Μπάσκετ Εφήβων: Άνετη νίκη του Άρη επί του ΠΑΟΚ (77-66)

Η ομάδα Mπάσκετ Εφήβων του Άρη κέρδισε τον ΠΑΟΚ με 77-66 για το πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

Όπως σημειώνει το επίσημο σάιτ του συλλόγου:

“Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 20-3 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο ημίχρονο σε 30-28. Ο ΑΡΗΣ όμως κατάφερε να ξαναπάρει διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και χωρίς να αλλάξει κάτι στην εικόνα του παιχνιδιού, με εξαιρετική ανασταλτική και επιθετική λειτουργία πήρε εύκολα τη νίκη με 77-66.

Διαιτητές: Αναστασιάδης Β.- Κανελλίδης

Δεκάλεπτα 20-3, 30-28, 58-43, 77-66

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας 17(2), Βενετίδης 2, Καζαμίας 20(4), Πεταλωτής 2, Επαμεινώνδας 10(1), Πατεράκης 6, Κοτσαπουϊκίδης, Πουρλίδας 14(4), Βασιλάκης, Φωτιάδης, Γιαννίκος 6(1)

ΠΑΟΚ (Μελετιάδης-Σταυρόπουλος): Πιαράς 6, Κυριακόπουλος, Τσιμερίκας 5(1), Αλευράς, Γιαννάτος 15(2), Λέφας 17(2), Πέργουλης 10(2), Μανθόπουλος 12(2), Τσιφτσής, Ταλιχμανίδης, Χατζηχρυσάφης 2″.

Μπάσκετ Εφήβων: Άνετη νίκη του Άρη επί του Μαντουλίδη

Η ομάδα μπάσκετ Εφήβων του Άρη κέρδισε εκτός έδρας τον Μαντουλίδη με 66-82 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ και παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα.

Όπως ανακοίνωσε ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με +16 (12-28). Στη δεύτερη περίοδο ο Μαντουλίδης μείωσε στους 8 πόντους με 35-43, ωστόσο οι «κιτρινόμαυροι» ήταν καταιγιστικοί στο τρίτο δεκάλεπτο και αύξησαν τη διαφορά στο +26. Χωρίς να αλλά κάτι ο ΑΡΗΣ έφυγε με το διπλό.

Διαιτητες: Κλιγκόπουλος – Μουστάκης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 12-28, 35-43, 45- 71, 66-82

Μαντουλίδης (Τάκης-Ασημακοπουλος): Αραμπατζής, Ακριτιδης 2, Δουσπίρης, Γκοτζαμανίδης 21, Παπαχρήστος, Κατσιμαγγλής 6,Γούσιος 4, Ασημακόπουλος 16, Στεργιόπουλις 5(1), Γκιουλέκας, Καγιαρας 3(1), Κυριακήδης 7(1)

ΑΡΗΣ ( Κεσαπίδης-Μήτσικας)  Καζαμίας 15(2), Πεταλωτής 4, Επαμεινώνδας 15(2), Πατεράκης, Κοτσαπουϊκίδης 3, Πουρλίδας 12(1), Σιμεόνοφ 1, Βασιλάκης, Φωτιάδης 2, Κασιάνος 4, Γιαννίκος 10(1)

Μπάσκετ Εφήβων: Άνετη νίκη του Άρη επί του Μαντουλίδη (98-69)

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του Άρη κέρδισε άνετα τον Μαντουλίδη με 98-69 και έκανε το «4 στα 4» στο πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ.

Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη προηγήθηκε με 27-16 στην πρώτη περίοδο και ανέβασε τη διαφορά στους 21 πόντους στο ημίχρονο (56-35). Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα και έφτασαν στη νίκη, με πρώτο σκόρερ τον Χατζηλάμπρου ο οποίος σημείωσε 26 πόντους.

Διαιτητές: Κανελλίδης-Κασούμης

Δεκάλεπτα: 27-16, 56-35, 71-46, 98-69

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης-Μήτσικας): Τσαχτσίρας, Βενετίδης 1, Καζαμίας 11(1), Πεταλωτής 2, Επαμεινώνδας 10(1), Χατζηλάμπρου 26(3), Πατεράκης 7(1), Κοτσαπουικίδης 4, Πουρλίδας 9(3), Φωτιάδης 9(1), Μπίσκας 6, Κασιάνος 2, Γιαννίκος 11(2).

ΜΑΣ Ε. Μαντουλίδης (Τάκης-Ασημακόπουλος): Αραμπατζής 6, Ακριτίδης 6(1), Γκοτζαμανίδης 9, Παπαχρήστος, Κατσιμαγκλής 6, Γούσιος 2, Ασημακόπουλος 10, Στεργιόπουλος 15, Γκιουλέκας, Καγιάρας 6(1, Πηλίδης, Κυριακίδης 8.

Μπάσκετ Εφήβων: Άνετη νίκη του Άρη επί του Ηρακλή

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του ΑΡΗ κέρδισε άνετα τον Ηρακλή με 95-46, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα και το 47-26 του ημιχρόνου της έδωσε σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ ανέβασε τη διαφορά και έφτασε άνετα στην επικράτηση, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 47-26, 63-29, 95-46.

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης – Γουλτίδης): Προβατίδης 7, Κυργάκης 2, Γκλιάνας 12, Γρηγοριάδης 10(1), Καζαμίας 4, Γκέκος 17(1), Δονάκης 10, Ηλιόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 5(1), Τσαχτσίρας 6(2), Σιόγκας 12, Γεροκώστας 8.

Ηρακλής (Παπαδόπουλος-Καβαδάκης): Στεργίου 2, Αντώναρος Ι. 2, Αντώναρος Θ. , Μωυσιάδης 2 , Καρουλίδης 4, Λάζαρης 13(1), Σωτηριάδης , Ζάκα 6, Μητσόπουλος, Φιλλιούδης 2, Στογίλκοβιτς, Ακριτίδης 15(2).

Πηγή: arisac.gr

Μπάσκετ Εφήβων: Άνετη νίκη του Άρη επί του Ηρακλή (89-48) στο Ιβανώφειο

Η ομάδα Μπάσκετ Εφήβων του Άρη κέρδισε άνετα τον Ηρακλή στο Ιβανώφειο με 48-89, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΘ.

Η ομάδα του Ανδρέα Κεσαπίδη είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα του αγώνα και έκλεισε το ημίχρονο στο 29-41. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς, με επιμέρους σκορ 15-27, και στο τέταρτο ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά.

Ο Δονάκης με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη και ακολούθησαν ο Γεροκώστας με 17 και ο Λαμπρόπουλος με 16.

Τα δεκάλεπτα: 15-28, 29-41, 44-68, 48-89.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Κουγιουμτζίδης-Αναστασιαδης): Στεργίου 4, Καχριμάνης, Αντώναρος, Χαραλαμπίδης 1, Λάζαρης 9(1), Κομιανίδης 7(1), Μητσόπουλος, Μαυρίδης, Όμο 15, Στογίλκοβιτς, Ακριτίδης 13(2).

ΑΡΗΣ (Κεσαπίδης – Γουλτίδης): Προβατίδης, Κατσαρός 4, Γρηγοριάδης 11(1), Καζαμίας, Γκέκος 4, Δονάκης 21(1), Ηλιόπουλος 2, Λαμπρόπουλος 16(2), Γιαννίκος 5(2), Τσαχτσίρας 9(1), Σιόγκας, Γεροκώστας 17.