Λεπτό προς λεπτό η «μάχη» του Άρη στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό

Μετά από ακριβώς 30 ημέρες ο Άρης δίνει ξανά επίσημο αγώνα, αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ (18.30). Παρακολουθήστε από το PRESSARIS την εξέλιξη του αγώνα και όσα προηγούνται αυτού.

Stoiximan.gr: Το παιχνίδι σου καλύτερο με 300+ ειδικά στοιχήματα σε κάθε αγώνα του Άρη!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ: ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΡΗΣ 76-67

Ακόμα 45” για το φινάλε, τάιμ άουτ ο Καστρίτης

40′ Σκοράρει ο Γοκς στον αιφνιδιασμό, 76-67

Κλέψιμο ο Μποχωρίδης, που κάνει λάθος στη συνέχεια…

Άστοχο τρίποντο του Μπελ

Τάιμ άουτ για τον Άρη

39′ Φάουλ-ανακάλυψη των διαιτητών, στις βολές ο Μιλουτίνοφ (2/2), 74-67

Ακόμα 1’50” για το τέλος του αγώνα

39′ Εύστοχος ο Μπελ, 72-67

38′ Τρίποντο ο Τουπάν, 72-65

38′ Καλάθι και φάουλ ο Μποχωρίδης, 69-65, άστοχη η βολή

Βήματα ο Γουέμπερ, ευκαιρία για τον Άρη να μειώσει κι άλλο

37′ Ασίστ ο Τολιόπουλος, τελειώνει ωραία ο Κάιζερ, 69-63

36′ Νέο φάουλ και βολές για τον Τουπάν (1/2), 69-61

36′ Στις βολές ο ΛεΝτέι (1/2), 68-61

36′ Δύσκολο καλάθι του Τολιόπουλου, 67-61

35′ Σκοράρει ο Τζόουνς, 67-59

34′ Φόλοου κάρφωμα του Κάιζερ, 67-57, εκνευρισμός στους γηπεδούχους

32′ Εύστοχος ο Γκος, 67-55

Τάιμ άουτ από τον Μπλατ

32′ Κλέψιμο και καλάθι ο Φλιώνης, 65-55

32′ Εντυπωσιακό μπάσιμο του Τολιόπουλου, 65-53

31′ Μειώνει ο Φλιώνης, 65-51

ΤΕΛΟΣ Γ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 65-49

Άστοχο τρίποντο του Φλιώνη στο φινάλε του δεκαλέπτου

29′ Στις βολές ο Τζόουνς (0/2)

29′ Στις βολές ο Τουπάν (2/2), 65-49

29′ Καλάθι από κοντά για τον Αγραβάνη, 63-49

28′ Τρίποντο ο Μποχωρίδης, 61-49

28′ Σκοράρει ο Πρίντεζης, 61-46

27′ Στις βολές τώρα ο Γουέμπερ (2/2), 59-46

27′ Στις βολές ο ΜακΓκι (1/2), 57-46

26′ Τρίποντο από τον Αγραβάνη, 57-45

Τάιμ άουτ στο ΣΕΦ

26′ Δύσκολο καλάθι από τον Τουπάν, 54-45

Σερί 0-7 για τον Άρη τώρα

25′ Κλέψιμο και καλάθι από τον Μποχωρίδη, 52-45

25′ Ασίστ ο ΜακΓκι, καλάθι και φάουλ ο Νταλό, 52-43, μέσα η βολή

24′ Εύστοχος ο Μπελ, 52-40

22′ Από κοντά ο Μιλουτίνοφ, 52-38

21′ Σκοράρει ο Μποχωρίδης, απαντάει ο Γκος, 50-38

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο…

Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ο Μπορίς Νταλό με 7 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό από 9 πόντους έχουν οι Άξελ Τουπάν και Αλέξανδρος Βεζένκοφ.

Ολυμπιακός: 9/10 βολές, 12/22 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 17 ριμπάουντ (14-3), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 8 λάθη, 9 φάουλ.

Άρης: 7/8 βολές, 10/23 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 16 ριμπάουντ (10-6), 8 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 8 λάθη, 11 φάουλ.

