Κάθε χρόνο και χειρότερα! Ο 4ος σερί… τρελός αποκλεισμός -“χαρακίρι” από το κύπελλο

Κάθε χρόνο και χειρότερα! Τέταρτος σερί αποκλεισμός-“αυτοκτονία” από το κύπελλο για τον Άρη.

Ένα απίστευτο αρνητικό σερί σημειώθηκε χθες. Οι κιτρινόμαυροι τα τέσσερα τελευταία χρόνια που επέστρεψαν στη μεγάλη κατηγορία, έχουν “καταφέρει” στον θεσμό… ταμπού, όπως έχει εξελιχθεί, αυτόν του κυπέλλου να έχουν τέσσερις αποκλεισμούς- “χαρακίρι”.

Κατά χρονική σειρά αποκλείστηκαν με απίστευτους τρόπους από τον Εργοτέλη (2018-19), ΑΕΚ (2019-20), Ολυμπιακό (2020-21) και Λαμία (2021-22). Και στα τέσσερα παιχνίδια έγιναν απίστευτα πράγματα για να βγει εκτός κυπέλλου η κιτρινόμαυρη ομάδα.

Το χθεσινό είναι τόσο νωπό στις μνήμες όλων… (ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΕΔΩ)

Οι προηγούμενες τρεις φορές:

Περίοδος 2018-19: Φάση ομίλων, όπου προκρίνονται δυο ομάδες από τις τέσσερις. Ο Άρης έχει 4 βαθμούς (ισοπαλία 1-1 με ΠΑΟΚ, νίκη 2-1 επί του Αήττητου) και παίζει στην Κρήτη με τον Εργοτέλη, θέλει απλά μια ισοπαλία για να προκριθεί στους 16. Κι όμως μετά από απίστευτο μπλακ άουτ, χάνει με 3-0 στην αρχή του παιχνιδιού και με τελικό 3-2 γυρίζει με άδεια χέρια στην Θεσσαλονίκη.

Περίοδος 2019-20: Ένα βήμα πριν τον τελικό κόντρα στην ΑΕΚ. Έχοντας χάσει με 2-1 στο ΟΑΚΑ στο τελευταίο ματς προ… covid-19 τον Μάρτιο, δίνει την ρεβάνς μπροστά σε άδειες κερκίδες, λόγω των περιοριστικών μέτρων στις 24 Ιουνίου.  Ο Άρης προηγείται στο 90’+3 με τον Ντιγκινί με 2-0, όλοι σκέφτονται τον τελικό και την πολυπόθητη κούπα, αλλά ο Μάρκο Λιβάγια με ένα γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90 +6′) και ένα στην παράταση (102′), έδωσε το εισιτήριο στην ΑΕΚ.

Περίοδος 2020-21: Προημιτελική φάση και πάλι. Ο Άρης έχει χάσει από τον Ολυμπιακό στον Πειραιά με 2-1, προηγείται στην ρεβάνς του Κλεάνθης Βικελίδης με 1-0 με το γκολ του Γκάμα από το 54′ και έχει τον έλεγχο του αγώνα. Τίποτε δεν προμηνύει μια από τις φάσεις όλων των εποχών. Στο 87′ ο Ανδρέας Μπουχαλάκης, ο οποίος “κρύφθηκε” στο δεξί δοκάρι, δεν τον αντιλήφθηκε ο Κουέστα και μόλις ακούμπησε τη μπάλα στο έδαφος, του την έκλεψε και σκόραρε (1-1)!