκαρθία στη θέση του Νταμπό έκανε άκρως επιθετική την ομάδα του. Παρόλα αυτά ο Άρης δεν κατάφερε να βρει διαδρόμους και να σπάσει τη διπλή ζώνη άμυνας της ομάδας του Περιστερίου.

Σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου οι κιτρινόμαυροι είχαν την κατοχή της μπάλας, όμως ούτε ο Γκρέι, ούτε ο Μαντσίνι, ούτε ο Μάνου Γκαρθία κατάφεραν να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Γιαννιώτη.

Στο 71΄μάλιστα ο Πάρντιου έριξε και τον Πάλμα στο παιχνίδι στη θέση του Γκρέι, χωρίς όμως να καταφέρει ούτε και αυτός να απειλήσει.

ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ

Ο Άρης είχε τεράστια ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όμως το σουτ του Μάνου Γκαρθία απέκρουσε ο Γιαννιώτης.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Ντε Μποκ, Κεσχρίντα, Χατζηισαϊας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Κουέν, Έρλινγκμαρκ, Ροτάριου, Κλωναρίδης και Ρομπάιγ.

ΑΡΗΣ (Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάζιο (46′ Εμπακατά), Μαζικού, Φαμπιάνο, Μπράμπετς(66′ Ενκουλού), Νταμπό (46′ Μάνου Γκαρθία), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε(61′ Καμάτσο), Μαντσίνι, Γκρέι (71′ Πάλμα).

Διαιτητής: Ζαμπάλας

Βοηθοί: Θανασιάς, Παγουρτζής

4ος: Κουμπαράκης

VAR: Μανούχος και Στεφανής