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: 48-36

Άστοχος ο Νταλό από τα 10 μέτρα

Ακόμα 4” για το τέλος του ημιχρόνου…

20′ Τρεις βολές για τον Τουπάν (2/3), 48-36

20′ Στις βολές ο Μποχωρίδης (2/2), 46-36

20′ Νέο λάθος και καλάθι του Τουπάν στον αιφνιδιασμό, 46-34

19′ Φόλοου του ΜακΓκι, 44-34

Με γρήγορο σερί 6-0 ο Ολυμπιακός ξέφυγε λόγω των εύκολων λαθών του Άρη

19′ Κάρφωμα από τον Παπανικολάου σε αιφνιδιασμό και πάλι, 44-32

19′ Ξανά ο Βεζένκοφ στον αιφνιδιασμό, 42-32

18′ Εύστοχος ο Βεζένκοφ, 40-32

17′ Μειώνει ο Κάιζερ, 38-32

17′ Καλάθι και φάουλ ο Πρίντεζης, 38-30, μέσα η βολή

16′ Καλάθι από τον Γουέμπερ, 35-30

16′ Κέρδισε φάουλ και βολές ο Τζόουνς (2/2), 33-30

Τάιμ άουτ από τον Μπλατ αυτή τη φορά

15′ Μειώνει κι άλλο ο Άρης με φόλοου του Χρηστίδη, 33-28

15′ Καλάθι και φάουλ ο Νταλό, 33-26, μέσα η βολή

14′ Πρώτο καλάθι για τον Τζόουνς, 33-23

13′ Τρίποντο και από τον Μάντζαρη, 33-21

13′ Μειώνει ο Νταλό, 30-21

12′ Ξανά ο Τουπάν με τρίποντο, 30-19

12′ Καλάθι από τον Τουπάν, 27-19

12′ Στις βολές ο Τουπάν (2/2), 25-19

11′ Τρίποντο ο Σλαφτσάκης, 23-19

11′ Σκοράρει ο Πρίντεζης, 23-16

ΤΕΛΟΣ Α’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ: 21-16

10′ Στις βολές ο Σλαφτσάκης (2/2), 21-16

9′ Τρίποντο από τον Τολιόπουλο, 21-14

9′ Στις βολές ο Παπανικολάου (2/2), 21-11

9′ Λέι απ από τον Νταλό, 19-11

8′ Σκοράρουν Αγραβάνης και Γουέμπερ, 19-9

7′ Καλάθι και φάουλ από τον Κάιζερ, 15-9, έχασε τη βολή

6′ Κι άλλο τρίποντο, από τον Παπανικολάου, 15-7

Τάιμ άουτ από τον Καστρίτη που βλέπει τον Ολυμπιακό να τρέχει σερί 10-0

6′ Τρίποντο από τον Γκος, 12-7

5′ Νέο καλάθι από τον Βεζένκοφ, 9-7

4′ Τρίποντο ο Βεζένκοφ, 7-7

4′ Στις βολές ο Γουέμπερ, 4-7

Καλή άμυνα στο ξεκίνημα από τον Άρη, παίζει με ένταση και βγάζει ενέργεια

3′ Τρίποντο ο Μπελ, 2-7

2′ Από κοντά ο Μιλουτίνοφ, απαντάει ο Μποχωρίδης, 2-4

2′ Εύστοχος ο Μπελ, 0-2

Η πεντάδα του Ολυμπιακού: Γκος, Γουέμπερ, ΛεΝτέι Βεζένκοφ, Μπόγρης.

Η πεντάδα του Άρη: Φλιώνης, Μπελ, Μποχωρίδης, Χάρις, ΜακΓκι.

18.27: Ολοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων. Σε 3′ το τζάμπολ.

18.20: Φυσικά, πρόσωπο του αγώνα είναι ο Βασίλης Τολιόπουλος, ο οποίος επιστρέφει στο ΣΕΦ ως αντίπαλος του Ολυμπιακού, φορώντας πλέον τα κιτρινόμαυρα του Άρη.

18.17: Ελάχιστος ο κόσμος στο γήπεδο… Μοιάζει με παιχνίδι κεκλεισμένων θυρών.

18.15: Δίπλα στην ομάδα βρίσκεται ο πρόεδρος της ΚΑΕ Άρης, Χάρης Παπαγεωργίου.

18.12: Η τελευταία φορά που ο Άρης έφυγε με το διπλό από την έδρα του Ολυμπιακού, ήταν στην περίοδο 2006-07 όταν νίκησε με 70-76 (Πεν 22, Άκερ 18 – Καστλ και Μάσεϊ 15).

18.08: Συνεχίζουν το ζέσταμα τους οι δύο ομάδες στα 20′ περίπου πριν το τζάμπολ του αγώνα.

18.03: Διαιτητές της σημερινής αναμέτρησης είναι οι Σχινάς, Κωνσταντινίδου, Τσολάκος.

17.59: Από την αρχή του 2019 και μέχρι τη διακοπή οι «κιτρινόμαυροι» μετρούσαν τέσσερις νίκες σε πέντε παιχνίδια, ενώ ο Ολυμπιακός προέρχεται από πέντε σερί ήττες στην Ευρωλίγκα, έχοντας και την αποχώρηση-αποκλεισμό του από το ΟΑΚΑ στον αγώνα Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό.

17.55: Ο Άρης αντιμετώπισε τη διακοπή ενός μήνα στο πρωτάθλημα, δίνοντας τρία φιλικά παιχνίδια: Με τον Ερμή Λαγκαδά, την Λουκόιλ Λέφσκι και τον Ερμή Αγιάς.

17.46: Δύο απουσίες για τον Ολυμπιακό. Εκτός δράσης είναι ο τραυματίας Γιάνις Στρέλνιεκς, ενώ λίγο πριν το τζάμπολ εκτός δωδεκάδας έμεινε και ο Γιάνις Τίμα λόγω ενός προσωπικού προβλήματος. Στη θέση του ο Δημήτρης Αγραβάνης.

17.43: Για τον Άρη απουσιάζει ο Δημήτρης Βεργίνης εξαιτίας ενός τραβήγματος στους οπίσθιους μηριαίους. Τη θέση του στη δωδεκάδα πήρε ο Γιώργος Αγγέλου.

17.39: Να σημειωθεί ότι ο Ολυμπιακός έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση έξι βαθμών για την αποχώρησή του από τον ημιτελικό Κυπέλλου στο ΟΑΚΑ, η οποία όμως δεν έχει εφαρμοστεί μετά την έφεση που άσκησε η ΚΑΕ Ολυμπιακός.

17.38: Με τον αγώνα στο ΣΕΦ ολοκληρώνεται η 17η αγωνιστική της Basket League. Δείτε ΕΔΩ τα αποτελέσματα του Σαββατοκύριακου και τη βαθμολογία, όπως διαμορφώθηκε πριν τον αγώνα του Ολυμπιακού με τον Άρη.